Diyet
Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 26.04.2018

Protein Diyeti Nedir?

Sabah kahvaltı her diyette olduğu gibi protein diyetinde de en önemli öğündür. Pretein diyetinde sabah kahvaltısı için; bir adet haşlanmış yumurta veya yerine az yağda pişmiş yumurta, kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz beynir, domates salatalık ve bir dilim kepekli veya bol tahıllı esmer ekmek tüketmelisiniz. Menüde yumurta kullanmak istemezseniz bir bardak süt içmeniz beklenmektedir.

Öğlen haşlanmış baharatlı tavuk, diyete uygun az un içeren veya esmer unlu tavuk çorbası, tavuklu salata gibi protein ihtiyacını tavuktan alacağınız yiyecekler tercih edebilirsiniz. Ancak tercihiniz tavuklu salata olmasa dahi öğlen enerjinizi toplamanızı sağlayacak bir yan  besin olarak salata tüketmelisiniz.

Akşam kırmızı et, kırmızı et ile hazırlanmış köfte tercih edebilirsiniz. Etin sığır veya kuzu eti olması tercih edilmektedir. Protein diyetinde dana eti pek fazla tercih edilmemektedir. Ancak imkanlar dahilinde değilse dana eti kullanılabilmektedir. Et seçimini yağsız etten yapmaya özen göstermelisiniz. Pişirme esnasında eti oldukça az yağda tavada mühürleyerek pişirmelisiniz. Etinizi baharatla süsleyebilirsiniz. Akşam yemeğinizde kepekli veya esmer unla yapılmış dahi olsa ekmek tüketmemelisiniz. Et yanında haşlanmış patates salatası veya patates püresi tercih edilebilmektedir.

Protein diyetinde her diyette olduğu gibi önemli noktalardan bir diğeri ise ara öğünlerdir. Ara öğünlerinizde yoğurt ve süt tercih edebilirsiniz. Ancak bunları herhangi bir karışımla değil sade olarak tüketiyor olmanız gerekmektedir.
Tatlı olarak bol bol meyve tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede gerekli vitamin ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Ayrıca kendiniz de hazırlayabileceğiniz protein barlarını tercih edebilirsiniz.

Protein diyetinde ağırlıklı olarak protein tükettikten sonra menülerinize diyete göre sağlıklı kalmaya uygun diğer besin öğelerinden besinleri mutlaka eklemelisiniz. Burada siz kendi damak tadınızdan ilham alabilirsiniz. Ancak diyet mantığına ters düşemeyecek pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz. Öğün aralarında ve öğünlerde bol su tüketimine ise özen göstermelisiniz.

Protein Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kilo Kaybına Yardımcı 

Protein diyetine başlarken başvurduğunuz uzman veya kullandığınız kaynak sizin protein ağırlıklı beslenmenizi öngörmektedir. Protein oldukça sağlam yapı taşlarına sahip parçalanması zor bir besin grubudur. Protein yapılı besinler vücutta en son sindirilen ve vücudu en son terk eden oldukça faydalı besinlerdir. Tüm vücut foksiyonlarını ise ayrı ayrı desteklemektedir. İnsan vücudunda en ufak hücre yapısında bile protein yapı taşlarına rastlamak mümkündür. Zor yapı taşlarına ayrılan bu besin grubu metabolizmanızı hızlanmaya itecektir. Vücuda bolca giren proteinleri parçalayarak sindirmekten başka çaresi olmayan vücut bunun için fazladan efor sarf edecektir. Bu sayede hızlanan metabolizmanız oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu enerjiyi ise kısa sürede istediği miktarda ancak depo ettiği yağlardan sağlayabilecektir. Bu sayede vücudunuzdaki fazla yağlar yanarak yerini şekil almaya başlayan bir vücuda bırakacaktır. Protein diyeti ile bir hafta içerisinde üç kiloya kadar verme ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak bu kilonun bir kısmı yağ içerirken bir kısmınında vücudunuzda bulunan fazla sıvı ve şişkinlikler olacağını unutmayın. Protein diyeti ile sağlayacağınız ivmeyi kaybetmemek adına sonrasında sağlıklı başka bir diyet listesine geçmelisiniz. Ancak bu liste protein diyetine oranlar daha yavaş kilo verdiren daha çok sağlıklı kalmayı amaçlayan bir liste olmalıdır.

Su Tükeminde Artış

Protein diyeti listeniz ile günlük olarak hemen hemen her öğünde protein içerikli besinler alıyor olacaksınız. Protein yapısal olarak zor bir besin grubudur. Hatta vücut için oldukça önemli olan sinir hücreleri ve üreme hücrelerinin yapısında da bulunmaktadır. Protein yapısının düzenli bir şekilde ayrışabilmesi için bol suya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle protein diyeti uygulamaya başladığınızda günde en az 2-2,5 litre su tüketiyor olmanız gerekmektedir. Zaten bu dönemde bol bol susadığınızı hissediyor olacaksınız. Günlük olarak diyet dışı tüketimlerimizde de yakımın hızlanması ve yararlı olarak faaliyet göstermesi adına bol su tüketiyor olmanız oldukça önemlidir. Ancak protein diyeti için bir uzmana gittiğiniz de aynı şeyi duyuyor olacaksınız: ‘Protein diyetini aktif hale getirmeniz için bol su tüketmeniz gerekmektedir.’

Yüksek Protein İçeriği

Protein diyeti adından da rahatlıkla anlayacağınız üzere protein ağırlıklı beslenmeyi gerektiren bir diyettir. Bu nedenle bir protein diyetinde en çok rastlayacağınız besinler protein içeren besinlerdir. Bu nedenle bu diyete başlamadan önce gerekli hassasiyet testini yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Oldukça fazla protein tüketimi ile vücudunuz beklenmedik sonuçlar gösterebilmektedir. Ayrıca önemli sağlık sorunları da bu diyete engel oluşturabilmektedir. Protein diyetinde sadece protein tüketilmesi oldukça sağlıksız olacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer besin gruplarını da tüketiyor olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde vücudunuzun önemli foksiyonal işlevleri sekteye uğrayarak sağlıklı olmaya çalışırken daha kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Örnek diyet listesini baz alarak kendinize uygun bir liste uyarlayabilirsiniz. Yiyeceklerin besin değerlerini araştırarak hoşlanmadığınız bir besinin yerine aynı değerlere sahip başka bir besin koyabilirsiniz.

Sağlık Durumunuza Göre Bu Diyeti Değerlendirin

Protein diyeti kısa zamanda hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet listelerinden biridir. Ancak sakıncalı tarafları da mevcuttur. Protein diyetini uygulayan bireyler öncesinde ve sonrasında mutlaka belirli sağlık testleri yaptırmaları gerekmektedir. Protein diyeti vücudu kısa süre içerinde oldukça fazla bir tempoya soktuğu için iç organlarınızdan bu duruma olumsuz tepkiler doğabilmektedir. Özellikle böbrekler protein diyetinden çok fazla hoşlanmamaktadır. Ancak bu durum için özellikle dikkat edilmesi gereken su tüketimi konusuna gerekli özeni gösterirseniz böbreklerinizi rahatlatabilirsiniz. Zaten böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa bu durumda protein diyetini uygulamamanızı veya uzman bir hekim kontrolünde uygulamanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar