Diğer
Akik Taşı Faydaları Nelerdir? Akik Taşı Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? 26.04.2019

Birçok renkten bulunan akik taşı dünyada yer alan şifalı taşlar arasında. İsmini Sicilya’nın en büyük nehri olarak bilinen Achetas adlı nehirden alan bu şifalı taşlar, şifalı olması sebebiyle sağlık sektöründe yaygın bir biçimde kullanılıyor. Herkes tarafından bu kadar bilinmesinin de ana sebebi aslında birçok insana deva olması. Bu faydasını da sahip olduğu renklere göre ayırabiliriz. Başlıca akik taşı renkleri; siyah, yeşil, gri , sarı , kahverengi , kızıl…


Akik Taşı En Çok Nerelerde Bulunur?

akik-tasi-4

Rezervinin 50 ile 100 ton arasında değiştiği tahmin edilen akik taşlarının doğru işlenmesi önemli. Örneğin çıkarılan akik taşı daha fazla gelir getiren bir eşyaya dönüştürülebilir. Bununla ilgili üretim, pazarlama, modelleme ve işleme çalışmaları olsa da bu çalışmaların geliştirilmesine devam ediliyor. Akik taşları Türkiye’de nadir olarak çıkarılsa da dünyanın çeşitli ülkelerinde bolca mevcut. En değerli akik taşı Yemen rezervi ama Uruguay, Çin, Almanya, Brezilya, Hindistan, Madagaskar, Mısır, İtalya, Meksika gibi çeşitle ülkelerde de akik taşı rezervleri bulunmakta. Türkiye’de ise Ankara’da bulunan akik taşı, Karadeniz’de bulunan bazı dağlarda da mevcut ama dünya geneline bakacak olursak Türkiye akik taşı rezervi bakımından dünyanın diğer ülkelerine göre fakir bir durumda.


Akik Taşının Sağlık Sektöründeki Yeri

akik-tasi-3

Akik taşının faydalarını ruhsal ve fiziksel olarak iki aşamada inceleyebiliriz. Fiziksel faydalar olarak akik taşının temasa geçtiği bölgede bulunan ağrıyı azalttığı, kemik ve diş sağlığını olumlu yönde etkilediği, hamile kadınlara ve hamile kadınların taşıdığı bebeklerin sağlığına pozitif yönde katkı sağladığını, damar rahatsızlıklarında ve cilt hastalıklarında iyileştirici etki oluşturduğunu sayabiliriz. Ayrıca vücudumuzda temas ettiği bölgeyi ısındıran bu taş vücudumuzdaki toplam gaz miktarını azaltarak sağlığımıza katkı sağlamakla birlikte gerçekleri yalanlar karşısında fark etmeye yardımcı olmaya, güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olmaya ve cinsel organlara ve güce katkı sağlıyor. Bu faydaların toplamına baktığımızda 7’den 70’e erkek, kadın, çocuk hatta doğmamış bebeklerin bile vücudunun çeşitli yerlerine şifa olan bir taştan bahsediyoruz. Bazı kişiler tarafından sıradan bir taşa bakıldığı gibi bakılsa da bu taşa fiziksel etkileri kadar ruhsal olarak sağladığı pozitif etkilerle popülaritesini arttırarak ününü dünyada her geçen gün yaymakta.

Ruhsal olarak sağladığı faydalar da klasik şeyler olarak görülebilir ama içinde ilginç şeyler de barındırıyor. Örneğin bu taş özellikle çekingen insanlar için birebir. Akik taşı içine kapanık, kendini toplumdan soyutlamış bireyleri yeniden topluma dönük bir insan olmalarına yardımcı oluyor. Bunun sebebi de aslında negatiflik saçan bireyin pozitif enerjisinin artmasıyla beraber özgüvenlerinin yerine gelip daha topluma dönük olmaları olarak açıklanabilir. Bunların özetinde de enerjisi yükselip, özgüvene sahip olan, topluma daha pozitif bakabilen hoşgörülü bireylerin stresinin azaldığı, hayat kaygısının düştüğü, gerginlikten uzak daha artı bir ortam gözlemleyebiliriz. Ayrıca akik taşı yay, başak, boğa, koç ve ikizler burçlarının da taşı olarak bilinen taşlar olup burçlar açısından başka bir açıyı da gözler önüne seriyor.


Akik Taşının Temizliği

‘’İyilik temizlikle mümkündür.’’ sözünü destekleyici olarak temiz olmayan akik taşlarının da pozitif enerji yayamayacağı düşünülür ve bu durum akik taşlarının temizliğine önem verilmesinin çok önemli bir sebebi. Akik taşları güneş ve suyla temas ettiği zaman kendi kendini temizleyerek şifasını korur. Güneş akik taşını, akik taşı da insanları temizlemeyi sağlamakla görevli desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Tek yapmamız gereken su dolu bir kabın içerisine akik taşını koyup 45-60 dakika civarında beklemek ve açacağımız bir musluk yardımıyla da suyun akışkan olmasını sağlarsak bu temizlik için daha faydalı olacak bir detay. Ayrıca 1 1 buçuk saat gibi bir süre de akik taşını güneş ışığına bırakarak da bu temizliği sağlayabiliriz. Bunlardan birini yaptıktan sonra akik taşımız yeniden pozitif enerji yaymak için hazır olmuş olacak.


Akik Taşının Renklerle İlişkisi

akik-tasi-2

Kırmızı akik taşları insanlar tarafından en çok tercih edilen akik taşı olma özelliğine sahip. Bu renkteki taşlar tonlarına göre kendi farklılık gösterse de şifalı taşlar olarak biliniyor. Kan basıncını ve vücut ısınını yükseltmesiyle bilinen bu taşlar hastalıkların da doğal yöntemlerle çözülmesinde büyük bir role sahip. Bir başka akik taşı çeşidi olan mavi akik taşları da insanları nazardan ve negatif enerjilerden korumasıyla ünlü. Üstümde nazar var diyenlerin kullanabileceği bir taş olarak mavi akik taşları seçilebilir. Yeşil renkli akik taşları ise uykusuzluktan yakınanlar için bir tedavi niteliğinde. Uyku düzenini sağlayan bu taş düzensiz uykulara son verebilir. Son olarak da okiks akik taşından bahsetmek gerekirse bu taşın eski dünya toplumlarında yaygın olarak bilinen bir taş olduğunu ve siyah rengiyle şans taşı olarak nitelendirilebileceğini ifade edebiliriz. Eğer şansınıza güvenmiyorsanız siyah akik taşı tam da size göre.


Akik Taşının Gerçeğini Sahtesinden Ayırt Etme ve Fiyatları

akik-tasi-1

Bunun ayrımını yapmak aslında çok basit olsa da piyasada bulunan akik taşlarından yapılmış olan kolyeler ve aksesuarlar fiyatlarıyla insanları yanıltabiliyor. Öncelikle yapmamız gereken akik taşının bir ucunu bir çakmak ya da kibrit yardımıyla yakmak. Daha sonra boya yardımıyla akik taşı görünümü verilen bu taşların boyasının akması bu akik taşlarının gerçek olmadığını sahte olduğunu kanıtlayan gözlemlediğimiz bir olay. Akit taşları tespih, kolye, yüzük, bileklik gibi birçok üründe kullanılan bir taş.  Bunların fiyatları işçiliğine ve modeline göre değişse de güvenilir akik taşı bilekliğin, kolyenin, yüzüğün ortalama fiyatı 30 40 liradan başlamakta olup üç haneli sayılara kadar çıkabiliyor.

Benzer Yazılar