Diyet
Candida Diyet Gıdalar 22.10.2019

Candida Diyet Gıdalar

Antifungal beslenmeye devam ederken, yiyecekler listenize bazı önemli eklemeler ve çıkarmalar yapmanız gerekir. Candida albicans mantarı tarafından oluşturulan Candidiasis gibi mantar komplekslerinden muzdarip insanların kesinlikle bir antifungal diyet sürdürmeleri gerekir. Burada, yiyebildiğiniz ve genel olarak kaçınmanız gereken yiyeceklerin ayrıntılı listesi vardır. Bu, mantarın büyümesini engelleyerek bu mantar bozukluğunu tedavi etmenin en kolay ve en doğal yoludur.

Candida için Antifungal Gıdalar

Öncelikle antifungal diyetinize dahil edebileceğiniz gıdaların neler olduğuna konsantre olalım. Endişelenmeyin ; tüm bu sağlıkl gıdalar, sıkıcı veya tatsız değildir.

Kireç ve limon

Doğal şeker içeriği düşük olan ve tadı daha az tatlı olan meyveler antifungal diyetin bir parçası olabilir. Temel olarak ekşi ve C vitamini açısından zengin olanları içerir. Böylece salatalarınızda limon  ve biraz da zeytin veya avokado bulunur.

Düşük Nişasta Sebzeler

Sebzelerde bulunan nişastayı atlamak onları açarak Candida mantarını öldürmenize yardım eder. Günlük diyetiniz brokoli, patlıcan, kabak, soğan ve kuşkonmaz gibi sebzeleri kullanarak lezzetli yemek tarifleri alabilir. Onları kızartmamaya ya da onları besin içeriğinden dolayı fazla pişirmemeye çalışın. Onları salatalarınızda tüketebilir  veya buğulama ve ızgarada yiyebilirsiniz. 

Badem ve Fındık

Düşük kalıp kuruyemişleri, mantar karşıtı beslenmenin bir parçası olabilir. Badem veya fındık gibi fındıklar, sisteminiz için iyi olan kesinlikle düşük kalıba sahiptir.

Hindistan Cevizi

Mantar karşıtı bir diyet sırasında sisteminiz için en iyi şeylerden biridir. Ayrıca kalıp içeriğinde de düşüktür ve Candida diyetinize kesinlikle herhangi bir biçimde dahil edilebilir.

Yüksek Lifli  Taneler

İyi işleyen bir sindirim sistemi için yüksek lifli tahıllar gereklidir ve mantarın sisteminizden öldürülmesine yardımcı olur.   Anti-mantar diyetine önemli bir katkı, darı, kinoa ve kara buğday gibi yüksek lifli tahıllardır.

Yoğurt

Sisteminizde ki  Candida mantarını öldürmek için, yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri bulundurmanız gerekir. Aslında, probiyotik yoğurt sizin için en iyisidir. Probiyotik yoğurt, Candida mantarı büyümesinden fazla büyümek için iyi bakteriler içerir. Bu da laktoz ve doğal şekerler üzerinde düşüktür ve bu nedenle diyete dahil edilmesine izin verilir.

Otlar

Diyetiniz için bazı otlar ve çeşniler gereklidir çünkü bunlar doğada antifungaldir. Limon baharatları ve elma sirkesi aslında iltihapları azalttıkları, bağışıklık sistemini güçlendirdikleri ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadele ettikleri için çeşniler olarak çok iyidir.

Zeytin Yağı

Diyetinize her zaman zeytinyağı ve hindistancevizi yağı gibi yağlar ekleyin çünkü bunlar doğada mantar karşıtıdır.

Baharatlar-Zerdeçal ve Zencefil

Zengin ve baharatlı yiyeceklere sahip olmanıza izin verilmemesine rağmen, zerdeçal, biberiye, kekik, karanfil, zencefil, sarımsak, kırmızı biber, kekik, fesleğen ve karabiber gibi bazı baharatlar, mantar aşırı büyümesinin tedavisinde çok iyidir.

Yeşil Çay

Sadece yeşil çay veya diğer bitkisel çaylar gibi bitkisel içecekler tüketmelisiniz. Bunlar doğada antibakteriyel ve antifungaldir ve fungal büyümeyi kontrol altında tutar. Bu içecekler ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve Candida diyetinize dahil edilmelidir. 

Tavuk

Vejeteryan olmayan gıdalar yemek  istiyorsanız, antifungal diyetinize seçim yaparken, damak tadınızı karşılamak için tavuk yiyin. Güveç, ızgara, pişmiş, buğulanmış, vb şeklinde tavuk olabilir. Her gün çeşitli sağlıklı tarifleri deneyin.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Diyetinizi tanımlamak ve dışlamak için ihtiyaç duyduğunuz bazı yiyecekler vardır. Bu, vücudunuzdaki candida mantarının büyümesini engellemeye yardımcı olacaktır. Aslına bakarsanız, bu malzemelerin tümünü iyi olandan daha fazla zarara uğratabilirsiniz.

Şeker

Şeker, mantarı besleyen ve kendisini genişletmeye yardımcı olan gıdalardan biridir. Vücuttan atmak için, şekersiz beslenmeye sadık kalın.

Yüksek Nişasta Sebzeler

Antifungal diyette olmak patates, tatlı patates, fasulye, havuç ve pancar gibi nişasta içeriği yüksek olan herhangi bir sebzeye sahip olamayacağınızı gösterir.

Yapışkan Taneler

Eğer bağırsakta Candida aşırı büyümesi varsa, buğday, çavdar ve arpa gibi yapışkan tanelere karşı son derece duyarsız olursunuz.

İşlenmiş Et

Bağırsakta mantar büyümesi olduğunda, bağışıklık ve sindirim sistemi zayıflar. Bu koşullarda, işlenmiş et gerçekten zararlı olabilir ve toksin düzeyini artırabilir. Candida aşırı büyümesi için tehlikeli olabilecek şekerler, dekstroz ve sülfatlar içerirler. Ayrıca pastırma, domuz eti ve genel olarak kırmızı etlerden de kaçınmalısınız.

Günlük Ürünler

Süt, peynir, dondurma vb. Gibi tüm süt ürünlerinden uzak durun. Düşük laktoz içeriği nedeniyle sadece tereyağı ve probiyotik yoğurt alabilirsiniz.

Benzer Yazılar