Diyet
Şok Diyetin Zararları Nelerdir? 10.11.2017

Şok Diyetin Zararları Nelerdir ?

Herkes  hayatında en az bir kere diyete başlar. İnsanların çoğu daha sağlıklı bir vücut, zayıf görünüm ve kendini iyi hissetme açısından diyet yapmaktadır. Fazla kilonun insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu biliyoruz. Aşırı kilolu kişiler de uzun vadede kilo kaybı sağlıklı kilo vermeyi akla getirse de birkaç fazlalığı olup da hemen bu fazlalıklardan kurtulmak için şok diyetleri uygulamak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Şok diyetler genellikle tek gıdaya yönelik yapılan diyetlerdir. Vücudun alışık olmadığı durum ile karşılaştığında tepki vereceğini unutmamalısınız. Tek gıda beslenmesi vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin alımını engeller. Şok diyetler genellikle üç günlük ya da en fazla bir haftalık diyetlerdir. Yapılan şok diyetin ardından ortalama üç haftanın geçmesi gerekmektedir.

Şok diyetler, genel olarak fazla kilolu insanlarda önerilmez. Uzun dönem yapılan bir şok diyet vücudunuz ve sağlığınız açısından tehdit oluşturur. Çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. Sağlıklı kilo verme en doğru yöntemdir. Alınması gereken gıdaların mutlaka tüketilmesi gerekir. Bu sayede herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaz. Tek gıda beslenmesi olan şok diyetleri deneyen birçok kişi kan şekerinin düşmesi, tansiyon, baş dönmesi ve vücut direncinin düşmesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tabi ki bunlar normal beslenmeye dönünce düzelebilmektedir. Fakat kalıcı hasarlar ile de karşılaşan insanlar bulunmaktadır.

İnsan sağlığında beslenme çok önemlidir. Özellikle tek gıdaya yönelik uzun vadede beslenme çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Şok diyetler yerine dengeli ve sağlıklı beslenebileceğiniz diyetleri tercih etmeniz sağlığınızı koruyacaktır.

Zararları Nelerdir ?

İnsan sağlığını tehdit altına alan şok diyetler, uzun vade de tekrarlanmaması gerekir. Şok diyetlerin amacı vücuda uyarı vermektir. Fakat bunun aşırıya kaçarak yapılması olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olur. Günlük beslenme biçimin de vücuda alınması gereken gıdalar bulunmaktadır. Vitamin ve minerallerin yeteri miktar da vücuda alınması daha sağlıklı bir diyet yapılmasını sağlar. Özellikle bahar aylarında şok diyetlere başlanılmaktadır. Mevsim değişiklikleri insan vücudun da farklı tepkimeler yapmaktadır. Bunun üstüne bir de şok diyetlerin uygulanması kişiyi rahatsız edebilir. Tek gıda tüketerek hızlı kilo kaybını sağlamak vücudunuz da kaslarınızın azalmasına sebep olabilir. Normal bir diyet döngüsünde vücudunuz da halsizlik olmazken şok diyetler de aşırı halsizlik gözlenebilmektedir. Vücudun aşırı su kaybından dolayı farklı reaksiyonlar gösterebileceğini unutmamalısınız. Kısa bir zaman da kilo vermek isteyip şok diyetlere başlayan kişiler de araştırmalara göre kalp krizi oranı daha yüksektir. Aşırı sinirli ve stresli olmanın getirdiği sonuç olarak bilinmektedir.

Şok diyetlerde kişi sağlığında değişimler çok kısa sürede fark edilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin günlük alımı olmadığından fiziksel olarak bazı rahatsızlıklara da sebep olur. Örneğin; saç dökülmesi problemi ile çok fazla karşılaşılır. Bu durum rahatsız edici hal alabilir. Şok diyet uygularken zayıflama ürünleri kullanan birçok kişi de bulunmaktadır. Özellikle zayıflama ilacı adı altında olan ilaç türlerini kullanan kişiler kendini aşırı rahatsız hissedebilir. Şok diyetler yerine normal vücuda uygun diyetlerin uygulanması daha verimli kilo kaybetmenizi sağlar. Uzun süreli şok diyetler kalp ritminizi de bozacaktır. Kilo vereyim derken sağlığınızı tehdit altına atmak çok doğru bir zayıflama yöntemi değildir.

Kilo verirken uzmanların önerdiği beslenme biçimlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından en doğru yöntemdir. Bu şekilde kilo verdiğiniz de hem vücut sağlığınız hem de ruh sağlığınız daha iyi olacaktır.

Benzer Yazılar