Sağlık
Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 28.06.2017

Cildin çok yaygın bir mantar enfeksiyonudur, ancak sarımsak özü, çay ağacı yağı, zerdeçal, aloe vera, hindistancevizi yağı, limon çayı da dahil olmak üzere bu enfeksiyonu en iyi hale getirmek için kullanılabilecek basit ev ilaçları vardır.  

Saçkıran saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır ve saçkıran tedavisi mümkündür. Saçkıran, en sık saçlı deride görülür. Saçlı deride yama veya bozuk para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülür. Bu saçsız alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.

Saçkıran hastalığı en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Hastaların %60’ı 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında %10-30 oranında aile öyküsü bulunabilir.

Saçkıran Nedir?

Cildi etkiler ve oldukça bulaşıcı olan, beyaz kepeğe  neden olabilen çok çeşitli türleri vardır. Bu rahatsızlığın teknik terimi dermatofitozdur ve mantar enfeksiyonunun yol açabileceği birçok yol vardır. (Örneğin, güreş), obezite ve zayıf bir bağışıklık sistemi gibi... Buna ek olarak, en yaygın örneklerin bazıları şunlardır: Bulanıklık belirtileri de oldukça yaygındır , bu da tanı koymak ve daha sonra tedavi etmek için nispeten basit bir koşul olmasını sağlar. Ciltteki , kırmızı, kaşıntılı, dairesel bir döküntü gibi görünür ve saç dökülebilir. Bir doktorun görsel muayenesi genellikle durumu teşhis edebilir veya basit bir cilt kazıma ile  analiz yapabilir.

Başkalarının ter veya cildine olan maruziyetini en aza indirgeyerek bu mantar enfeksiyonunu önleyebilirsiniz. Örneğin, çıplak ayaklı bir banyoda ya da duşta yürürken, birçok tam zamanlı sporcunun başına gelen ıslak veya nemli ciltte olduğu gibi, bir cildi etkilemek için mükemmel bir yoldur. Cildin en sık etkilenen kısımları kasıklar (erkeklerde), kollar, bacaklar ve gövde üzerindedir, ancak saçlı deri üzerinde özellikle çocuklarda saçaklanma görebilirsiniz. Bu enfeksiyona karşı koymak için alınabilen anti-mantar kremleri ve steroidleri bulunsa da, birçok insan,  için kullanışlı ev ilaçları olan çok daha doğal bir yaklaşımı tercih ediyor.

Saçkıran İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sarımsak Özütü: Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları için en güçlü ilaçlardan biri, bu patojenler için cildin veya bağırsağın zorlayan geniş antioksidan ve diğer organik bileşikler yüzünden sarımsağa gereksinim vardır. Saç kıran tedavisinde, etkilenen bölgeye uygulayabilir ve bu durum için en popüler ev ilaçlarının biri haline getiren çok hızlı sonuçları görebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı:  Yerli-Avustralya çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya birebirdir. Sağlıklı cildi iyileştirme ve uyarabilme özelliğinin yanı sıra, haftanın belirli bir döneminde düzenli olarak kullanıldığında temel mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı son derece güçlüdür, bu nedenle daima yaklaşık % 50 su ile seyreltin, aksi takdirde cilt tahrişine neden olabilir.

Tuz Tedavisi:  Tuz, basit bir çare gibi görünebilir, ancak beyaz lekeler için son derece etkilidir. Tuz, cildi kurutur ve yaşlanmanın neyi gerektirdiğini, nemli bölgelerin nemli tutmak ve yaymak için ideal olduğunu, sıkılaştırıcı özelliklere sahip olan tuz uygulamak, bölgeyi dezenfekte etmek için mükemmeldir. Ayrıca nemi emerek etkilenen cildin iltihaplanmasını iyileştirebilir ve azaltabilir.

Aloe Vera:  Etkili antienflamatuvar ve bağışıklık sistemi arttırıcı özellikleri ile bilinen aloe vera, deri  hastalığından muzdaripseniz  ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak istiyorsanız mükemmel bir doğal ilaçtır. Aloe vera ayrıca, potansiyel patojenler için doğrudan mantar önleyici yeteneklere sahiptir ve saponinler, bu durumla bağlantılı ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak için de mükemmeldir. En iyi sonuçları almak için Aloe veraya başvurabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı, sağlığı farklı şekillerde iyileştirme kabiliyeti nedeniyle övülüyor.  Saç ve kafa derisinin sağlığıyla yakından ilişkilidir. Kafa derisi üzerinde özellikle de çocuklar için, doğrudan başın üzerine hindistancevizi yağı uygulayıp gece boyunca bırakabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının doğal anti-fungal ve canlandırıcı özellikleri hızlı ve güvenilir şekilde çalışacaktır.

Limon Çayı: Bu ilaçların en önemlileri tropikal uygulamalardır. Örneğin, limon çayı, bağışıklık sistemi için mükemmel bir güçlendirici, özellikle vücuttaki mantar enfeksiyonlarına gelince çok faydalıdır.  Bununla birlikte, çayın serinmesine ve doğrudan etkilenen cilt alanına uygulanmasına izin vererek iki kat etki elde edebilirsiniz.

Papaya: Bu meyve birçok kişinin göz ardı ettiği bir takım etkileyici bileşikler ve faydalar içerir; özellikle papain, aktif bileşeni buna etkendir. Bu bileşik, beyaz derinin tipik olarak yaşadığı ve enfekte olduğu ölü deri hücrelerinin yok edilmesinde çok yararlıdır. Bunları temizleyip yeni, sağlıklı hücrelerin yerini alması için teşvik ederek, deriyi kolayca işleyebilir. Papaya'da bulunan enzimler viral ve fungal savunmaları parçalayabilir, aynı zamanda iltihabı, ağrı ve tahrişi azaltabilir.

Lavanta Yağı: Lavanta kokusunun yatıştırıcı olduğunu düşünüyorsanız, uçucu yağın tropikal etkilerini görene kadar bekleyin. Saç kıranın tedavisi için lavanta esans yağı, ciltte uygulanabilir, bu da ciltteki mantar enfeksiyonunu öldürmekle kalmaz aynı zamanda diğer enfeksiyonların iyileşme sürecinde tutulmasını önler. Lavanta yağı son derece güçlüdür, bu nedenle bu sağlık yararlarının tadını çıkarmak için yalnızca küçük bir miktar gerekir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı: Bu biraz olağandışı bitkisel ilaç, bariz anti-mantar özellikleri ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle övülür ve son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Bu Zeytin yaprağı ekstraktını her gün defalarca uygulayabilir ve bu mantar enfeksiyonu üzerindeki etkileri 1-2 hafta içinde açıkça görebilirsiniz.

Zerdeçal: Diyetimizde bulunan en güçlü antioksidan, antibakteriyel ve mantar önleyici maddelerden biri olan zerdeçal ve etkin madde curcumindir.  Daha spesifik olarak, insanlar bu durumu tedavi etmek için zerdeçal yağının daha da konsantre halini kullanmayı seçerler. Bu yağ, derideki iltihaplanmayı azaltırken, altta yatan enfeksiyonu hızla ortadan kaldırır.

Hardal Tohumu: Hardal tohumları küçücük olabilir, ancak bazı cilt enfeksiyonlarıyla mücadele konusunda da güçlüdürler. Tohumları bir geceden sabaha kadar ıslatın ve sabahları bir hamur haline getirin. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulamak enfeksiyonu hızla temizleyebilir ve cildinizi normale döndürür.

Saçkıran rahatsızlığı evde tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak belirtiler ileri düzeydeyse veya cildiniz bu yöntemlere farklı bir tepki gösterdiyse , mutlaka doktorunuza oluşan belirtileri belirtiniz ve profesyonel bir destek alınız.

Benzer Yazılar