Diyet
Churchill (Çörçil) Nedir? Diyette Çörçil İçilir mi? 05.08.2021

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ferahlatan içecekler de gün yüzüne çıktı. Sıcaklıkların bir hayli yüksek seyrettiği bu yaz mevsiminde, bir yandan ferahlamak bir yandan da sağlıklı yaşam düzenimizi bozmamaya gayret ediyoruz. Asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak dururken, maden suyu gibi doğal mineralli sulara yöneliyoruz. Elbette damaklarımız zaman zaman faklı tatları aramıyor değil! Bu gibi durumlarda devreye ferahlatan ancak bir o kadar da vücut için faydalı olan yiyecekler giriyor. Daha önce pek çoğumuzun aşina olduğu, yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan Churchill’den (çörçil okunur) bahsedeceğiz size. Öncelikle çörçil nedir, çörçil ne demek kısaca değinelim ve ardından faydalarına bir göz atalım. Çörçil nedir, kısaca bahsedelim. Çörçil, 3 malzeme ile yapılan serinletici bir içecektir. Limon suyu, soda ve tuz karışımından oluşan çörçil aynı zamanda lezzetli bir alternatiftir. Çörçil, vücuttaki sıvı-elektrolit kaybını dengeler. Sodada bulunan elektrolitlerin yanı sıra eklenen tuz da vücudun elektrolit eksiğini tamamlamaya yarıyor. Limonun yarattığı ferahlık hissi de cabası. Şimdi çörçilin faydalarına değinelim.

Çörçilin faydaları nelerdir?

Çörçil neye iyi gelir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Çörçil, baş ağrısını dindirme konusunda bir hayli etkili olabilir. Yanı sıra mide bulantısını giderebilir. Susuzluğun giderilmesine yardımcı olabilir. Safra kesesinin daha iyi çalışmasına olanak sağlayabilir. Enerji verdiği bilinir bu sayede yaz aylarının çok sıcak günlerinde oluşan rehavet ve yorgunluk hissini de giderebilir. Yorgunluğu giderirken aynı zamanda enerji de verir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olması, çörçili sağlıklı bir içecek yapan nedenlerden biridir. Kalbi korur ve kalp rahatsızlıkları riskini aza indirir. Çörçil her ne kadar doğal ve faydalı bir içecek olsa da yan etkileri de söz konusu olabilir. Fazla içildiğinde vücutta birtakım tepkimelere neden olabilir. Özellikle tansiyon hastalarına çok tavsiye edilmez çünkü tuz oranı olan bir içecektir. Aşırı tüketimi midede birtakım hasarların oluşmasına yol açabilir. Yanı sıra ciltte kuruluğa neden olabilir. Bu nedenle çörçil tüketimini mutlaka sınırlı yapmakta yarar olacaktır.

Çörçil zayıflatır mı? Diyette çörçil içilir mi?

Öncelikle çörçil kilo verdirir mi sorusunun yanıtı ile başlayalım. Tek başına kilo verdiren bir içecek ya da yiyecek yoktur; kilo verme süreci ancak ve ancak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile gerçekleşir. Bu süreçte günlük rutinimize eşlik edecek bazı içecekler vardır elbette. Örneğin günde bir bardak yeşil çay tüketmek ödem sorununu çözebilir ancak fazlası vücuda zarar verir. Diyette tüketilebilen yiyeceklerden bir diğeri çörçil olabilir. Evet, içerisinde tuz vardır ve diyette tuz kullanımı sınırlandırılmalıdır ancak vücudun tuza da ihtiyacı olduğunu düşünürsek dengeli bir beslenme programı ile “sınırlı” çörçil tüketimi söz konusu olabilir. Diyet sırasında en büyük yanılgılardan biri kendimizi aç hissetmemiz ancak aslında susuz olmamız. Evet, bazen vücudumuz bize “yemek ye” sinyali verebilir ancak bu her zaman açlık olduğu anlamına gelmez. Vücut susuz kaldığında, su ihtiyacı olduğunda da açlık gibi belirtiler verebilir. Bu nedenle öncelikle gerçekten acıktık mı yoksa suya mı ihtiyacımız var bunu anlamamız gerekir. Her açlık hissi, aç olduğumuz anlamına gelmez. Aç hissettiğimiz yemeğe koşmadan önce su ya da maden suyu içebilir ve açlık hissimizi bastırabiliriz. Gelelim çörçile… Maden suyu, tuz ve limondan oluşan çörçil günümüzde evlerde de cafelerde de sıkça yapılan bir lezzet. Tek başına zayıflatmaz ancak ara öğün olarak sağlıklı bir seçim olabilir. Ara öğün olarak çörçil içmek, açlık hissini bastırabilir. Maden suyunun içinde bulunan mineraller sindirimi kolaylaştırır. Alkali yapısı nedeniyle mide asidini dengeler ve mideyi rahatlatır. Çörçilde aynı zamanda limon vardır ki limonun C vitamini içermesi vücuttaki toksinlerin atılmasına yarayabilir. Bu karışım ile gerekli olan vitamin ve mineralleri alabilir yanı sıra ferahlatan sağlıklı bir ara öğün yapmış olabiliriz. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi bazı bünyeler için tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Bu nedenle çörçili beslenme rutininize eklemeden önce mutlaka bir uzmana danışmanızda yarar olacaktır. Özellikle tansiyon hastaları için ciddi tehlikeler doğurabilir.

Evde çörçil nasıl yapılır?

Evde çörçil yapmak oldukça basittir. Bir adet limonun suyunu sıkın. Üzerine bir çay kaşığı tuz ilave edin. Ardından 200 ml kadar soda ekleyin. Bazı tariflerde nane de eklenebiliyor. Çörçil tamamen masum ve sınırsız tüketilebilecek bir içecek değildir ve asla suyun yerini tutmaz, bu bilgiyi de yazımızın sonunda vermiş olalım. Çok sıvı kaybedilen, yoğun nemli ve sıcak günlerde herhangi bir kronik ya da genel bir sağlık sorunu yaşamayan kişilerde bir bardak çörçil, sıvı ve elektroliti karşılayacaktır. Maden suyu ve tuzun aynı zamanda elektrolit fazlalığı yaratacağını ve bu durumun birtakım sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmayalım; çörçil tüketimini sınırlı tutalım.

Benzer Yazılar