Sağlık
Yumurta Alerjisi Nedir? 29.05.2017

Yumurtaya alerjiniz mi var ? Dokunmaya tahammülünüz bile mi yok ?

Yumurta  birçok sağlıklı ve lezzetli yemeklerin merkezinde popüler bir protein kaynağıdır. Ayrıca makarna, krep ve çok daha fazlası gibi birçok popüler yiyecek öğesinin önemli bir bileşenidir. Yaygın gıda alerjilerinin fıstık ve süt içerdiğini zaten biliyor olabilirsiniz, ancak  yenilebilir yumurta aslında bugünün en yaygın alerjik gıdası olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle, yumurta beyazı proteinlerine karşı bir alerji en yaygın olanıdır.  

Bir çocuğun veya bir yetişkinin yumurta alerjisi varsa, yumurtaları tamamen hayatından çıkartmak için kendine karşı koruyucu bir içgüdüsü de olabilir. Bununla birlikte,  bazen yumurta içeriklerini bilinçsiz olarak tüketirken farkında olmayabilirsiniz. Çünkü gıda ürünlerinde yaygın olarak yumurta türevi olarak bilinmeyen pek çok madde bulunmaktadır.

Yumurtanın çok zengin besleyici etkisi ve yumurta ile yapılabilecek çok zengin yumurta tarifleri vardır.

Yumurta Alerjisi Nedir?

Bir yumurta alerjisi olan bir kişinin alerjik reaksiyona neden olması için önceden diyet veya aşı yoluyla yumurtalara maruz kalmış olması gerekir.

Yumurta alerjisi olması tam olarak ne anlama geliyor?

Yumurtaya alerjiniz varsa, bu, vücudunuz bağışıklık sistemine yumurta proteini için zararlı bir madde olduğunu belirtir. Böylece, yumurtaları tüketirken, bağışıklık sistemi histamin ve vücudunuzdaki allerjik bir reaksiyon başlatan diğer kimyasal maddeleri serbest bırakarak tepki verir ve bu da iç yumurta alerjisi semptomlarının görülmesine neden olabilir. Bir yumurta alerjiniz varsa, beyaza, yumurta sarısına ya da her ikisine alerjiniz olabilir.

Yumurta alerjiniz varsa, yumurta tükettikten sonra kısa bir süre içinde (veya sadece dokunmadan) yumurta alerjisi belirtileri gösterebilirsiniz: • Şişlik, döküntü, kurdeşen veya egzamayı içeren deri reaksiyonları


 • Hırıltılı solunum veya solunum zorluğu


 • Burun akması


 • Hapşırma


 • Sulu veya kırmızı gözler


 • Karın ağrısı


 • Mide bulantısı


 • Kusma


 • İshal


 • Anafilaksi

Herkes yumurta alerjisi geliştirebilir, ancak bazı insanlar belirli risk faktörleri nedeniyle diğerlerinden daha yüksek şansa sahiptir. Yumurta alerjileri, yetişkinlerden çok çocuklarda görülür. Astım, Alerji ve İmmünoloji (ACAAI) Amerikan Koleji'ne göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çocukların yüzde 2'sine kadar yumurta alerjisi vardır.

Ayrıca cilt koşulları, özellikle de egzama olması durumunda, çocuklar genelde yumurta alerjisi ve gıda alerjileri geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Hemen hemen tüm yumurta alerjileri, infantil egzama geçiren çocuklarda görülür ve en şiddetli reaksiyonlar tipik olarak altı ile 15 ay arasında görülür.  Genetik, aynı zamanda bir gıda alerjisi geliştirme riskinin artmasında rol oynar. Bir çocuğun besin alerjisi ya da mevsimsel alerjisi olan bir ebeveyni ya da iki ebeveyni varsa çocuğun besin alerjileri daha eğilimlidir. Çocukluk çağı yumurta alerjileri ile ilgili iyi haberler, araştırmaların çocukların yüzde 70'inin alerjiyi 16 yaşına kadar büyüdüğünü göstermesidir.

Yetişkinlerin çocuklardan daha az yumurta alerjisine sahip olma olasılıklarına sahiptir.  Bir yetişkinin yumurta alerjisi geliştirmesi çok nadirdir. Bazen bir kişi yetişkinlikte nihayetinde çocukluktan beri yumurta alerjisi gördüğünü farketmiş olabilir. Klinik yumurta alerjisi semptomları her zaman bir birey bir çocuk veya genç yetişkin olduğunda başlar. Yetişkinler için, yumurta tepkileri daha az yoğun olma eğilimindedir. Hafif mide bulantısı veya egzama alevlenmesi, yumurta veya yumurta yüklü bir ürün tüketildikten sonra alerjik reaksiyonun tek belirtisi olabilir. Tavuk yumurtalarına alerjiniz olduğunu öğrenirseniz ördek, kaz, bıldırcın ve hindi gibi diğer yumurta türlerine alerjiniz olabileceğini bilmek faydalı olacaktır.

Yumurta Alerjisi ve Yumurta Tahammülsüzlüğü

Bir yumurta alerjiniz yoksa yumurta tahammülünün olmaması mümkün müdür?

Yumurta tolere edemeyen insanların çoğunluğu yumurta sarısı ile uyumlu olma eğilimindedir, ancak vücutlarının üstesinden gelemeyen yumurta beyazı veya albüminidir. Bir yumurta alerjisi aslında vücutta bir kimyasal tepkimeyi içeriyor olsa da, bir yumurta hoşgörüsüzlüğü tipik olarak kişinin yumurta akılarını (veya yumurta sarısını) düzgün şekilde işleyip absorbe edemediği anlamına gelir.

Yaygın yumurta hoşgörüsüzlüğü semptomları, şişkinlik, aşırı gaz, mide bulantısı, mide ağrısı ve mide krampları gibi birçok insanın mücadele ettiği bir çok sindirim şikayetine işaret eder.

Kusma ve diğer gastrointestinal sorunlar da olasılık alanında, Olası başka semptomlar var mıdır ?

Evet, bir yumurta tahammülsüzlüğü baş ağrısı, cilt problemleri, nefes darlığı, mide ekşimesi, eklem ağrısı, sinirlilik ve sinirlilik şeklinde ortaya çıkabilir.

Bir gıda alerjiniz olup olmadığınızı veya gıda intoleransınız olup olmadığını öğrenmenin bazı genel yararlı yolu vardır: • Gıda alerjisi


 • Genellikle aniden gelir


 • Az miktarda yiyecek onu tetikleyebilir


 • Her yemek yediğinizde olur


 • Hayatı tehdit edici olabilir


 • Gıda Bağışıklığı


 • Sadece fazla yemek tüketildiğinde gerçekleşir.  


 • Hayatı tehdit edici değildir.

Yumurta Alternatifleri

Bir yumurta alerjisine ya da yumurta tahammülsüzlüğüne  sahip olduğunuzu fark ederseniz, yumurtaları  tariflerinden vazgeçmeniz gerekmez. Pişirmede veya pişirirken yumurtaları değiştirmeniz gerektiğinde, yumurtaların bağlanma ve koyulaştırma özelliklerini taklit edecek çok sağlıklı alternatifleri vardır.

İşte bazı harika yumurta ikameleri : • Elma Sosu


 • Soda ve Sirke


 • Muz veya Bir Başka Meyve Püresi


 • Chia Tohumları ve Keten tohumları

Benzer Yazılar