Diğer
Hayat Kurtarıcı Kayropratik (Chiropractik) Tedavi 22.03.2019

Genellikle; elle tedavi, yöntemi olarak bilinen ve alternatif tıp alanına giren bir tedavi yöntemidir. Hayatta hiçbir zaman olaylar göründüğü gibi değildir. Bu kayropraktik bakım ve tedaviler için de oldukça geçerlidir. Kayropratik tedaviler ile ilgili videoları sosyal medyada çok fazla kişi izliyor ve sanki insanlara zarar veren bir şey gibi göründüğünü düşünüyorlar. Aslında durum hiç de öyle değil. İnsanlara oldukça yararı olan bu yöntem, alternatif tıp olarak kabul edildiği için göz korkutuyor.

Kayropraktik Tedavinin Önemi

Gerçekleri inkar edemezsiniz. Kayropraktik tedavilerin, eklemleri çatlama veya kırıyormuş gibi gürültü yapmasına neden olabileceği doğru olsa da, kemikler gerçekten çatlamıyorlar aslında. Duyduğunuz ses, sadece bir gazoz şişesi açtığınız zamanki gibi, eklemlerden kaçan gazdır.

Kayropratik tedaviler eklemleri uygun hizaya geri yerleştirmeye yardımcı olur. Siyatik gibi şiddetli sırt ağrısını yaşamış olanlar için, kayropraktik ayarlamaların değeri oldukça çoktur ve skolyozdan muzdarip olanlar için, kayropraktik tedaviler rahatsızlıklarınızdan sizi kurtarabilir.

Kayropraktik Tedavinin Faydaları

Düzenli kayropraktik tedavisinin sağlığınız için bilimsel olarak kanıtlanan en az 10 yol faydası vardır.

Vertigo'yu Durdurabilir

Vertigo, baş dönmesi ve beraberindeki bulantı, sıradan bir günü bitirmenizi neredeyse imkansızlaştıran bir rahatsızlıktır. Bir araba kazası, boyun yaralanması ve bazen anlamadığımız nedenlerden dolayı pek çok insan vertigodan muzdarip olmaya devam ediyor.

Kayropratik tedavi, boyun ve omurga dahil olmak üzere eklemleri uygun hizaya geri yerleştirir. Bu genellikle vücudun denge hissini geri döndürmek, vertigoyu durdurmak için yeterlidir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, kayropraktik tedavi alan kaza mağdurlarının, bulantı ve baş dönmesini azalttığı fark edilmiştir.

Düşük Tansiyon

Hipertansiyon, dünyanın birçok yerinde insanların uğraştığı bir sorundur ve verilen ilaçlar sıklıkla hastalara baş dönmesi, yorgun hissetme ve anksiyete ataklarından muzdarip hissettirir.

İnsan Hipertansiyon Dergisi'nde yapılan bir çalışmada, düzenli kayropraktik ayarlama yapılan hipertansiyonu olan hastaların, sadece 8 haftada, tansiyon tedavisi gören hastalara göre, daha az kan basıncı değerlerine sahip oldukları keşfedilmiştir. Araştırmayı yürüten bir araştırmacı, düzeltmelerin, yan etkisi olmaksızın, eşzamanlı olarak verilen iki tansiyon ilacı kadar etkili olduğunu söylemişlerdir.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Beyninizdeki kan dolaşımını geliştirdiğinizde, bilişsel işlevinizi de geliştirirsiniz. Beyin üzerindeki bu değişiklikler MRI’larda ve EEG’lerde görülebilir. 2016'da yapılan bir çalışmaya katılan 19 denek hem kayropraktik tedavi ve hem de kayropraktik tedavinin sahte hareketlerinin yapıldığı bir deneye maruz kalmışlardır. Sonuçlar incelendiğinde; katılan 19 denekte görülen ve ölçülebilen gelişmeler vardı. Bununla da kalmayıp denekler de vücutlarındaki değişiklikleri hissettiklerini belirtmişlerdir. Denekler hangi tedavinin gerçek olduğunu ayırt edebilmiş ve fark ettikleri değişiklikleri anlatmışlardır.

Bebeklerde Sancısını Durdurur

Kayropraktik düzeltmeler antik Yunanistan'a kadar uzanır ve 1895'ten beri yerel bir uygulama olarak geçmektedir. Tedaviler sadece yetişkinlere değil aynı zamanda çocuklara da fayda sağlayabilir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, kayropraktik tedavisi gören bebeklerin, tedavi görmeyen bebeklerden sadece 8 hafta sonra daha az ağrılı atak geçirdikleri bulunmuştur. Birçok ebeveyn de çocuklarının daha az kulak enfeksiyonuna sahip olduklarını ve daha az virüsle temas ettiklerini bildirmektedir.

Migren ve Baş Ağrılarında Rahatlama

Migren hastalığından muzdarip olursanız, bu tür baş ağrılarının ne denli acı verdiğini bilirsiniz. Tedavi ile bu durumun nasıl değiştirilebileceğine dair 2007 yılında yapılan bir çalışma bulunmaktadır. Yaklaşık 15 saat süren ve ağrı ölçeğine göre 8 kez kaydedilen aylık migrenlerden muzdarip bir kadın, Kayropraktik tedaviden sonra migreni tamamen ortadan kaybolmuştur. Tabii ki, bu izole bir durumdur, ancak benzer sonuçlara çevrimiçi birçok referans bulabilirsiniz.

Boyun ve Sırt Ağrısını Durdurur

Tahmin edebileceğiniz gibi, kayropraktik tedavi, sırt ve boyun ağrısı söz konusu olduğunda göze çarpmaktadır. Bunun nedeni, bu tedaviyi yapan insanlar vücudun tüm kas iskelet sistemini oldukça iyi bilirler. Bel ağrısı, kronik veya akut bel ağrısını, boyun ağrısını durdurmada kayropraktik ayarlamaların etkinliğini gösteren çok sayıda çalışma vardır.

Skolyoz ile Yardımcı Olur

Omurganın doğal olmayan bir eğriliği olan skolyoz, genellikle çocuklarda ve genç gençlerde olur, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Birçok insan, rahatsızlık verici durumdan muzdariptir ve ameliyat geçirmeleri gerektiğini düşünür, ancak bu nadiren durumdur. Çoğu insan, kayropraktik tedaviden, kayropraktik masajdan ve rehabilite edici egzersizlerden büyük ölçüde yararlanır. Ameliyat olmaya gerek kalmadan bu sorun halledilir. 2017 yılı Ocak ayında tamamlanan bu çalışma, bir anne ve 2 kızının idiopatik skolyozunda sadece yukarıdaki yöntemleri kullanarak büyük bir iyileşme göstermiştir.

Enflamasyonu Düşürür

Enflamasyon, bir yaralanma veya yabancı bir istilacı olduğunda vücuttan gelen doğal bir bağışıklık yanıtıdır. Ne yazık ki, kronik enflamasyon ciddi bir problemdir ve kalp hastalığı, diyabet ve obezite dahil olmak üzere birçok hastalığın arkasındaki nedendir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, kayropraktik tedavi gören deneklerin, tedavi olmayanlara göre daha düşük enflamasyon düzeylerine sahip olduğu bulunmuştur.

Opioid (Opiyat) Bağımlılığını Önler

Dünyanın her yerinde, opioidlere olan bağımlılığı yüzünden ne yazık ki binlerce kişi ölüyor. Opioidler genellikle yoğun acı çeken kişilerin için ağrı kesici ilaçlara bağımlılığıdır. New Hampshire'dan çok yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bel ağrısı nedeniyle kayropraktik tedavi alan deneklerin, ağrının belirgin bir şekilde azalması nedeniyle opioid reçetesini yeniden doldurma olasılıklarının daha düşük olduğu bulunmuştur.

Donmuş Omuz Hastalığını Durdur

Kayropratik sadece sırt, boyun ve omurga için değil, donmuş omuz olarak da bilinen her türlü eklem probleminde yardımcı olabilir. Omuzunuz bir top ve soket tipi eklemden yapılmıştır. Bu kemikleri yerinde tutan, kapsül adı verilen bir doku vardır. Doktorlar tarafından anlaşılmayan nedenlerden ötürü kapsül daha kalınlaşır ve sıkılaşır. İlk önce ağrıya neden olur, daha sonra omuz hareketini o kadar sınırlandırır ki omzunuz “donmuş” gibi hissedersiniz. Kayropraktik tedavi, donmuş omuz hastalıgının “çözülmesine” yardımcı olabilir. 2012 yılındaki bir çalışmada, donmuş omuzlu 50 kişi 28 gün boyunca kayropraktik tedavi görmüştür. Bu deneklerin 16'sında semptom yoktu, 25'i %75-90 oranında iyileşme gösterdi ve %50-75 oranında katılımcılar iyileşmişti. Sadece 1 denek %50'den az iyileşme göstermişti.

Not: Kayropraktik (chiropractic) tedavisinde uzman olmayan hiç kimseden bu tedaviyi talep etmeyin. Büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

Benzer Yazılar