Sağlık
Tırnak Kırılmalarını Önlemek İçin 9 Yöntem 18.10.2017

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Cildinizin görünüşü sağlığınız hakkında birçok bilgi vermektedir. Aynı şekilde tırnaklarınız da sağlığınız ile ilgili bir pencere açabilir. Bazen nem eksikliğinden kaynaklanan tırnak kırılmaları, çevresel ve yaşlanma etkilerinin dışında; hipertiroidizm veya hipotirodizm gibi tiroid hastalıklarının göstergesi olabilir. Çünkü bu rahatsızlıklar tırnak kırılmalarına neden olabilmektedir. 

Ellerin yaşı gösterdiği bilinen bir gerçektir, benzer şekilde tırnaklarınız da yaşınızı belli eder. Bebeklerin ve çocukların tırnaklarına bakarsanız renk ve dokunun büyük olasılıkla gerçekten sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Yaş ilerledikçe tırnaklarımızın sağlığı değişebilir, ancak hayatınızın herhangi bir noktasında tırnaklarınızın sağlığını kesinlikle iyileştirebilirsiniz.

Peki tırnaklar nasıl güçlendirilir? Uzamayan veya sürekli kırılan tırnaklarınızın sağlıklı bir görünüm kazanabilmesi için doğal ve etkili bazı yollar vardır. 
 

Kırılgan Tırnak Nedir? 

Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız keratin denilen katmanlardan oluşur. Sağlıklı tırnak pürüzsüzdür ve renklidir, lekeler veya renk değişikliği yoktur. Bazen sağlıklı tırnaklar da kırılgan olabilir.

Kırılgan tırnaklar, kırılgan ayak tırnaklarından çok daha önce fark edilirler. Ancak parmaklarınızdaki tırnaklar ve ayak parmaklarınızdaki tırnaklar çeşitli nedenlerden ötürü kırılabilirler. Kırılgan tırnakların, aynı zamanda onikaproküs olarak da adlandırıldığı tahmin edilmektedir. Aslında, nüfusun yüzde 20'sini etkilediği tahmin edilmektedir. Kadınlar kırılgan tırnaklarla erkeklerden daha fazla mücadele eğilimindedirler. Kırılgan tırnaklar; zayıflamış durumdadırlar ve kırmaya, bölünmeye veya kolayca soyulma eğilimindedirler.
 

Kırılgan Tırnakların Belirtileri ve Semptomları

"Tırnaklarım neden bu kadar kolay kırılıyor" diye merak ettiyseniz, bunun nedeni kırılgan olması olabilir. Tırnaklar kırılgan olduğunda (kırılgan tırnaklar veya kırılgan ayak tırnakları) aranacak birkaç belirti ve bulgu vardır: 

1. Uçlarından bölünme eğilimli tırnaklar
2. Tırnak uçlarında soyulma
3. Kolay kırılma, çatlama
4. Boyuna çizgilenme
5. Tırnakların uzamasının güçleşmesi
 

Sebepleri ve Risk Faktörleri

Kırılgan tırnakların nedeni nedir? Kırılgan tırnaklar basitçe; su ve kimyasallara (temizlik malzemeleri gibi) yaşlanmaya, tekrar tekrar veya uzun süre ojeye maruz bırakma, oje temizleyicisinin kullanımı ile oluşabilir. Çoğu durumda, bu nedenlerin tümü aynı anda kolayca gerçekleşebilir. • Tırnak kırılmalarına ve soyulmalarına neden olabilecek diğer etkenler ise şunlardır;


 • Tırnağı etkileyebilen, liken planus adı verilen bir cilt rahatsızlığı (cildin pul pul dökülmesi)


 • Hipotiroidi


 • Hipertiroidi


 • Oje 


 • Reaktif artrit (daha az yaygın etken)

Birisi tiroid hastalığına yakalandığında, tırnak kırılmaları ve saç dökülmesi yaşayabilir. Tiroid problemleri kadınlarda daha yaygındır ve hipotiroidizm özellikle kırılgan tırnaklara neden olduğu için bilinir. Hipotiroidizm, tiroidin yeterli miktarda hormon üretmediği ve bu da metabolizmanın durgunlaşmasına yol açabileceği anlamına gelir. Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan bir makaleye göre, metabolizmayı yavaşlattığında vücut daha az terliyor. Ter, vücut için doğal bir nemlendirici olduğundan, daha az ter, cildin kurumasına ve tırnakların kırılgan olmasına neden olabilir.

Tırnak sağlığı söz konusu olduğunda, internette ortak bir araştırma "tırnak kırılmaları vitamin eksikliği" dir. Tırnak kırılmaları bir vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir mi? American Osteopathic College of Dermatology'ye göre iç hastalıkları veya vitamin eksiklikleri tırnak kırılmalarının gerisinde kalıyor. Bununla birlikte, bir vitamin eksikliği tırnak kırılmalarının arkasındaysa, demirdeki bir eksiklik olasılığı yüksektir. Dolayısıyla demir eksikliği veya demir eksikliği anemisi olan insanlarda tırnak kırılmaları olma ihtimali daha yüksek olabilir. American Osteopathic College of Dermatology'den bir başka ilginç ipucu, tırnaklarınız zayıfsa, ancak tırnaklarınız mükemmel sağlıklı ve güçlü görünüyorsa, o zaman kırılgan tırnak harici bir neden olması daha olasıdır. • Demir eksikliğine ek olarak, kırılgan tırnak için risk faktörleri şunlardır;


 • Sık el yıkama


 • Güneş yanığı


 • Soğuk, kuru havaya uzun süre maruz kalmak


 • Tırnakların fazla asetona maruz kalması


 • Tırnaklarda tekrarlanan yaralanma

Bu kırılgan tırnak risk faktörleri ile bir tema fark ettiniz mi? Yaralanmanın yanı sıra, bunlar nem açığına kolayca neden olabilecek tüm koşullardır.

Bazen tırnaklar kırılgan veya tırnaklarda sırtlar olabilir. Kırılgan tırnağın ve tırnak yüzeyindeki dalgalanmaların sebebi nedir? Kırılganlık gibi dalgalanmalar da yaşla birlikte daha sık görülür. Ayrıca travmadan da olabilirler. Bazen, dalgalanmalar vücudun içinde devam eden diğer sağlık sorunlarını da gösterebilir. 
 

Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilebilir?

Temel tıbbî sebep (tiroid sorunu gibi) mevcut olmadığı sürece, kırılan tırnaklar için en yaygın konvansiyonel önleme ve tedavi, suya ve tahriş edici maddelere maruziyeti azaltmak, tırnak ve elleri düzenli olarak nemlendirmektir. Ayrıca, tırnak uzun süre suya maruz bırakıldığında koruyucu eldiven giymek tırnakları korumaya yardımcı olabilir. Örneğin bulaşık yıkarken eldiven giyinmeniz, tırnaklarınızın kırılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.Tırnak

Tırnak Kırılmalarını Önlemek İçin 9 Yöntem

1. Suya Maruz Kalmayı Azaltın

Her gün düzenli olarak bulaşıkları yıkamak ve yemek yapmak oldukça kaçınılmazdır. Ancak bu durum ellerinizde ve tırnaklarınız üzerinde çok yoğun bir etki bırakıyor. İyi haber şu ki, kırılan tırnakları önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir koruyucu eldivenle işlerinizi yapabilirsiniz. Ev işleriyle uğraşırken eldiven giymek, özellikle sıcak su ve sabun kullandığınızda eldiven giymek tırnaklarınızı kuru ve kırılgan hale gelmemesi için oldukça yardımcı olur.

2. Su ve Sulu Gıdalar Tüketin

Tırnaklarınızın kırılmaması için dış tarafta fazla sudan kaçınmak isteyebilirsiniz, ancak kesinlikle iç su emilimini azaltmak istemezsiniz. Su ile sulu kalmanın yanı sıra karpuz ve salatalık gibi suda zengin sağlıklı yiyecekler tırnak, cilt ve saçınızı içeriden nemlendirmenin harika bir yoludur.

3. Doğal El Kremi Kullanın

Kırılan tırnaklarla uğraşıyorsanız, ellerinizi ve tırnaklarınızı her seferinde yıkayıp kurutarak nemlendirmek için mükemmel bir fikirdir. Hatırlamayı kolaylaştırmak için, her seferinde hızlı ve kolay bir şekilde uygulayabilmeniz için lavabonun yakınında büyük bir doğal el nemlendiricisi bulundurmayı deneyin. Frankincense, Lavanta ve Nane Yağları ile el yapımı losyon için yaptığım reçete ile kendi el nemlendiricinizi bile yapabilirsiniz.

4. Kütikül Kremi Kullanın

Tırnakların doğal yolları kullanarak nasıl düzeltileceğini merak ediyorsanız, güvenebileceğiniz bir şey de tedavinin daima topikal nemlendiricileri içermesidir. Tırnaklarınız kuru ve kırılgan olduğunda, Kütikül Kremi mükemmel bir tedavi sunar. Bu kütikül kremi içeriği, tırnak tabanlarındaki her ikisinde de kesikliğin yanı sıra tırnakları son derece de iyileştirir. Arı balmumu, çiğ shea yağı, hindistancevizi yağı ve E vitamini gibi doğal ve nem yenileyici maddelerle, bu kütikül kremasını günde birkaç kez uygulamak tırnaklarınıza iyi gelecektir.

5. Kullandığınız Oje Silicilere Dikkat Edin

Çoğu oje siliciler kimyasal madde ile doludur ve tırnakları kurutmaya eğilim gösterir.  Oje siliciler genellikle aseton, formaldehit, toluen ve ftalatlar gibi toksik kimyasallar içerir. Oje siliciler tırnakların sağlığını olumsuz yönde etkilemekle kalmaz aynı zamanda üreme ve organ toksisitesine neden olabilirler. Ayrıca cildi, gözleri ve akciğerleri tahriş edebilir.

Doğal bir oje çıkarıcı kullanmak isterseniz, Greyfurt, Portakal ve Limon Yağları ile deneyebilirsiniz.

6. Brokoli Tohumu Yağı

Tırnaklarımıza ve şekerlemelerinize gerçekten sağlıklı, doğal bir destek vermek için brokoli tohumu yağı kullanmayı deneyin. Genç brokoli filizlerinden elde edilen bu yağ, cilt, saç ve tırnak sağlığı açısından harika yağ asitleriyle yüklüdür. Bir damla brokoli tohumu yağı doğrudan her bir tırnağa koyun ve kütikülün içine ovun. Sabahları sabaha kadar nemlendirilmiş tırnak ve kütiketler ile uyanmak için; yatmadan önce her gece bu kremi sürmeniz harika bir alışkanlık olacaktır. Hindistan cevizi yağı ve argan yağı, kırılan tırnaklar için brokoli tohum yağı ile benzer şekilde kullanılabilen diğer topikal tedavi edici yağ seçenekleridir.

7. Biyotin

Araştırmaya göre, biyotin takviyesi (B7), zayıf kırılan tırnakların tedavisine yardımcı olabilir. Biyotinin zayıf tırnakları güçlendirme özelliği, atlarının durumunun iyileştirilmesi için atlara oral biyotin dozları verildikten sonra tespit edildi. Önemli miktarda biyotin içeren bazı gıdalar badem, yumurta, tatlı patates, soğan, domates ve yulaf içerir.

8. E Vitamini

E vitamini kapsülleri ucuzdur ve tırnak durumunuza yardımcı olmanın etkili bir yolu olabilir. Bir E vitamini kapsülünden çıkan kalın sıvı, kırılan tırnak için mükemmel bir üründür. Sadece kapsüllerden birine ponksiyon yapmanız ve her bir tırnağın üzerine biraz yağ koymanız yeterlidir. Kırılan tırnaklar için kolay ama son derece güçlü ve canlandırıcı bir işlemdir.

9. Yapma Tırnaklardan Kaçının

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, "Tırnak sorunlarını örtmek için yapay tırnaklar takmayın, çünkü onları daha da kötüleştirebilirler. Yapay tırnaklar, mantar enfeksiyonlarına eğilimli veya kırılgan tırnakları olan insanlar için önerilmez. " 

Önlemler

Tırnaklarınızdaki bazı değişiklikler ciddidir ve bazı değişiklikler tıbbi yardıma gerek duyar. Mayo Clinic'e göre, aşağıdakilerden herhangi birini görürseniz dermatoloğunuza veya doktorunuza danışmalısınız:  • Tırnağın renginin değişmesi, örneğin tırnağın tümünde renk değişimi veya tırnak altında koyu çizgi olması.


 • Dalgalı gibi tırnak şekli değişiklikleri.


 • Tırnakların inceltilmesi veya kalınlaşması.


 • Tırnakların etrafında şişme ya da ağrı.


 • Tırnağın çevresindeki deriden ayrılması.


 • Tırnakların etrafında kanama.

                                                                                                                                                               
Çoğu zaman, kırılan tırnaklar sadece tatsızdır ve ciddi bir şey değildir. Bununla birlikte, bunlar ayrıca sağlığınızla ilgili başka bir şeyin işareti olabilirler. Kırılan tırnaklar, demir eksikliği ve tiroid sorunlarına eşlik edebileceğinden, başka sağlık belirtileri olup olmadığınızı not edin ve gerekirse doktorunuza danışın.

Kırılan tırnaklarınız sadece kimyasal oje ve oje çıkarıcıları kullanmak gibi eski alışkanlıkların bir sonucuysa ve ev işleriyle ac eldiven giymiyorsanız, artık bugünden başlayarak tırnak durumunuzu nasıl geliştirebileceğinizi biliyorsunuzdur. Ancak dikkatle bakım yaparsanız (çoğunlukla nem formunda) tırnaklarınız gerçekten doğal  bir şekilde yaşlanıp hayatınız boyunca sağlıklı olabiliyor.

Benzer Yazılar