Sağlık
Tae Bo Nedir, Faydaları Nelerdir? 08.03.2019

Tae Bo, yoğun ve canlandırıcı egzersizler yaparak sağlığınızı güçlendirecek yüksek yoğunluklu bir egzersizdir.

Tae Bo Nedir?

Tae Bo, 1976'da Billy Blanks tarafından geliştirilen ve 90'lı yıllarda popülerleşen bir egzersiz tarzıdır. Billy Blanks, Dünya Dövüş Sanatları Şampiyonasını yedi kez kazanan ABD'den bir Tekvando ustasıdır. Özel ve yüksek yoğunluklu antrenman rutini oluşturmak için dövüş sanatı uzmanlığını dans, kickbox, aerobik ve dumball disiplinleri ile birleştirilmiştir.

Tae Bo Nasıl Yapılır?

Bu antrenmana ilgi duyuyorsanız, denemek için birkaç farklı yol vardır. İlki bölgenizdeki sertifikalı bir Tae Bo eğitmeni bulmak ve yeni başlayanlar sınıfına kaydolmaktır. Dünyanın her yerinde öğretmenlik yapan resmi Tae Bo eğitmenleri var. Spor salonuna benzer bir tarzda sınıflar sunuluyor, ancak yasal olarak lisans ücreti ödemeden Tae Bo olarak adlandırılıyorlar ve sınıf içeriğinde değişiklik olabilir. Diğer rota Tae Bo ev egzersiz videolarını satın almaktır. Eğer Tae Bo'yu evde uygularsanız, vücudunuza uygun bir seviye ile başlamak önemlidir ve daha zor seviyelere geçmeden önce güç ve esnekliğinizi arttırabilirsiniz.

Tae Bo’nun Faydaları

Kilo Verme

Tae Bo yüksek enerjili kardiyovasküler bir egzersiz olduğu için vücudun kalorileri yakmasına yardımcı olur. Amerikan Konsey Konseyinin yaptığı çalışmaya göre, Tae Bo bir saatlik aerobik sınıfında yakılan kaloriyi 350'den 450'ye çıkartmaktadır. Billy Blanks, Tae Bo'nun ortalama aerobik sınıfını aştığına inanmaktadır. Kalori kaybı, yapılan çalışmalar doğrultusunda, 800’e kadar yükselebilir. Ancak, Tae Bo'nun kilo verme hedefleriniz için ciddi bir yardımı olması için düzenli, dengeli ve sağlıklı bir diyetle birlikte yapılmak gerekir. Diğer bir deyişle, egzersiz sonrası patates kızartması yememeniz gerekir.

Kas Gücü

Tae Bo vücudun hem alt, hem de üst kısmındaki gücü üzerinde çalışmak amacıyla tasarlanmıştır. Kollar, omuz ve göğüs, delme hareketleri ile aktive edilirken, uyluklar, glutes ve hamstrings tekme hareketleriyle aktive edilir. Devam eden uygulamanın ideal sonucu, vücutta toplam kas kuvvetinin birikmesidir.

Rekreasyon ve Dans Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmaya göre, tae bo aynı zamanda gençlerde sağlıklı kas gelişimini arttırmak içinde oldukça etkili bir yol olabilir.

Kardiyovasküler Egzersiz

Tae Bo son derece aktif bir antrenmandır. Dans hareketleri ve dövüş sanatları pratiğinin özel birleşimi kalbin atmasına, kan pompalanmasına ve yüksek enerji talep etmesine neden olur. Bu sayede mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz yapar.

Esneklik

Tae bo’nun faydalarından bir de genel esnekliğiniz üzerindeki etkisidir. Tae Bo'daki tekmeler ve dans hareketlerinin tekrarı, zaman içinde esnekliğinizi geliştirmenize ve hareket kabiliyetinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Güven Verir

Kardiyo egzersizi beyinde, kendinize daha mutlu ve kendinden daha emin hissetmenize yardımcı olan endorfin salgılar. Vücut gücünde artış ve aşırı kilo kaybı da güvene katkıda bulunabilir.

Uyarılar

Manhattan'daki St. Vincent Hastanesi'ndeki Dr. Andrew Feldman gibi doktorlar, Tae Bo'ya başlamadan önce ısınmanın önemini ifade etmişlerdir. Potansiyel sağlık faydaları yelpazesine rağmen, aktivitenin yüksek yoğunluğu, şekil dışı olan insanlar için uygun olmayabilir. Çektirilen ve hatta yırtılmış kaslarla sonuçlanan aşırı efor tehlikesi vardır. Tae Bo'nun uygulanması için ideal durum deneyimli bir öğretmen kontrolünde yapmaktır. 

Eğer evde egzersiz yapıyorsanız, daha önce antrenman deneyiminiz varsa ve gerçekten rahat olduğunuz bir seviyede başlamak önemli olacaktır. Vücudunuzun buna hazır olmadığını düşünüyorsanız, bir ya da iki hareketi atlamaktan korkmayın. Kendinizi risk altına sokmadan tae bo faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Unutmayın, kendinizi zorlamak ve kendinizi çok zorlamak arasında bir fark vardır.

Benzer Yazılar