Sağlık
Plansız Gebeliğin Belirtileri ve Etkileri Nelerdir? 13.10.2017

Plansız Gebelik: Belirtiler ve Etkiler

Planlanmamış hamilelik, hayatınızdaki yıkıcı, şaşırtıcı ve potansiyel olarak endişe verici bir gelişme olabilir ve her yıl binlerce kişiye rastlar. Planlanmamış gebelikler zamana duyarlı koşullardır, potansiyel belirti ve semptomları, bunları önlemenin yollarını ve gerçekleşirse potansiyel seçenekleri anlamanız önemlidir.
 

Planlanmamış Gebelik Nedir?

Oldukça basit bir şekilde, plansız bir gebelik istenmeyen veya istenmeyen gebeliktir. Cinsel ilişki söz konusu olduğunda her zaman gebelik riski vardır ve bir kadının menopoza girmemesi koşuluyla gebelik her zaman mümkündür. Bir çocuğu kabul etme şansınızı düşürebilecek birçok güvenlik önlemi ve kontraseptif yöntem vardır ancak doğum kontrolü bile % 100 etkili değildir. Yetişkin nüfusun büyük çoğunluğu bir formda veya diğer cinsel açıdan aktif olduğundan, planlanmamış gebelikler çok yaygındır.

Kadınların büyük bir yüzdesi yaşamlarının bir noktasında planlanmamış gebelik yaşayarak rahatlama ya da sevinçten karışıklık ve korkuya kadar karışık bir duygu seli  ortaya çıkarabilir. Eğer hamileliğinizden kaçınmak için önlem almanız gerekse de, eğer cinsel ilişki yaşıyorsanız, bir çocuğu kabul etme riski taşırsınız.

Planlanmamış hamileliğin ortak bir nedeni, bir çiftin herhangi bir şekilde doğum kontrolünü kullanmamasıdır. Bu tür davranışlar, bazı durumlarda sorumsuz veya tehlikeli olarak düşünülür, ancak tek eşlilikli ve yeni bir yaşam alanına girmeye hazır çiftler için bir "özgürlük" biçimi de olabilir. Çoğu durumda, bu çiftler ovulasyon döngülerini izlemez ve aktif olarak gebe veya teşebbüs etmeye çalışmazlar. Bu gibi durumlarda, plansız bir gebelik sıklıkla karşılanır.

Birçok durumda, doğum kontrol yöntemleri bir sebepten ötürü başarısız olur. Prezervatif, RİA ve doğum kontrol haplarının kullanımı da dahil olmak üzere, hamileliği önlemeye yönelik birçok denenmiş ve test edilmiş yol vardır, ancak bunlar % 100 etkili değildir. Bunların bazıları % 99'a kadar önleme oranlarına sahip olabilir, ancak her zaman prezervatifin kırılması veya doğum kontrol hapı başarısız olma ihtimali vardır. Bu durumlarda, planlanmamış hamilelik genellikle daha büyük bir sürpriz olur, çünkü insanlar doğum kontrol yöntemlerini örtük olarak güvenirler.

Vazektomi gibi daha kalıcı doğum kontrol araçlarından bazıları bile, gebeliği önlemek için % 100 garanti edilmemektedir. Sadece % 100 garantili doğum kontrol yöntemi yoksunluk veya menopoz giren bir kadındır.
 

Planlanmamış Gebelik Nasıl Belirlenir?

Menstrüasyon eksikliği, iştah değişiklikleri, mide bulantısı, beklenmedik vajinal kanama veya lekelenme, kusma, kramplar, bel ağrısı, ruh hali değişiklikleri, yorgunluk ve sık idrara çıkma gibi planlanmamış bir gebeliği - erken gebeliğin temel semptomlarını gösteren pek çok işaret vardır . Bu semptomların çoğu vücuttaki erken hormonal dalgalanmaların, döllenmiş yumurtanın uterusta implantasyonunun veya büyüyen fetusa yer açmak için vücudunuzun ayarlamasının başlangıcının bir sonucudur.

Bu semptomların birçoğu diğer faktörlerle açıklanabilirken, düzenli olarak bu yaygın gebelik semptomlarından herhangi biriyle karşılaşırsanız, planlanmamış bir gebelik yaşamanız iyi bir ipucudur.

Tabii ki plansız bir gebeliğin belirlenmesinin en önemli parçası, gerçekten hamile olduğunuzu doğrulamaktır. Bu, bir evde hamilelik testi (idrar) alımı ya da daha formal ve doğru bir test (kan) ya da ultrason için bir doktorla bir ziyaret planlaması içerebilir.
 

Planlanmamış Gebelik Seçenekleri

Hamile olduğunuzdan veya planlanmamış gebeliğiniz onaylandıysa, ebeveynlik, evlat edinme veya kürtaj gibi çeşitli seçenekleriniz vardır. Bu zor ve duygusal açıdan zor bir karar olabilir, bu nedenle ilerlemeden önce uygun bir süre ayırın.

Ebeveyn

Hamile olduğunuzu keşfettiğinizde, ebeveynlik bazı insanlar için normal sonuç gibi görünebilir. Ancak, kaç yaşında olduğunuza, babanın kim olduğuna, hayatınızda neredeyseniz, sahip olduğunuz paranıza veya şu anda hangi hedeflere yöneldiğinize bağlı olarak ebeveynlik sizin için doğru seçim olmayabilir. Ebeveynlik hayatında sorumluluk yeni bir bölüm açan zorlu ve ödüllendirici bir deneyim olabilir.

Evlat edinme

Bir  kadın kürtaj yaptırmak istemiyorsa, ancak bir çocuğa bakamıyorsa planlanmamış gebelik için başka bir seçenektir. Kendi çocuğunu bulamayan, ancak yaşamlarını ve evlerini plansız bir çocuğa açmaya çalışan binlerce çift var. Evlat edinme hizmetleri, planlanmamış gebelikleri olan anneler için kolaylıkla sağlanabilir; zira bu çocuklara bakma arzusu o kadar büyüktür.

Kürtaj

Hayatınızın bu noktasında hamile kalma konusunda hiçbir ilginiz yoksa, hamileliğinizi sonlandırmak son tercihinizdir. Doğum kontrolünün başarısız olduğunu biliyorsanız ya da doğum kontrolünü hiç kullanmadıysanız, hemen ilaç almanın yolları vardır - mesela sabahtan sonra - haptan sonra - ancak bu, yalnızca gebe kaldıktan sonraki ilk 48 saatte geçerli olacaktır. Kendi ülkenizdeki kürtaj yasallığına bağlı olarak resmi kürtaj da bazı kliniklerde uygulanabilir.
 

Plansız Gebelik Nasıl Başa Çıkılır?

Planlanmamış bir gebeliğiniz olduğunu keşfederseniz, daha sonra ne yapmanız gerektiğine dair en iyi ipuçlarından bazıları doktorunuzla konuşmak, bir destek ağı bulmak ve duygularınızı değerlendirmektir.

Doktor

Hamileliği onaylamak için doktorla konuştuktan sonra çeşitli seçeneklerinizi tartışmak mükemmel ilk adım olabilir.

Destek

Arkadaşlarınıza, eşinize veya benzer bir karara bakan diğer kadınlara samimi bir destek ağıyla danışın.

Duygular

Ebeveynlikle ilgili kendi duygularınızı değerlendirin ve önümüzdeki yıllarda sağlıklı bir bebeği destekleme ve sağlama becerinizi dürüstçe değerlendirin.

Karar

Seçeneklerinizi değerlendirmek ve duygusal durumunuzla ilgili kendi hislerinizi analiz etmek için gerekli süreyi aldıktan sonra hem sizin hem de doğmamış bebeğin yararına olacak bir seçim yapmanız gerekecektir.

 

Benzer Yazılar