Diğer
Sıcak Taş Masajının İnanılmaz Faydaları 08.03.2019

Sıcak taş masajı almak, geleneksel masaj tekniklerinden daha etkili olabilen rahatlatıcı ve iyileştirici bir uygulamadır.

 

Sıcak Taş Masajı Nedir?

Sıcak taş masajı, bir terapistin vücudunuza masaj yapmak için ısıtılmış taşları kullandığı ve en iyi sonuçlar için omurganın ve kasların kilit noktalarına taşların yerleştirilmesi de dahil olmak üzere masaj terapisinin bir formudur. Isıtılmış taşların kullanıldığı bu teknik yüzlerce yıl öncesine dayanır ve kasları gevşetmek için mükemmel bir yol olabilir, böylece masaj tekniği ağrılı veya iltihaplı kaslara daha fazla nüfuz edebilir. Geleneksel olarak, böyle bir masaj tekniğinde kullanılan taşlar, küçükten büyüğe değişen ve nehir ya da deniz suyunun hareketleriyle doğal olarak yumuşama eğilimi gösteren siyah volkanik kayaçlar (bazalt). Genellikle sıcak taş masajlarını bir spada başka bir seçenek olarak bulabilirsiniz, ancak bu masajın hassas ve özel yapısı göz önüne alındığında, bu tarzda eğitilmiş profesyonel bir masaj terapisti bulmak önemlidir.

 

Sıcak Taş Masajı Tekniği

Sıcak taş masajı tekniği aşağıdakileri içerir:

Adım 1: Sıcak taş masajı sırasında, masaj terapistiniz tipik olarak 110-150 derece Fahrenheit arasında değişen sudaki taşları ıslatır ve ısıtır.

Adım 2: Masajı başlatmak için karnınız üzerinde olacak ve kısa bir süre için 5-10 dakika sürecek geleneksel bir İsveç masajı yapılacaktır.

Adım 3: Bunu takiben, terapist ısıtılmış taşları sudan çıkaracak ve daha büyük kas grupları için daha büyük taşlar ve sırt ve vücudun daha karmaşık bölgeleri için daha küçük taşlar kullanarak bunları cildinize masaj yapmaya başlayacaktır.

Adım 4: Taşlar serinlerken, terapist ya taşları bir kenara koyabilir ya da omurganızda, sırtınızda, karnınızda, ellerde ya da ayak parmaklarınızda, vücudun içinde dolaşımı ve daha fazla rahatlamayı teşvik etmek için kesin yerlere yerleştirebilir.

Adım 5: Bu, bazı sıcak taş masajlarının sonu olabilirken, diğerleri gevşetilmiş ve rahat kaslar üzerinde daha geleneksel bir masajla birlikte taşların yavaşça kaldırılmasını içerecektir.

 

Sıcak Taş Masajının faydaları

Aşağıdakiler dahil olmak üzere sıcak taş masajının birkaç faydası vardır:

Kas gerginliğinden kurtulma

Stres ve endişeden kurtulma

Düşük kanser riski

Artırılmış bağışıklık

Daha iyi uyku

Artan dolaşım

Daha iyi ruh sağlığı

 

Kas gerginliği

Kasların dolaşımını ve oksijenlenmesini arttırarak, bu masaj tekniği kaslarınızın gevşemesine, oluşan gerilimi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Stres ve Anksiyete

Kronik olarak yüksek seviyelerde stres hormonlarından muzdaripseniz, bu özel masajların yatıştırıcı doğası, metabolizmayı dengeleyebilir ve aklınızı sakinleştirebilir, stres ve endişenizi azaltabilirsiniz.

 

Uyku

Birçok insan gerginlik ve rahatsızlıktan dolayı dinlendirici bir uyku bulmakta zorlanır; Bir masaj, kaslarınızı rahat ve aklınızdan uzaklaştırabilir, geceleri rahatsız edilmeden ve uykunuzu canlandırabilir.

 

Otoimmün hastalıklar

Düzenli sıcak taş masajı, özellikle fibromiyalji, artrit ve karpal tünel sendromu gibi sinir ve kas sistemine bağlı olanlar ile düzeltilebilecek bazı kronik hastalıklar vardır. 

 

Kanser Belirtileri

Kanserle ilişkili acı, çoğu zaman dayanılmaz ve ilaçla bile ortadan kaldırılması zor olabilir.   Sıcak taş masajı ağrı ve endişeyi azaltabilir ve iyileşme sürecini daha tolere edebilir.

 

 

Dolaşım

Taşlardan gelen ısı kalp atış hızınızın yükselmesine ve kan damarlarınızın genişlemesine ve böylece kan akışını hızlandırmasına neden olur. Bu aynı zamanda çeşitli organ sistemlerinize daha iyi oksijenlenme ve vücudun en çok ihtiyacı olan kısımlarına daha fazla kaynağın sunulması anlamına gelir.

 

Akıl sağlığı

Masaj stresi azaltmada yardımcı olduğu için bir kişinin ruh sağlığı için çok rahatlatıcı olabilir. Aynı zamanda, hem zihin hem de bedende anksiyete, depresyonun tedavi edilmesine ve gevşeme hissine neden olur.

 

 

Sıcak Taş Masajı Yan Etkileri

Sıcak taş masajının birkaç yan etkisi olabilir, bunlar arasında şunlar bulunur:

 

Cilt rahatsızlığı: Basınç ve sıcaklık duyarlılıkları her insan için farklıdır, bu nedenle masaj için bir ayarlama süresi olabilir ve rahatsız edici olabilir. Sıcak taşlar da cildi yakabilir, bu yüzden masaj terapistinizle iletişim kurduğunuzdan emin olun.

 

Diğer: Bu masajın etkileri nedeniyle, kanserli tümörler, diyabet, kan pıhtıları, iç kanama, hamilelik ve belirli kalp rahatsızlıkları gibi bazı kişilerin bu hastalığa maruz kalmamaları konusunda uyarılmaktadır.

 

Benzer Yazılar