Sağlık
Süt Alerjisini Yönetmenin 7 Doğal Yolları 18.10.2017

 

Süt Alerjisi Semptonları

Sütün, varolan en yaygın gıda alerjenlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Tahminlere göre, 3 yaşın altındaki çocukların % 2-3'ü süt alerjisine sahiptir. Uzmanlar, bunların sadece geçici bebek alerjileri veya bebek alerjileri olduğunu düşünürlerdi ve çocuklar, 3 yaşındayken süt alerjilerini geçirirlerdi. Ancak araştırmalar bunun bir zorunluluk olmadığını göstermiştir.

Aslında, en az bir çalışma, 4 yaşına döndüklerinde çocukların % 20'sinden azının süt alerjisini artırdığını göstermiştir. İyi haber, bu yaygın gıda alerjisi ile başa çıkmanın doğal yollarının çok olması.
 

Süt Alerjisi Nedir?

Bir süt alerjisi olarak da bilinen  süt alerjisini tanımlamadan önce, sadece süt hakkında konuşalım. Süt, kadın memelilerin meme bezleri tarafından salgılanan, genellikle bebek memelilerini doğumdan hemen sonra başlayan bir süre besleyen beyaz bir sıvı olarak tanımlanabilir.  Süt içeriği nedir?  Süt, doğal olarak "sudaki yağ ve proteinin emülsiyonu, çözünmüş şeker (karbonhidrat), mineraller ve vitaminler" ile birlikte. "Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Batı ülkelerinde tüketilen süt ve süt ürünlerinin büyük bir kısmıdır.   

Süt alerjisi, süt veya süt içeren ürünlere maruz kaldığınızda, vücudun bağışıklık sisteminin anormal tepkisidir. İnek sütüne alerjik olan birisi, içinde bulunan bir veya daha fazla proteine ​​kötü tepki veriyor olabilir. Sakatlayan süt proteini kazein (kazein alerjisi) veya peyniraltı suyu (peynir altı suyu proteini alerjisi) olabilir. Süt alerjisi olan bazı insanlar hem kazein hem de peyniraltı suyuna alerjiktir.   

İnek sütü çoğu insanın süt alerjisinin ortak nedenidir, ancak koyun, keçi, manda ve diğer süt üreten memelilerden gelen süt de süt alerjisi semptomlarına neden olabilir. Süt alerjisi olan birisi süt veya süt ürünleri tüketirse, vücut protein (ler) i tehlikeli davetsiz misafirler olarak görür. Bağışıklık sistemi daha sonra "saldırgana" karşı savaşırken aşırı hareket eder. Bu, histamin gibi kimyasalların vücuda salınması gibi allerjik reaksiyon ve hoş olmayan alerji belirtilerine neden olur. Sütü allerjik bir reaksiyon genellikle süt veya süt içeren ürünleri tükettikten sonra birkaç dakika içinde ortaya çıkar. 

İmmunoglobulin E veya IgE, insanlarda normalde alerji semptomlarına neden olan bir antikordur. Bir alerjene özgü immünoglobülin E (IgE) kan testi, bir çocuğun veya erişkin bir kişinin süt gibi belirli bir maddeye alerjik olup olmadığını belirlemek için yapılabilir.
 

Süt alerjisi mi yoksa süt intoleransı mı?

Hem alerji hem de süt için alerjiklik  hoşnutsuz sindirim şikayetlerine neden olabilir. Süt ve süt için gerçekten alerjiniz olup olmadığını veya alerjiklik olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tipik olarak, bir gıda alerjisi aniden ortaya çıkar ve çok daha tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Süt alerjisi ile, biraz süt tüketmek, bir alerjiyi tetikleyebilir.  

Dolayısıyla süte alerjik olmamak, ancak süt proteinine karşı toleranssızlığa veya laktoz intoleransına sahip olmak da mümkündür. Bir laktoz intoleransı veya süt protein intoleransı belirtileri, süt veya süt içeren ürünler tüketildikten sonra şişkinlik, gaz veya ishal şikayetlerini içerir.  Memelilerdeki tüm süt doğal olarak laktoz sütüdür ve süt şekeri laktozunu içermektedir. Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle laktoz içermeyen sütler tüketirler. Süt alerjisi olan insanlar laktoz içermeyen sütü bile tolere edemezler.

Süt alerjisi olan birinin, süt ürünlerine tehlikeli istilacılar gibi davranan bir bağışıklık sistemi vardır. Bu arada, laktoz intoleransı sindirim sistemini içerir. Laktoz toleransına sahip biri kabul edilen laktoz adı verilen sütteki şekerin parçalanmasından sorumlu olan laktaz enziminde yetersizdir. Süt proteini hassasiyeti veya alerjisi  olan bir kişi, kazein adı verilen sütteki proteini parçalamakta zorlanır.
 

Ortak Belirtiler 

Süt alerjiniz varsa, süt tükettikten  sonra birkaç dakika içinde hoş olmayan semptomlar görebilirsiniz. Veya birkaç saate kadar sürebilir. Süt için alerjik bir yanıt bireysel olarak değişebilir. Her iki durumda da, süt alerjisinin semptomları hoş değildir. İnek sütü allerjisi olan insanlar, keçi sütü veya koyun sütü gibi diğer evcilleştirilmiş memelilerin sütlerine alerjik olabilirler.

Semptonlar • Hırıltı


 • Kurdeşen


 • Kusma

Süt alerjisinin bazı belirtileri derhal göstermez ve görünmesi zaman alır. Daha sonraki başlangıçlı süt alerjisi belirtileri şunları içerebilir: • Karın krampları


 • Kan ihtiva edebilen gevşek dışkı


 • İshal


 • Öksürük veya hırıltılı solunum


 • Burun akması


 • Sulu gözler


 • Çoğunlukla ağızda bulunan kaşıntılı süt alerjisi döküntüsü


 • Kolik (bebeklerde)
   

Sebepler ve Risk Faktörleri

Peki tam olarak süt alerjisine neden olan şey nedir?  Süt alerjisi, tüm gıda alerjileri gibi, vücudun bağışıklık sisteminin arızalanmasından kaynaklanır. Süt alerjisi ile, bağışıklık sistemi süt proteinlerini tehlikeli istilacılar olarak görür. Bir süt ürünü tüketildikten sonra, bağışıklık sistemi alerjenlere karşı koymak amacıyla IgE antikorlarının serbest bırakılmasını tetikler; bu durumda süt proteinleri olur.

İnek sütü, süt alerjisine karışan, kazein ve peyniraltı suyunun bulunduğu iki protein içerir. Süt alerjiniz varsa, bu süt proteinlerinden sadece birine ya da her ikisine alerjiniz olabilir. Kazein, sütün keklik veya katı kısmı iken peyniraltı suyu, süt, kıvrılmış ve gerginleştirildikten sonra kalan sütün sıvı kısmıdır.  

Mayo Clinic'e göre, süt alerjisi gelişiminde dört temel risk faktörü var:

Belli faktörler bir süt alerjisi geliştirme riskini artırabilir:  • Yaş: Çocuklar için süt alerjisi daha yaygındır.


 •  Aile öyküsü: Süt alerjisi gibi gıda alerjisi riski, ebeveynlerinden birinin veya ikisinin de saman nezlesi, egzama veya astım da dahil olmak üzere bir gıda alerjisi ya da alerjisi varsa daha fazladır.


 • Diğer alerjiler: Süt için alerjik birçok çocukta da başka alerjiler bulunur. Süt alerjisi genellikle gelişen ilk kişilerdir.


 •  Atopik dermatit: Atopik dermatiti olan ve yaygın olarak egzama olarak bilinen çocukların, bir gıda alerjisi geliştirmesi daha olasıdır.
   

Konvansiyonel Tedavi

Şu anda süt alerjisi için herhangi bir tedavi yoktur. Gıda alerjileri tedavisi için alerjen immünoterapileri var, ancak bugüne kadar Birleşik Devletlerde herhangi bir gıda alerjisi için oral immünoterapi onaylanmamıştır. Araştırmacılar, oral immünoterapinin bir süt alerjisine nasıl yardımcı olabileceği üzerine bazı deneylerde bulundular. 

Süt alerjinizin ne kadar kötü olduğunu ve hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini doktorunuzla konuşmanız önerilir. Konvansiyonel tıbbi kaynaklar ayrıca sütünün alerjik reaksiyonunu önlemenin tek yolunun süt ürünlerinin kullanılmaması olduğunu söyleyecektir. Bu nedenle alerjinin nedenini önlemek için en iyi tedavi yöntemidir. Süt alerjisinin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, bazı süt alerjisine maruz kalanlar, sütleri pişmiş gıdalardaki yoğurt veya ısıtmalı süt gibi belirli formlarda tolere edebilir. Çocuğunuz ya da çocuğunuzun bir süt alerjisi varsa, yanlışlıkla süt tüketimi durumunda hafif haşere alerjisi belirtileri için antihistaminikler önerilir. 

Bebekler için, en iyi inek sütü allerjisi formül alternatifi her zaman anne sütüdür, ancak konvansiyonel doktorlar büyük olasılıkla vitamin ve mineral açısından zenginleştirilmiş soya bazlı formülleri önermektedir. 
 

Bir Süt Alerjisini Yönetmenin 7 Doğal Yolları

1. Süt Diyetini İzleyin

Gerçekten sütten bağımsız bir diyeti izlemek, süt alerjisi belirtilerini önlemenin en kesin  yoludur. Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'ne göre, "süt alerjisini yönetmenin tek yolu süt veya süt ürünlerini içeren şeylerden kurtulmaktır.   

Dolayısıyla süt alerjisini hem konvansiyonel hem de doğal açıdan ele almak için en iyi yol, süt ürünlerinden ve sütlü protein içeren diğer ürünlerden kaçınmaktır. Hangi Gıdadan  kaçınacağından emin değilseniz, süt ürünlerinin bir listesine bakmak faydalı olabilir.  Süt içermeyen gıdalar da olsa gıda etiketlerini okumak her zaman anahtardır, çünkü hepsi gerçekten sütten arındırılmış değildir.  

2. Bilinmeyen Şeylerden Kaçının

Bu, mandıra alerjisi ile başa çıkmanın en iyi yolu olan sütten bağımsız bir diyetle birlikte gerçekleşir. Kaçınılması gereken şey konusunda kendinizi eğitmezseniz, sütten arınmış bir diyet izleyemezsiniz! Süt alerjiniz varsa, sadece tüketmemeniz  gereken süt değildir. Örneğin, tereyağı süt müdür? Evet öyledir. Süt içeren gıdalar listesinde olmayı umduğunuz ya da olmayabileceğini düşündüğünüz çok sayıda ürün vardır. Alerjik bir reaksiyon çıkarmak istemiyorsanız  süt içeren ürünleri veya aşağıdaki bileşenleri de önlemeniz gerekir.

Süt alerjiniz varsa, süt içeren gıdalardan veya bu katkı maddelerinden herhangi birinden kaçınmalısınız: • Tereyağı, tereyağı yağı, tereyağı asidi


 • Yağlı süt


 • Kazein


 • Kazein hidrolizatı


 • Kazeinatlar (her halükarda)


 • Peynir


 • Süzme peynir


 • Krem


 • muhallebi


 • Diasetii


 • Lakalbumın


 • Laktalbümin fosfat


 • Laktoferrin


 • Laktoz


 • laktuloz


 • Süt (yoğunlaştırılmış, türevli, kurutulmuş, buharlaştırılmış, inek sütü ve diğer hayvanlardan süt, yağsız, malt, süt yağı, toz, protein, katkılar, bütünü içeren bütün formlar)


 • Süt proteini hidrolizatı


 • Rennet kazein


 • Ekşi krema


 • Peynir altı suyu 


 • Yoğurt

Bu, eksiksiz bir süt ürünleri listesidir, ancak birçok rahatsız edici süt ürünlerinden ve süt esaslı maddeler içerir.

3. Kaçınılması Gereken Daha Az Bilinen Ekler

Örneğin, çikolata, pişmiş ürünler, şekerlemeler ve suni tereyağı lezzeti gibi daha az belirgin süt kaynakları bulunur. Sonra konserve orkinos (bazı markalarda kazein içeren), kabuklu deniz hayvanları (balık kokularını düşürmek için süt içine batırılabilir) gibi sütü içerebilecek bazı gerçekten beklenmedik ürünler vardır, söğüş gibi işlenmiş et ürünlerinin süt protein kaseinini içerdiği bilinmektedir.  

Potasyum laktat süt müdür ?  Potasyum laktat, laktik asitin potasyum tuzudur. FDA'ya göre, gıdalara lezzet arttırıcı ya da lezzet verici madde olarak eklenir. Potasyum laktatın yanı sıra kalsiyum laktat ve sodyum laktat "nadiren süt ekleridir. 

4. Güvenli Görünen  "Sütsüz" Gıdalara Dikkat Edin

"Sütsüz" ürünler süt tozu türevlerini içerebilir ve bu süt alerjisi olan kişiler için sorun yaratabilir. Bir süt türevi, sütten yapılabilen veya elde edilebilen bir madde olarak tanımlanır. Bu "sütten arınmış" ürünler, gerçek süt alerjisine sahip insanlara değil, laktoz intoleransı olan insanlar içindir. Süt türevlerinin örnekleri, süt alerjisinin kökeninde olduğu bilinen kazein ve peynir altı suyu gibi şeyleri içerir. Bir süt alerjiniz varsa, etiketleri tam olarak okumanız çok önemlidir. Bir şeyin "sütten arınmış" veya "sütten arındırılmış" olduğunu iddia etse bile, hiçbir etiket  düzenleyici bir tanımlamaya sahip değildir. Örneğin, "süt olmayan" etiketli kahve tohumlandırıcıları yaygın olarak süt proteininden olan kazeinattan yapılır. 


5. Gerçekten Sütsüz Süt Alternatifleri Kullanın

B gün hayvandan türetilen süt alternatifleri vardır. Süt seçenekleri arasında hindistancevizi sütü ve badem sütü bulunmaktadır. Şeker üzerinde aşırıya kaçmamak için bu sütlerin şekersiz versiyonunu seçtiğinizden emin olun. Mağazadan satın alınan badem sütü beslenme tipik olarak önemli miktarlarda E vitamini, D vitamini ve kalsiyumu içerir.  Hindistan cevizi sütü, sağlıklı yağlarla yüklü, lezzetli, süt içermeyen bir süt seçeneğidir. Aynı zamanda mangan, demir, fosfor, potasyum, selenyum, bakır, magnezyum gibi her bir porsiyonda önemli besinler içerir.   Muhtemelen bu lezzetli alternatif süt seçeneklerini denedikten sonra inek sütünü tercih etmeyeceksiniz. 

6. Bebekler İçin Emzirmek

Mayo Clinic'e göre, "Emzirme, çocuğunuz için en iyi besin kaynağıdır. Mümkünse ilk 4-6 aylık bir süre için emzirmek önerilir, özellikle bebeğiniz süt alerjisi geliştirme riski yüksekse "Soya temelli formüllerin atlanmasını ve mümkünse emzirmeniz  önerilir.  

7. Tüm Yemeklerinizi Evde Pişirin

Sütü temizlemek için en iyi yollardan biri, evde yediğiniz şeylere daha fazla zaman ayırmak  ve bütün gıdaları kullanmaktır. Bu şekilde yemeklerinize neler girdiğini bildiğiniz gibi, kullandığınız içeriğin tam olarak ne içerdiğini bilebilirsiniz. Tüm gıda bileşenlerini kullanmak, gıda etiketlerinin ve işlenmiş gıdaların imalatçılarının belirsizliğini önler. Bu 16 Vegan Tarifleri bir Kavanoz'da denemek isteyebilirsiniz. Bunların hepsini yapmak kolaydır ve süt içermez.
 

Önlemler ve Olası Komplikasyonlar

Siz ya da sevdikleriniz süt alerjiniz varsa tüketimden önce yiyecek ve içeceklerin tüm madde etiketini daima okumanız önemlidir. Bazen süt veya sütten türetilen içerik maddeler listesinde bulunur. Bazen süt, normal içerik listesinin altında bulunan "İçerdikleri: Süt" bildirisinde listelenebilir. Etiket okumayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için: Gıda Allerjen Etiketleme Tüketici Koruma Yasası (FALCPA) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular kısmına bakabilirsiniz. 

Gıda üreticilerinin gönüllü olarak "süt içerebilir" veya "bir tesiste süt ile yapılan" gibi tavsiye niteliğinde bildirimlerin yer alıp seçmemesini tercih ettiklerini de belirtmek önemlidir. Bu uyarılarla ürün tüketmenizin güvenli olup olmadığını doktorunuza mutlaka danışın.  Genel olarak, belirli bir yiyecek maddesinin sorunlu olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

Eğer siz veya çocuğunuz  anafilaksi (şiddetli, potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon) yaşarsa, bir epinefrin enjeksiyonu kullanın ve hemen acil tıbbi bakım yaptırın. Sizin veya çocuğunuzun anafilaksi yaşayabileceğini biliyorsanız, muhtemelen doktorunuz muhtemelen EpiPen gibi enjekte edilebilir epinefrin bulundurmayı her zaman önerecektir. 

Süt alerjisi olan çocuklar, saman nezlesi ve fıstık, soya, yumurta veya sığır eti gibi diğer gıdalara karşı alerjilere yakalanma olasılığı daha yüksektir. 
 

Son Olarak ..

Özellikle çok gıdada bulunan bir şey olduğunda, gıda alerjisi ile uğraşmanın eğlenceli olmadığı bir gerçek , ancak cesaretinizi kırmamaya çalışın. Neyse ki, inek sütünün çok lezzetli ve sağlıklı alternatifleri vardır. Ayrıca, gıda alerjileri konusunda çok daha düşünceli ve günümüzde süt içermeyen seçenekler bulmak daha kolay olan çok sayıda gıda üreticisi mevcuttur. Genel olarak, süt alerjisini tedavi etmek için en iyi doğal ve konvansiyonel yol sütten ve diğer süt ürünlerinden kaçınmaktır.  Alerjik reaksiyonlardan kaçınmanın tek kesin yolu budur.
 

Benzer Yazılar