Diyet
Abs Diyeti Nedir? 10.05.2018

Abs Diyeti Nedir?

ABS diyetinin yaratıcısı David Zinczenko mide düzleştirmek ve yalın bir fiziğe sahip olmak için geliştirdiği bu diyeti altı haftalık bir diyet programı üzerine oturtmuştur.  Diyet, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin,  mineral ve lifi 12 gıda üzerinden sağlamaktadır. Bu besinler metabolik hızı artırmak , kas oluşturmak ve enerji sağlamak için çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Diyet programı aynı zamanda kilo korumayı amaçlar, bedensel ve zihinsel yeme isteğini yok eder.

ABS Diyeti Nasıl Zayıflatır?

Diyet, 6 hafta süren 7 günlük bir yemek planından oluşur. Kalori sayımı hariçtir.
Diyeti uygulayanların günde 6 kez yemesi gerekir. Günde 6 kez yeme mantığı enerji düzeylerini yüksek tutacak ve doygunluk duygusu telkin edecektir.
Haftada bir kez, istediğiniz herhangi bir şeyi yiyebileceğiniz bir ödül yemeğiniz olsun. Bununla birlikte, yağlı yemeklerden, işlenmiş / rafine edilmiş karbonhidratlardan ve yüksek şekerli gıdalardan kaçınmanız önerilir.

Diyet, tüm vitaminleri, mineralleri ve lifi yalın kas yapımını tetikleyip vücudun yağ yakmasına imkân tanıyan, gıdalar olarak bilinen 12 besin öğeli gıdaların tüketimine odaklanır. Rafine karbonhidratlar, doymuş ve yağsız ve yüksek fruktozlu mısır şurubuna izin verilmez.
 
ABS Diyetinin Uygulanması

ABS diyeti altı haftalık program içerir. Diyeti yaparken enerji seviyesini yüksek tutmak, kasları koruyarak yağ yakmak için günde en az altı öğün yemek gerekir. Buradaki amaç öğün sayısını artırırken, öğünlerde yenen miktarı düşürmektir. Bu programda yüksek proteinli gıdalar ve vücutta yavaş yanan karbonhidratlar büyük önem taşımaktadır. Üç ana öğünün arasında üç ara öğün yapmak gerekir. Ara öğünler öğle yemeğinden 2 saat önce, akşam yemeğinden 2 saat önce ve akşam yemeğinden 2 saat sonra şeklinde düzenlenmelidir.
Her yemek ideal yağ, karbonhidrat, protein ve ABS diyetin yenmesini tavsiye ettiği 12 gıdanın dengeli dağılımından oluşmalıdır.

En Güçlü 12 Gıdanın Listesi

EN GÜÇLÜ 12 GIDA

 • Badem ve diğer kuruyemişler derileri soyulmadan yenilir.
 • Fasulye ve diğer baklagiller
 • Ispanak ve diğer yeşil sebzeler
 • Yağsız süt veya az yağlı süt, yoğurt, peynir
 • Yulaf ezmesi
 • Yumurta
 • Hindi ve diğer yağsız etler, yağsız biftek, tavuk, balık
 • Fıstık ezmesi -doğal, şekersiz
 • Zeytinyağı
 • Kepekli Ekmek ve Tahıllar
 • Ekstra Protein Tozu
 • Ahududu ve diğer meyveler

Abs diyeti, kalori sayımını cesaretlendirdiğinden, vücuda doğru içeriğe sahip protein, kalsiyum, lif ve sağlıklı yağlar gibi hayati besin maddeleri sağlar.BESİN
 


BESIN ÖĞESI İÇERİĞİ
 


Yağlar
 


% 27 kalori
 


Protein
 


% 10 -% 35 kalori
 


Karbonhidratlar
 


% 47 kalori
 


Tuz
 


2200 mg
 


Lif
 


32 gram
 


Potasyum
 


2398 mg
 


Kalsiyum
 


1522 mg
 


B-12 vitamini
 


5 mcg
 


D vitamini
 


20 mcg
 

Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz, beslenmeden daha az önemlidir. Bu nedenle, azami faydayı elde etmek için diyet, haftada 3 kez kuvvet egzersizi ve 2 abs egzersizi önermektedir. Kardiyovasküler egzersizler iyi bir seçenektir.

Güçlü egzersiz günleri arasında yürümek ve koşu, sabit bir bisikletle pedal çevirmek, ip atlama vs gibi ısınma aktiviteleri gibi yoğun aktiviteler yoğun egzersiz programlarından önce de önerilir. Bu, kasların kendilerini kurtarması ve onarması için zaman kazanmasını sağlar.
Haftanın bir günü, egzersiz de yapılabilir.

ABS Diyetinde Tüketilebilecek Gıdalar

Diyet planı 12 gıdanın merkeze alınmasından oluşur. Bu besinler kalsiyum, protein ve sağlıklı yağlar içerir. Yerken porsiyon boyutlarını kontrol etmeli ve kalori hesabı yapmalısınız. ABS diyette yenmesi gereken 12 gıda şöyledir:

Badem

Badem serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan, E vitamini bakımından zengin güçlü bir antioksidandır. Egzersizle birlikte kas geliştirmenize yardımcı olur.

Fasulye Ve Bakliyat

Fasulye ve bakliyatlar yağ oranı düşük, protein, lif açısından zengin temel maddeleri içerirler. Kilo vermek ve kas yapmak için etkili olan bu grup akşam yemeği için doyurucu ve yüksek lifli bir öğün sağlarlar. Et ağırlıklı bir akşam yemeğinin yerine geçebilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, A,C,K vitaminleri ile folat ve beta-karoten gibi mineraller bakımından zengindir. Bu sebzelerin antioksidan gücü yüksek olduğundan dolayı çeşitli hastalıklarla savaşırken, serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olurlar.

Yoğurt Ve Peynir Gibi Süt Ürünleri

Süt ürünleri kalsiyum içeriklerinin yüksek olmasından dolayı osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda midenizin doygunluk hissini artırır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi daha uzun süre midede kalan lif içerikli bir besindir.

Yumurta

Yumurtada bulunan protein diğer proteinlere göre kas yapmak için daha etkilidir. B12 vitamininden dolayı yağları yakmaya yardımcı olur.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi kalp sağlığı için gerekli tekli doymamış yağ içerir. Bu yağlar, yağ yakmaya ve kas yapmaya yardımcıdır.

Zeytinyağı

Tekli doymamış yağ içeren zeytinyağı, kas çökmesini önlemek ve yağ yakmak için etkilidir.

Hindi Ve Yağsız Et

Hindi göğsü gibi yağsız etler ABS diyetinde tercih edilebilir gıdalardır. Özellikle hindi B6 vitamini açısından zengindir ve günlük ihtiyacınızın üçte birini sağlar.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, günlük faaliyetlerinizi devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratı sağlar.

Protein Tozu 

Kas yapımına yardımcı olur. Yağ yakmaya yardımcı esansiyel amino asitler içerir.

Ahududu , Çilek Ve Yabanmersini

Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele etmeye yardımcı güçlü antioksidanlar içeren bu meyveler,görme bozuklukları ve hafıza kaybı üzerinde de etkilidir.

Abs Diyetinde Tüketilmemesi Gerekenler
        

  • Yüksek fruktoz mısır şurubu


 • Rafine şeker


 • Kızartılmış gıdalar


 • Margarin


 • Yağlı etler


 • Hidrojenize yağlarla yapılmış yiyecekler

 

İçecekler

Açlığınızı bastırmak için içeceklerden faydalanabilirsiniz. Düşük yağlı süt, su, bitkisel çay ve smootieleri tercih edebilirsiniz. Alkol bu diyette tavsiye edilmez. 6 hafta boyunca alkolden uzak durun.

ABS Diyetin Faydaları

ABS diyeti sağlıklı beslenme ve egzersiz programı önermektedir. Diyette bulunan lif, kalsiyum, tekli doymamış yağ asitleri obezite, diyabet, osteoporoz ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bu diyet programının faydaları şöyledir:

Kilo Kaybı

Diyeti yaparken kilo kaybı yaşarsınız. Ara öğünler kan şekeri seviyenizi dengede tutar. İnsülin salınımı yağ depolamayı kontrol eder. Diyette bulunan 12 gıda açlığı bastırmada etkilidir.

Kardiyovasküler Faydalar

Tavsiye edilen gıdalar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıdır ve kolesterol seviyelerini dengede tutar.

Basit  Uygulama

Diyeti takip etmek çok kolaydır. Uzun uzun kalori saymanıza gerek yoktur. Gün boyunca sık sık yemek yersiniz.
 

Benzer Yazılar