Diyet
Akne Diyeti 09.02.2017

Tanım

Sivilce diyeti , sivilceleri iyileştiren veya ortadan kaldıran gıdaları kolayca tüketmenin yoludur. Diyetin akne üzerindeki etkisi hakkında tıp camiasında bazı tartışmalar bulunmaktadır.

Fıstık ürününden, kızarmış yiyeceklerden, aşırı tuzdan, süt ürünlerinden, rafine şekerlerden yüksek gıdalardan ve yüksek karbonhidrat gıdalardan kaçınarak yağ ve lif bakımından zengin bir diyet önermektedir.

Kökenler

İnsanlar sivilceleri olduğu müddetçe onları hızlı bir şekilde temizleme veya hepsini birlikte engelleme girişimlerinde bulunur. Çoğu kültürde cildin temizlenmesine yardımcı olmak için halk ilaçları bulunur. Bu masal ve masalları doğrulamak veya reddetmek için ciddi bilimsel araştırmaların yapıldığı son 50 yıldır. Sivilcelerle ilgili en eski çalışmalar çikolata üzerinde yoğunlaştı. Bu çalışmalar, çikolatanın akne kopmalarını arttırmadığını bulmuştur. O zamandan beri yapılan diğer çalışmalar bu bulguyu doğrulamıştır.

Çoğunlukla akne tedavisi araştırmanın önemini vurgulamaktadır; Bununla birlikte, spesifik vitamin ve mineral takviyelerinin akne üzerindeki etkisini araştıran izole çalışmalar yapılmıştır. Diğer çalışmalar etnik grupları ve toplulukları Pasifik Adaları'nda ergenlik döneminde bile akne görülme sıklığının az olduğu gözlemlemiştir. Bu kişilerin diyetleri tipik Batılı diyetle karşılaştırıldığında, beslenme bakımından önemli farklılıklar vardır. Çok düşük akne insidansı olan etnik gruplar, ağırlıklı olarak şekersiz yağda düşük bitki esaslı diyetler tüketir. Tipik Batı diyeti etler, doymuş yağ, rafine şeker ve işlenmiş gıdalarda ağırdır. Bu farklılıkları inceleyerek doktorlar ve araştırmacılar sivilceleri iyileştirmek veya gidermek için diyet değişiklikleri için öneriler geliştirirler.

Açıklama

Birçok çalışmanın sonuçlarını birleştiren dermatologlar ve beslenme uzmanları, önlemek için gıdaların bir listesini geliştirdiler ve faydalı vitamin ve minerallerin tüketmelerini sağladılar. Aşağıdaki sivilce diyeti, akne kopmalarını önlemeye yardımcı olmak için önerilir:

Her gün 20-30 gram lif tüketin - Toksinleri cildinize ulaşmadan önce vücuttan atabilir.

Az yağlı bir diyet yiyin - Doğal diyet , düşük yağ içeriğindeki kültürlerde sivilce azalırdı ve yağ tüketiminin yüksek olması vücuttaki hormon düzeylerini yükseltebilir ve bu da deride lekelere neden olabilir.

Fıstık ürünlerinden kaçının - Fıstık ürünlerinin 500 ergen üzerinde yapılan bir çalışmada akne patlamasına neden olduğu bulundu.

Kızarmış gıdalardan kaçının - Kızarmış gıdaların sivilcelere neden olduğu tespit edildi.

Tuz alımının sınırlandırılması, özellikle sofra tuzu veya iyotlu tuz- Sivilceye maruz kalmış birçok insan, akne patlamaları sırasındaki kan dolaşımında, sofra tuzunda bulunan iyot düzeylerini yükseltmiştir.

Cips, öğle yemeği, konserve gıdalar ve tuzlanmış patlamış mısır gibi tuzlu gıdalardan kaçının. Bu gıdalar tuz içindedir ve  yağ açısından yüksektir.

Süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünlerinden kaçının.

Yüksek karbonhidratlı gıdalar kandaki insülin seviyesini yükseltmekte ve yükselen insülin vücuttaki sivilceye neden olan hormonların seviyelerini artırabilir. Örneğin, soda, şeker ve pişmiş ürünler gibi yüksek işlenmiş karbonhidratlardan kaçının.

Sivilce diyet önerilerini uygulamaya ek olarak, aşağıdaki takviyeleri alarak sivilceleri önlemeye de yardımcı olması önerilir:  • A vitamini (toksik olabilir, önce doktorunuza danışın)


  • E vitamini


  • B6 vitamini


  • Selenyum


  • Çinko


  • Omega-3 Yağ Asidi


  • Krom

Faydaları

Birçok dermatolog diyet değişikliklerinin sivilcelerden kurtulmaya yaramayacağını savunsa bile , meyve ve sebze yemeyi işlenmiş ve yüksek şekerli gıdaları sınırlandırması bile yeterli bir sebeptir.

Glisemik indeksi düşük besinler yemek diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi diğer tıbbi durumları önlemeye yardımcı olabilir.

Önlemler

Diyetteki süt ürünlerinin miktarının sınırlandırılması, tüketilen kalsiyum miktarını sınırlandırabilir, bu nedenle, günlük diyet kalsiyum gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için bir kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Kötü kalsiyum alımı kişinin sağlığına zararlı olabilir.

Çinko takviyeleri mide rahatsızlığına neden olabilir. Sivilce , diyet planlarının yazarları bunun önüne geçmek için günlük 30 mg'dan fazla çinko tavsiye etmemektedir.

A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Bunun anlamı, A vitamininin fazla olması, idrarda ortadan kaldırılmak yerine vücutta depolanması demektir. Çok fazla A vitamini zararlı olabilir. A Vitamini  takviyeleri almadan önce bir doktora danışın.

Hamile kadınlar veya hamile kalabilecekler için vitamin A takviyesi kullanılmamalılar. Aşırı miktarda A vitamini, aşırı miktarda A vitamini tüketen kadınların doğmamış çocuklarında doğum kusurlarına neden olabilir.

Riskler

Sivilce diyetiyle ilgili risk düşüktür. Çoğu, çinko, A vitamini ve kalsiyumu karşılamaya yarar. Çinko, vücudun yeterli miktarda bakır almasını önleyebilir.

Yüksek dozda A vitamini toksik olabilir. Birçok akne reçetesi konsantre A vitamini içerir. A vitamini takviyeleri almadan önce bir doktora başvurun.

Kalsiyum alımının sınırlanması, eksiklik ve önemli sağlık problemlerine neden olabilir. Destek gerekli olabilir.

Yüksek dozda A vitamini gebelik sırasında alındığında doğum kusurlarına neden olabilir. Gebe kadınlar hiçbir koşulda A vitamini takviyeleri veya A vitamini içeren ilaç almamalıdır.

Benzer Yazılar