Diyet
Online diyet nedir, nasıl yapılır? 06.01.2023

Diyet süreci boyunca biz uzman desteği almak ve uzman bilgiler ışığında diyet programı uygulamak kendimize yapacağımız en büyük yatırımlardan biri olacaktır. Her ne kadar internette onlarca şok diyet, kısa sürede hızlı kilo verdiren diyet listesi gibi listeler olsa da günün sonunda öncelikli hedef daha sağlıklı bir bedene kavuşmaktır. Sağlıklı kilo vermenin tek şartı düzenli beslenme ve egzersizdir. Aç kalınarak yapılan diyetler, öğün atlamalar ya da 4 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen diyetler vücudumuza zarardan başka bir şey getirmez. Diyet yaparken bir uzmandan destek almak, kilo verme sürecini hızlandıracağı gibi son derece sağlıklı bir hale de getirecektir.

Tüm bunlara karşın fiziksel olarak bir diyetisyen desteği almak her zaman çok kolay olmayabilir. Özellikle yoğun iş temposu arasında diyetisyene gitmeye vakit bulunamayabilir ya da bazı lokasyon sorunları yaşanabilir. İşte bu gibi durumlarda devreye her zaman olduğu gibi teknoloji girer. Günümüzde kilo vermek için diyetisyene bizzat gitmeye her zaman gerek yoktur online diyetlerle uzmana ulaşmak artık çok kolaydır. Özellikle korona virüs pandemisi sebebiyle evlerde kalmak zorunda olduğumuz süreçlerde online diyet programları daha da gündeme geldi. Peki online diyet nedir, online diyet takibi nasıl yapılır? Gelin kısaca bir göz atalım.

Online diyet sistemi nedir? 

Online diyet, fiziksel olarak diyetisyene gitme mecburiyetini ortadan kaldıran bir uygulamadır. Online diyetlerde profesyonel diyetisyenler kişiye özel program yazar ve uzaktan takibini yapar. Mesajlaşma, görüntülü konuşma, telefon görüşmesi gibi iletişim kanallarıyla yapılan online diyet sayesinde danışan ve diyetisyen yakın takipte kalır ve kilo verme süreci aksamaz. Takipli online diyetler kişiye özel yapılır ve kişiden istenen bazı tahlillere bağlı olarak oluşturulur. Yapılan kan tahlillerinin ardından kişinin mevcut sağlık sorunları konuşulur ve diyetisyen ona göre bir program hazırlar. Genellikle whatsapp uygulaması üzerinden yapılan online diyette son yıllarda başarı oranı gittikçe artmaya devam ediyor.

Online diyet nasıl yapılır?

Online diyet takip süreci danışan – diyetisyen ikilisinin fikirleri doğrultusunda şekillenir. Önce kan tahlili istenir ki kişinin olası bir sağlık sorunu varsa buna göre bir beslenme düzeni oluşturulsun. Örneğin insülin direncine sahip bir kişinin mutlaka farklı beslenme türleri olacaktır. Hangi tip beslenmenin daha uygun olduğunu da veriler yani kan tahlilleri söyleyecektir. Kan tahlili sonuçlarına bağlı olarak diyetisyen kişiye uygun bir beslenme programı hazırlar. Diyet genellikle haftalık olarak değerlendirilir. Aç karnına ve tercihen büyük tuvaletin ardından danışan hafta bir tartılır ve kilo bilgisini diyetisyene online olarak aktarır. Diyetisyenle yapılan durum değerlendirmesinin ardından yeni hafta için yeni bir liste oluşturulur ve bu süreç ideal kiloya ulaşana kadar devam eder.

Online diyetin avantajları nelerdir?

Online diyet faydalı mı sorusunun yanıtı ile devam edelim. Diyetisyenle yüz yüze görüşme imkânı bulamayan kişilerin kilo verme sürecini devam ettirebilmeleri için online diyet desteği almak çok önemlidir. Diyet bir sabır ve istikrar işidir bu nedenle ara vermeye ya da ertelemeye gelmez. Online diyetle kilo verenlerin yorumlarına göre bu tip diyetler oldukça faydalı olabiliyor.

•    Yüz yüze seanslar için her zaman vakit uymayabilir, online diyet takibi sayesinde zamandan tasarruf sağlanır. Diyetisyenin lokasyonu uzak olabilir ya da sizin yoğun hayat temponuzdan dolayı randevuya gitmeye vaktiniz olmayabilir. Bu gibi durumlarda zamandan kazanmak ve motivasyonu daima yüksek tutmak için online diyetlerden yararlanılabilir.
•    Online diyet yaparken diyetisyenle sıkı bir takip içinde olunur; soru sormak istediğinizde ya da anlık gelişen durumlar karşısında nasıl bir beslenme planı uygulamanız gerektiği konusunda anında etkileşime geçebilirsiniz. Bu sayede arada olan kaçamakları dengelemek de daha mümkün olur.
•    Yalnızca Türkiye değil dünyanın pek çok yerinden online diyetisyen desteği alabilirsiniz. İşiniz gereği sürekli seyahat ediyor olmanız ya da yurt dışında yaşamanız online diyet listesi almanıza engel değil. 
•    İtiraf etmek gerekir ki konu diyet olunca vazgeçmeye zaman zaman meyilli olabiliyoruz; motivasyonumuz düşebiliyor ya da o gün iyi bir gün geçirmiyorsak içimizden diyet yapmak gelmeyebiliyor. İşte bu gibi motivasyon sorunları yaşandığında diyetisyenden online olarak hızlı yanıtlar almak oldukça fayda sağlıyor ve diyete olan bağlılığımızı sekteye uğratmıyor.

Kimler online diyet yapabilir?

Online diyet her yaştan insan için uygundur. Diyet listeleri kişiye göre hazırlanır bu sayede sağlık sorunu olanlar için de bir uzman kontrolünde kilo verme desteği sağlanmış olur. Online diyeti kimler tercih etmeli sorusunun yanıtına gelelim…

•    Yoğun iş temposu ya da günlük yaşam gereği sık sık diyetisyen randevusuna gidemeyenler
•    Çalışan kişiler
•    Ev hanımları
•    Yurt dışında yaşayan ve kendi beslenme alışkanlığına, kültürüne göre diyet yapmak isteyenler
•    Anlık iletişimlerle motivasyona ihtiyaç duyanlar
•    Yaşadıkları şehir itibariyle diyetisyene ulaşma imkânı olmayanlar
•    Diyetinin bir uzman tarafından sıkı bir şekilde takip ve kontrolünün yapılmasını isteyenler…
•    Öğrenci olmalarından dolayı sürekli diyetisyen randevusuna gitme konusunda sorun yaşayanlar

Online diyet programında hangi diyetler yapılır?

Online diyet programı kişiye özel yapıldığı için en uygun olan liste, uzman tarafından kişinin sağlığı öncelikli tutularak hazırlanır. Online diyet programında bazı diyet listelerinden ve diyet yöntemlerinden de destek alınabilir. Örneğin aralıklı oruç, ketojenik diyet gibi diyet yöntemleri uygulanabilir. Yanı sıra kişi vegan beslenme tarzını benimsemişse ona uygun olarak vegan beslenme ya da vejetaryen beslenme gibi seçenekler de sunulabilir. Bazı durumlarda örneğin kilo verme duraksadığında diyetisyen bazı detoks diyetler de önerebilir. Bu detoks diyetler genellikle çok kısa sürelidir ve sık sık tekrarlanmaz. Asıl amacı vücudu şaşırtmak ve varsa ödemleri hızlıca vücutta uzaklaştırmaktır. Diyetisyenin gerekli gördüğü durumlarda bu tarz diyetler uygulanabilir. Ancak işin sonucuna baktığımızda diyetisyenin öncelikli amacı size sağlıklı yoldan kilo verdirmek ve vücudunuzu ideal formuna ulaştırmaktır. 

Önemli Not: Diyet yapmak fiziksel bir değişimdir ve vücudun tamamını etkiler. Bazı sağlık sorunları diyeti hayati derecede önemli kılabilir ve özel bir beslenme programı gerektirebilir. Online diyette amaç sağlıklı bir şekilde kilo vermektir bu nedenle online diyet programına başlamadan önce hekiminize mutlaka danışmalı ve uzman bilgiler ışığında kilo verme sürecini başlatmalısınız. Kilo vermek güzeldir ancak mühim olan sağlıklı kilo vermektir, unutmayın.

Benzer Yazılar