Diyet
Chia Tohumu ile Diyet Nasıl Yapılır? Chia Tohumu Diyet Listesi 26.10.2019

Chia tohumu eski çağlardan beri kullanılan bir besin maddesidir. Aztek ile Maya uygarlıkları tarafından yoğun olarak tüketildiği bilinmektedir.  Nane bitki ailesinden gelir. Yoğun olarak Meksika’da yetişir. Farklı renklerde de bulunabilen chia tohumu yüksek oranda lif içerir. Bu özelliği sayesinde su veya süt içerisinde bekletildiğinde jel kıvamı alarak şişer. 2 çorba kaşığı kadar chia tohumu yaklaşık olarak 10 gram life sahiptir. Söz konusu miktar ise vücuda alınması gereken günlük lif miktarının %40’ına karşılık gelmektedir. Yüksek lif oranı sayesinde de uzun süreli tokluk hissi yaratır. Bu sayede gereğinden fazla yemek yenmesine engel olur. Chia tohumlarının iki çorba kaşığı kadarı neredeyse 10 gram lif içerir. Bu da günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 40’ı demektir.

 


Chia Tohumu Nedir?

 

chia-tohumu-5

Chia tohumu Arjantin, Meksika ve Bolivya’da yetişen bir bitkidir. Eski çağlardan beri yetiştirilen bir besin maddesidir. M.Ö. 3500 yılından beri insanlar tarafından tüketildiği bilgisi edinilmiştir. Maya dilinde chianın enerji ve gün anlamına geldiği bilinmektedir.

Chia tohumu nanegiller familyasından gelen bir bitkidir. Siyah ve kahverengi bir görünüme sahiptir. Sağlık için oldukça yararlıdır. Eski çağlarda pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır.

Chia tohumu yüksek besin değerine sahiptir. Gluten içermez ve oldukça düşük kalorilidir. Kalsiyum ve Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Yüksek oranda da lif içerir. 100 gram ölçüsündeki bir chia tohumunda yaklaşık olarak 40 gram lif bulunur. Fazla miktarda diyet lifi içermesi sayesinde kabızlığı önler ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardım eder. 100 gram kadar chia tohumu 486 kaloriye sahiptir. Protein kaynağı olan bir bitki olması sebebiyle de pek çok diyet listesinde chia tohumuna yer verilir. Chia tohumu antioksidan içeren bir bitkidir. Vücudun bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Kolesterolün düşürülmesine katkı sağlar.

Chia tohumu tok tutucu özelliğe sahiptir. Midede sindirilmesi uzun süreli olduğu için kan şekerinin aniden yükselmesi engellenir. Bu sebeple chia tohumu diyabet hastalarının da rahatlıkla kullanabileceği bir besin maddesidir. Chia tohumu diyet lifi, kalsiyum ve omega 3’e ek olarak demir, A vitamini, C vitamini ile potasyum da içerir. Sahip olduğu bu vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

 


Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

 

chia-tohumu-3

Chia tohumu öğütülerek, sıvıların içinde şişmesi için bekletilerek veya çiğ halde tüketilebilir. Her haliyle oldukça lezzetli ve sağlıklı yiyecekler elde edilir. Chia tohumu smoothielere karıştırılabilir, yulaf ezmesine eklenebilir. Salata sosu içerisine karıştırılabilir. Yoğurda karıştırılarak da tüketilebilir. Ayrıca ekmek veya hamur işlerinin yapımında da kullanılabilir. Chia tohumunun diğer kullanım şekilleri şöyle sıralanabilir:

 
 • Chia tohumu çiğ haliyle tüketilmek istenirse salataya eklenebilir. Ayrıca süt veya yoğurda da karıştırılabilir. Meyvelerin üzerine serpilebilir. Yulaf ezmesi veya pudinglerin içine eklenebilir. Chia tohumu hem lezzet katan hem de sağlık veren bir seçenektir.
    • Chia tohumu su veya süt içerisinde bekletildiğinde şişer. Bir bardak kadar ılık süte eklenen chia tohumuna eklenen tarçın, kakao veya bal ile oldukça lezzetli bir tarif elde edilir.
    • Chia tohumunun çiğ hali öğütülerek toz şekline dönüştürülür. Elde edilen toz unun içerisine eklenerek hamur işi, kek veya ekmek yapımında kullanılabilir. Chia tohumu sayesinde hamur işleri daha sağlıklı bir içeriğe sahip olur.
   

 

 


Chia Tohumunun Yararları Nelerdir?

 

chia-tohumu-2

Chia tohumu sağlık için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Aşırı tüketilmesi halinde midede şişkinlik ve gaz sorunları ortaya çıkabilir. Chia tohumunun faydaları şu şekildedir:

 
 • Chia tohumu oldukça sağlıklı bir besindir. Lif yönünden oldukça zengindir. 100 gram kadar chia tohumu içerisinde yaklaşık olarak 11 gram lif bulunur. Lifli içeriği sayesinde bağırsak hareketleri hızlanır ve düzenlenir. Kabızlık ortadan kalkar. Bağırsakların toksinlerden arınması sağlanır. Chia tohumu detoks etkisine sahiptir. Oldukça sağlıklıdır.
    • Lifli bir gıda olduğu için kilo kaybına chia tohumu tüketimi oldukça olumlu etkilere sahiptir. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflama sürecini kolaylaştırır.
    • Chia tohumu enerji vericidir. Sıvı içerisinde bekletildiğinde şişerek hacmi artar ve jelli bir kıvama sahip olur. Şişmesi sayesinde midede daha fazla yer kaplar, uzun süreli tokluk hissi yaratır. İştahı keserek kilo vermeye katkı sağlar.
    • Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Bu sayede kanserli hücrelerin oluşumu engellenir.
    • Chia tohumu ile kan şekeri dengelenir, insülin dengesi korunur. Bu sebeple chia tohumunun diyabetli hastalar tarafından kullanılması oldukça yararlıdır.
    • Chia tohumu tüketilerek kötü kolesterol seviyesi düşürülebilir.
    • Chia tohumu güçlü bir antioksidandır. Bu sayede cildin yaşlanmasının geciktirir.
    • Chia tohumu kalsiyum ve A vitamini yönünden oldukça zengindir. Kalsiyum ile kemik yapısı güçlendirilir, kemik erimesi önlenirken, A vitamini ile cilt güzelleşir ve diş sağlığı korunur.
   

 

 


Chia Tohumu Diyet Listesi Nedir?

 

chia-tohumu-4

Chia tohumu diyetinde ana besin maddesi olarak chia tohumu ile yapılan tarifler yer alır. Hesaplanan günlük kalori miktarı ile diyet listesi oluşturulur. Chia tohumu diyeti hem sağlıklı hem de oldukça besleyicidir. Kilo vermeye yardımcı olur. Chia tohumu diyeti listesi şu şekildedir:

 
 • Kahvaltı: 1 fincan yeşil çay, 1 adet orta boy haşlanmış patates, 1 dilim kızarmış ekmek ve 4 adet yeşil zeytin
    • Ara Öğün: Chia tohumu ile yapılan detoks içeceği ve 1 adet şekersiz Türk kahvesi
    • Öğle yemeği: 1 dilim kepekli ekmek, 2 adet haşlanmış yumurta, yeşillik, 1 adet domates ve 1 bardak ayran
    • Ara Öğün: 1 porsiyon meyve
    • Akşam yemeği: 1 kase yoğurtlu chia tohumu, 1 kase sebze yemeği, 1 dilim kepekli ekmek ve 1 adet salatalık
   

 

 


Zayıflatan Chia Detoks Kürü Nasıl Yapılır?

 

 


Birinci Kür

 

1 yemek kaşığı chia tohumu, 1 tane limon, 1,.5 su bardağı su, birkaç yaprak taze nane ve 1 yemek kaşığı bal homojen olacak şekilde karıştırılır. Bu karışım uygulanan diyet listesine eklenerek kür uygulanabilir. Bu sayede kolaylıkla kilo verilebilir.

 


İkinci Kür

 

1 yemek kaşığı chia tohumu 1.5 su bardağı suya eklenerek şişmesi için 1 saat bekletilir. Şişen chia tohumlarının içine bal, taze nane yaprağı ve limon suyu eklenir. Bu sayede detoks suyu elde edilir. Elde edilen detoks suyu öğle yemeğinden önce tüketilir.

 


Chia Tohumu Zayıflatır mı?

 

chia-tohumu-1

 
 • Chia tohumu açlık hissini yok ederek kişinin sık aralıklarla yemek yemesini engeller. Yüksek oranda lif içermesi sayesinde de kabızlığı önler, metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede kilo kaybını hızlandırır.
    • Chia tohumu bitkisel protein kaynağıdır. Bu da yağ yakılmasını hızlandırır. Ayrıca kas kütlesinin de geliştirilmesine katkı sağlar.
   


 • Chia tohumu ile zayıflayabilmek için sıkı bir diyet programı uygulanmalıdır. Buna ek olarak günlük fiziksel aktivite yapmak da oldukça önemlidir.

 

 

Benzer Yazılar