Diyet
7 Günde 10 Kilo Verdiren Asker Diyeti 15.10.2017

Asker Diyeti

Çok düşük kalorili "askeri diyet" in destekçileri, beslenmeyi tam olarak uygularsanız, bir haftadan az süreyle 10 litreden fazla kaybedebileceğinizi iddia ediyor. Ancak  yalnızca üç günde 10 litre kaybedebilir misiniz? Ve ne kadar sağlıklı olacağı tartışılır bir konudur. 

Birçok uzman, insanların kalori alımını ciddi olarak kısıtladığı için kilo vermeleri durumunda  bir miktar su,  yağ kitlesi ve  kas kütlesi kaybettiklerini savunuyorlar.  Kaslar ve diğer dokularda saklanan suda hızlı bir düşüş muhtemelen, 3 günlük askeri diyet gibi bir kaloriyi kısıtlayıcı planı izlerken birinin kilo vermesine birincil nedendir.

"Kaza diyetleri" ile ilgili sorun, diyet sona erdiğinde ve insanlar normal yeme alışkanlıklarına döndüklerinde kayıp ağırlıkların çoğunu veya tümünü geri alması muhtemeldir. Bunu bilerek, askeri diyet etkili ve denemeye değer bir kilo kaybı planı mı yoksa sadece başka hızlı bir  diyet modası mıdır ?
 

Askeri Diyet Nedir?

Askeri diyet, bazı kişilerin kilo verme umuduyla haftada birkaç gün takip etmeyi tercih ettiği çok düşük kalorili bir diyet planıdır. Askeri diyet ne kadar kilo kaybı gösterebilir ? Diyeti teşvik edenlere göre 3-7 gün içinde 10 kilo verilmesi planlanıyor . Bununla birlikte, bu kilo verme hızının her kişi için gerçekleşeceğine dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır ve hatta olsaydı bile, hala farkında olunması gereken askeri diyetin bazı dezavantajları vardır.

Askerî diyet bazen "3 günlük askeri diyet" olarak da bilinir; çünkü haftanın üç günü boyunca kaloriyi sınırlar. Diyet bir hafta süreyle iki kısma ayrılır: Diyetin sıkı yemek planına uyduğunuzda üç gün süreyle kalori alımınızı sınırlandırırsınız ve daha sonra dört gün boyunca diyetten "çıkarsınız" ve yemek yerseniz normale dönersiniz. 

Haftanın dört günü, kilo vermeyi daha da hızlandırmak için bazı insanlar kalorileri kısıtlamayı seçmiş olsalar da, kalori kasıtlı kısıtlanmadığı halde, çoğu zaman bunun için ne isterseniz yiyebilirsiniz.

Askeri diyet, tüm hayvansal ürünler veya bütün tahıllar gibi belirli gıda türlerini hariç tutmaz ve yalnızca belirli bir makro besin maddesi açısından (karbonhidrat, yağ veya protein) düşük değildir.
Askeri beslenme, kalori açısından  çok düşük olduğu için kilo vermeyi teşvik eder.  Ancak bu mutlaka sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diyetin dikkatli bir şekilde üç gün süreyle uygulanması, kalori alımını yalnızca yetişkinlerin kilolarını korumak ve besin ihtiyaçlarını karşılamaya ihtiyaç duyduğu günden sadece yaklaşık 800-1.100 kaloriyi tutacaktır.
 

Askeri Diyet Planı

Askeri Diyetin Bir Parçası Olarak İzin Verilen Gıdalar Şunları İçerir:  • Greyfurt, elma ve muz


 • Kepekli tost ve tuzlu krakerler


 • Ton balığı konservesi


 • Ekmek peyniri ve sert çedar peyniri


 • Yumurtalar


 • Sosisli sandviç gibi işlenmemiş etler de dahil olmak üzere her tür et


 • Yeşil fasulye, brokoli, havuç


 • Fıstık ezmesi


 • Vanilyalı dondurma


 • Kahve (krema ve şeker eklenmemiş ) ve su

Askeri diyetten kaçınacak gıdalar, "plansız" olan ve önceden belirlenmiş yemeklerde, hatta sağlıklı gıdalarda bulunmayan, genel kalori alımını arttırdıklarından dolayı bulunan diğer gıdalardır. Kalori kısıtlı olduğunda askeri diyetin üç günü boyunca, Kaçınılması gereken gıdalar ; • Dahil olanlar dışında ek meyve veya sebzeler


 • Tahıllar, baklagiller veya fasulye


 • Et veya balık dahil ilave protein kaynakları


 • Tereya veya yağ gibi herhangi bir ilave yağ türü


 • Şeker veya bal da dahil olmak üzere kalori içeren herhangi bir tatlandırıcı, dışındaki suni tatlandırıcılar


 • Kalori içeren herhangi bir  içecek
   

Askeri Diyet Planı Örnekleri:

1.gün:

Kahvaltı:  Siyah kahve, 1/2 sade greyfurt (ya ikame olarak başka bir meyve), 1 yemek kaşığı tost ve 2 çorba kaşığı fındık ezmesi.
Öğle Yemeği: Su veya daha fazla kahve,  paketlenmiş 1/2 ton balığı veya başka bir protein ikamesi, 1 dilim  tost.
Akşam Yemeği: Et veya balıktan 3 ons, yeşil fasulye, 1 küçük elma, 1/2 muz , 1 fincan vanilyalı dondurma

Yemekler arası askeri diyetlerde hiçbir ilave atıştırmalık dahil edilmemelidir. 

2. gün:

Kahvaltı: 1 yumurta (ilave yağ veya tereyağı yok), 1/2 muz  veya başka bir eşdeğer meyve, 1 dilim  kızarmış ekmek.
Öğle Yemeği: 1 bardak süzme peynir (veya eşdeğer kalorili ikame), 5 tuzlu, 1 haşlanmış yumurta.
Akşam yemeği:  2 adet sosisli çörek (veya kalorili protein değişimi), 1 bardak brokoli veya başka bir sebze, 1/2 bardak havuç, 1/2 muz , 1 fincan vanilyalı dondurma.

3. gün (genellikle kalori açısından en kısıtlayıcı olanı):

Kahvaltı: 1 dilim kaşar peyniri, 5 tuzlu, 1 küçük elma.
Öğle Yemeği: 1 yumurta ve 1 parça  tost.
Akşam Yemeği: 1 su bardağı ton balığı, 1/2 muz , 1 fincan vanilyalı dondurma.
Her hafta  dört gün "kapalı", döngüye baştan başlamadan önce normal diyetinize dönebilirsiniz.
 

Askeri Diyetin Artıları ve Eksileri

Askeri Diyetin Olası Faydaları:

1. Kilo Kaybı Olasılığı Muhtemel

Kilo kaybı söz konusu olduğunda askeri diyet etkili midir? Tek amacınız kilo vermektir, o zaman askeri diyetin etkili bir yaklaşım olduğunu düşünebilirsiniz. Yetişkin kadınlar ve orta derecede aktif olan erkekler genellikle kilolarını korumak için yaklaşık 2.000-2.600 kaloriye  ihtiyaç duyarlar, bu nedenle bu orandan çok daha azını yiyerek (yalnızca 800-1.000 kalorinin civarında) hızlı kilo kaybına neden olabilirler. Daha yağsız olmak tek yol değildir ve kesinlikle en sağlıklı yol değildir. Ayrıca, uzun vadede muhtemelen devam edebileceğiniz değildir.

2. Çeşitli Meyve ve Sebzeleri Günlük İçerir

İyileştirme için hala çok yer var ise de, askeri diyet yemek planında havuç, brokoli ve yeşil fasulye gibi sebzeler bulunuyor. Ayrıca bunları ıspanak, domates, karnabahar, Brüksel lahanası, mantar, kuşkonmaz, biber veya diğer yeşil sebzeler gibi yapraklı yeşillikler  gibi daha fazla zevk veren diğer nişastalı olmayan sebzeler için de kullanabilirsiniz. Aynı şey muz ve elma için de geçerlidir; isterseniz, bunları iki kivi, çilek, papaya, ananas, kavun veya iki küçük incir veya kayısı gibi diğer meyveler ile değiştirebilirsiniz.

3. Açlık Kontrolüne Yardımcı Olmak İçin Protein 

Takip etmeyi seçtiğiniz diyet tipi ne olursa olsun, protein eksikliğinden kaçınmayın, iştahınızı kontrol altına alma ve kas kaybını önleme gibi çeşitli nedenlerle önemlidir. Daha fazla protein tüketen insanlar genellikle yemekler arasında daha uzun süre tatmin olmuş olma eğiliminde olduklarını ve atıştırmayı önlemek veya yemek yemeyi önlemek konusunda kendini daha iyi kontrol ettiklerini bildirirler.

Bazı araştırmalar, diyet yaparken yetersiz proteinin tüketilmesinin artan besin alımını teşvik edebilen iştah değişikliklerine neden olduğunu ve yüksek proteinli bir yemek yediklerinin, bir sonraki yemekte genellikle daha az kaloriyi (ortalama % 9 daha az) yemesine neden olduğunu bulmuştur.  Diyet, günde birkaç protein içeren yiyeceği (et, yumurta veya peynir gibi) içerdiğinden benzersiz değildir, ancak kalori alımını kontrol etme söz konusu olduğunda bu avantajlardan biridir.

4. Aralıklı Oruç 

Aralıklı oruç (IMF), yemeklerin hepsini (genellikle kahvaltı) atlamak da dahil olmak üzere birçok yönden uygulanabilir; Haftada birkaç gün istediğiniz her şeyi yiyin ama diğer günlerde kalori miktarını ciddi oranda sınırlayın ,  ya da yemek saatlerini günde yalnızca altı veya sekiz saatle sınırlarken. Araştırmalar, IMF'nin kilo kaybı üzerinde olumlu etkileri olduğunu buldu.  IMF, vücutta glikojen formunda depolanan ekstra enerjinin tükenmesine yardımcı olur ve glikojen tüketildiğinde, yağ hücrelerinde depolanan enerji yedek bir yakıt kaynağı olarak kullanılır. IMF, yağ depolamasını kontrol eden hormonun yanı sıra açlık sinyalleri olan leptin düzeylerini ve kendinizi aç hissettiren başka bir hormon olan ghrelin seviyelerini düzenlemeye yardımcı oluyor gibi görünüyor.

IMF sizin için çok zor görünüyorsa, kalori diyetleri denemeyi düşünebilirsiniz. Karbonhidrat ancak haftanın belirli günlerinde daha fazla karbonhidrat yemeyi (ve bazen de genelde kalorileri), ancak diğer günlerde bunun tersini yapmayı gerektiren bir diyet planı türüdür. Karbonidrat , metabolizmanızı destekleyerek ve yağ olarak depolanan aşırı karbonhidrat  kalori alımına yol açmadan size enerji sağlayarak karbonhidrat alımını yalnızca doğru zamanda ve doğru miktarda artırır. Düşük karbonhidratlı günlerde, dolduran ve yeterli proteine ​​sahip gıdalar, nişastalı olmayan sebzeler, etler, yumurta ve avokado gibi sağlıklı yağlar gibi yemeklerinizin temelini oluşturur.
 

Askeri Diyetin Olumsuz Yanları 
 

Askeri Diyetin Dezavantajları ve Olası Yan Etkileri:

1. Bir dizi Yüksek İşlenmiş Gıdayı İçerir

Kilo kaybına yol açan bir diyet olsa bile, işlenmiş ekmek, fıstık ezmesi ve dondurma gibi boş kalorilerin tüketilmesi sağlığınızın geliştirilmesi açısından ideal değildir. Kaloriyi saymak ve sınırlandırmak için çok fazla odaklanan çoğu diyetin en büyük dezavantajı, kaliteli besin yoğun gıdaları yemenin önemini vurgulamamalarıdır.

Askeri diyet burada bir istisna değildir. Besin alımını en üst düzeye çıkarmak ve rafine edilmiş gıdalardan kaçınmak gerektiğinde, kaloriyi kontrol etmek en büyük önceliğe sahiptir.

2. "Açlık" 

Açlık modu, vücudun yavaş kalmasına ve daha az kalori yaktığı metabolik bir durum terimidir; çünkü kalori alımının çok düşük olduğunu fark eder. Askeri beslenmeyi birkaç hafta denemek, gerçek bir hasar vermeyebilir.  Vücudun hayatta kalmak için bir tehdit olarak algılanması gereken kalori ağır şekilde kısıtlandığı zaman daha fazla kilo vermeyi denemek için, açlık artar; doku onarımı, hormonlar üretme, bilişsel işlevleri destekleme, fiziksel aktivite desteği gibi önemli bedensel işlemlerde daha az kalori kullanılır.

3. Sürdürülebilir Değildir

Diyetinizde yapmış olduğunuz her türlü değişikliğin amacı, sizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olacak sağlıklı alışkanlıkların oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Askeri diyet, vücudunuzun açlığı veya dolgunluk sinyalleri için etkili bir şekilde nasıl tepki vereceğiniz konusunda size bilgi vermeyecektir , sizi sağlıklı yemekler planlamayacak ve sağlıksız insanlar için daha sağlıklı ikameler bulma konusunda size rehberlik etmeyecektir.  
 

Sağlıklı Askeri Diyette Değişiklikler ;

İşlenmiş buğday ekmeği yerine, tahılların küçük bir kısmını (glütensiz yulaf, kino veya kahverengi pirinç gibi) veya daha iyisi pişmiş bir tatlı patates gibi tamamen işlenmemiş bir karbonhidrat kaynağını denemeyi deneyin. Başka bir seçenek, tahılları ve nişastalı sebzeleri tamamen atlamak ve bunları bir çay kaşığı keten tohumu ile 1/4 su bardağı sade yoğurt ile tüketmektir.

Sosisli sandviç, söğüş, salam, kürlenmiş et vb. Dahil işlenmiş etlerden kaçınmanızı öneririm. Eğer orkinos balığı, tavuk veya sığır eti sevmiyorsanız, otlar bi yetiştirilmiş gibi diğer sağlıklı protein kaynaklarını deneyin. Hindi , mera ile yetiştirilen yumurta veya  yakalanmış somon veya başka bir tür balık da tüketebilirsiniz.

Dondurma gibi şekerli, işlenmiş gıdalar yerine, dişlerinizin sağlığı için ekstra meyve vermeyi deneyin. Ham kakao tozu, vanilya özütü ve stevia ekstraktı, dondurulmuş muz ya da sade yoğurt ile harmanlandığı zaman dondurmaya benzer aperatifler oluşturmak için çeşitli yollarla kullanılabilir.

Süt ürünlerinde alerjiniz varsa, yeterince protein elde etmek için ekstra bir yumurta, suya batırılmış fasulye / bakliyat, balık veya et yerine peynir ve diğer peynirleri tüketebilirsiniz. Ayrıca, geleneksel inek sütü yerine düz (veya çiğ) keçi sütü yoğurt reaksiyonunu test etmek isteyebilirsiniz çünkü keçi sütü genellikle yoğurtta fermente edildiğinde sindirimi daha kolaydır.

Bir vegan / vejetaryen iseniz et veya süt ürünlerinin porsiyonlarını kenevir, kahverengi pirinç veya bezelye protein tozu,  ıslatılmış fasulye / baklagiller, fındık, tohumlar ve kuinoa, farro, kara ot veya karnıbahar gibi tahıllar ile değiştirin.
Fıstık ezmesini, badem yağı, ayçiçeği tohumu, ceviz ya da kaju fıstığı gibi az miktarda fıstık ya da sızma zeytin ile yapılmış humus gibi diğer sağlıklı yağlarla yer değiştirebilirsiniz.
 

Askeri Diyet Önlemleri

Eğer denemeye karar verirseniz, askeri diyet konusunda şu önlemleri aklınızda bulundurun:

Kalori alımınızı büyük ölçüde azalttığınızdan, her zamankinden daha acıkmış, sinirli ve yorgun hissedeceksinizdir. Bu, birkaç hafta sürebilir ve istek, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı, konsantre olma, zayıf uyku ve sindirim problemleri gibi diğer yan etkilere katkıda bulunur.
Eğer bir sporvu iseniz antremanlarınızda güçsüz düşebilir. Bu, düşük kalorili alım ve tüketilen glikojen depolarından kaynaklanmaktadır.
Zayıf olduğunuz veya adrenal yorgunluğunuzdan veya herhangi bir yeme bozukluğundan kurtulduysanız, askeri diyet denemek, mevcut sağlık problemlerini daha da kötüleştirebileceği ve iyileşmenizi uzatabileceği için iyi bir fikir değildir.

Benzer Yazılar