Diyet
Kan Grubunu Bilmek Neden Önemlidir? 31.03.2017

Kan türünüzün bilinmesi, transfüzyon olayında önem taşır.  Araştırmalar, kan türünün birçok sağlık alanını etkileyen önemli bir genetik faktör olduğunu gösterir.

Yaşam boyunca muhtemelen bazı insanların daha kolay kilo verme eğiliminde olduklarını, diğerleri için kilolarından kurtulamadıklarını  gözlemlediniz. Veya neden bazıları kronik hastalardan muzdarip iken , bazıları ise ileri yaşlarına kadar sağlıklı ve sağlıklı bir halde kaldıklarını merak ettiler. Çok basit bir cevabı var bu soruların. ‘Kan türünüz ‘

Kan türünün bilinmesi, vücudunuzun gıdaya nasıl tepki vereceğini, hastalığa yatkınlığınızı, stresle doğal reaksiyonunuzu anlamak için çok önemli bir araçtır. Tek bir damla kan, parmak iziniz kadar sizin için benzersiz olan bir biyokimyasal makyaj içerir.

Hayatınızı değiştirebilecek kanınızla ilgili gerçekler  vardır;

Kan türünüz, bazı hastalıklara duyarlılığınızı öngörebilir.

Araştırmalar, belirli kan türlerinden kişilerin bazı hastalıklar için daha yüksek bir risk altında olabileceğini bulmuştur; Araştırmalar O kan türe sahip kişilerin kalp hastalığı için daha düşük bir risk taşıdıklarını, ancak mide ülseri gelişimi için daha yüksek bir risk taşıdıklarını buldu. A tipi olan insanlar mikrobik enfeksiyon riskini artırır, ancak A Tipi kadınlar daha yüksek bir doğurganlık oranına sahiptir. Diğer araştırmalar AB ve B tipi insanların pankreas kanseri geliştirme riskinin çok yüksek olduğunu bulmuştur.

Farklı kan türlerine sahip insanlar strese farklı tepki verirler

A kan grubuna sahip insanlar doğal olarak vücutlarında stres hormonu seviyeleri yüksektir ve stresli durumlara yanıt olarak daha fazla stres hormonu üretirler. Öte yandan, O kan türünü kullanan insanlar, stresle "mücadele"  tepkisine sahiptir ve bu da adrenalinin aşırı üretilmesine neden olur. Adrenalini vücutlarından temizlenmeleri daha zor olduğundan, stresle mücadele ‘O’ kan grubunun daha uzun sürer.

Bağırsak bakterileri kan türüne bağlıdır

Farklı kan türlerine sahip insanlar farklı bağırsak bakterilerine sahiplerdir. Aslında bazı bakterilerin bir kan türüne ya da diğerine sahip kişilerde 50 bine çıkma ihtimali daha yüksektir. Bu, sindirim kanalları bir diğeri üzerine bir diyet tipi sağlamak için geliştirilmiş atalarımızdan kaynaklanmaktadır. Örneğin, bazı insanların mikrobiyomları, karbonhidratları çok daha verimli biçimde parçalamak için geliştirildi. (kan türü A) Bu yeteneği olmayan insanlar (kan şekli O) karbonhidratları yağ olarak saklarlar.

Öğrendiğiniz gibi, kan türünüz bir transfüzyon durumunda ihtiyaç duyacağınız kan türünü fazla etkiliyor. Kanınız insan vücudunda birçok rol oynayan genetik bir faktördür. "İyi" bağırsak florası için misafirperver bir ortam yaratan düşük lektin ve aglütinasyonsuz gıdaları seçmek ve hastalık riskinizle mücadele eden gıdaları seçmek, yalnızca sizin için bireyselleştirilmiş bir beslenme programı oluşturmak için ilk adımlardandır.

Alternatif tıbbın en önemli özelliklerinden biri, her bireyin biyokimyasal tekliğinin tanınması ve bireysel değişkenliği karşılamak için tedavi ve reçetelerin düzenlenmesi  gereğidir. Genellikle bir kişinin genetik kodu, bu bireyselliğin temelini oluştururken, genetik faktörler üzerine yapılan tedavilere dayanmak, çok geniş bir yaklaşım ve alternatif tıp ile tutarlı değildir.

Antropoloji, tıbbi öykü ve genetik üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda, kan türünün "sağlık, hastalık, uzun ömür, fiziksel canlılık ve duygusal güce ilişkin gizemlerin kapılarını açan anahtar" olduğu sonucuna vardı. Kan türünün "anahtarı" nın pratik uygulamasının diyet, egzersiz, ek ve hatta tıbbi tedavi planları hakkında bilinçli seçimler yapabilmenizi sağladığını açıklıyor. Kan grubu "yol haritası" ile, bu planlar artık "biyolojik profilinize" ve "kendi vücudunuzdaki dinamik doğal güçlere" karşılık gelebilir.

Benzer Yazılar