Diyet
Diyette Makarna Yenir mi? 05.09.2021

Diyete girince vazgeçilen gıdaların başında makarna gelir. Makarna her zaman gözümüzü korkutan ve kilo aldırma konusunda “kesin” gözüyle bakılan bir gıdadır. Hal böyle olunca diyetin ilk günü en hızlı veda edilen yiyeceklerden biri makarna olur. Peki, bu doğru mudur? Yani diyet yapıyorsak makarnayı hayatımızdan çıkarmalı mıyız? Yoksa diyette makarna yemenin sağlıklı yolları da var mıdır? Merak etmeyin, bugün bu işi çözüyoruz! Öncelikle şunu söylemek gerekir ki elbette makarna çok da masum değildir. Makarnaya eklenen soslar, onun diyet listesinin yanına bile yaklaşamamasına neden olur. Şunu en başında söyleyelim ki sanılanın aksine diyette makarna yenir! Makarnayı diyet listenize sokmanın birkaç yolu vardır. Bugün o yolları sizin için anlatacağız.

Makarna kilo aldırır mı?

Makarnayı diyetteyken gönül rahatlığı ile yiyebilmek için birkaç kurala dikkat etmek yeterli aslında. Makarna sanılanın aksine sadece un ve sudan ibaret değildir. Makarna, protein içeriği yüksek olan durum buğdayından elde edilir. Durum buğdayı bazı işlemlerden geçer ve irmiğe dönüşür. Makarna da bu irmikten yapılır. Durum buğdayı protein bakımından zengindir. Bu da makarnanın besin değerini yükseltir. Makarna tüketirken birkaç püf noktasına dikkat edilirse, diyette makarna yenebilir.

1 -    Pişirme sırasında yağ eklemeyin

Makarna pişirirken yapılan yanlışlardan biri pişirme suyuna yağ eklemektir. Yağ eklemedeki amaç makarnaların birbirine yapışmasını engellemektir ancak bu durum aynı zamanda kalori artışına da neden olur. Makarna suyuna yağ eklemeden, direkt su ile makarna haşlanırsa kalori miktarı da doğru oranda düşecektir.

2 -    Pişirme suyunu dökmeyin

Pişirme suyunu dökmek de makarna pişirirken yapılan hatalardandır. Çünkü bu su, makarnanın besin değerlerini de içerir. Makarnayı mümkün olduğunca az suda pişirmekte yarar var. Az su ile pişen makarnanın suyunu da süzmeniz gerekmez bu sayede besin değerleri de korunuş olur.

3 -    Makarnayı sebze ile karıştırın

Diyette makarnanın yanında ne yenir sorusunun yanıtlarından biri ile devam edelim. Makarnanın besleyici özelliğini arttırmak için sebzeler ilave edebilirsiniz. Makarnayla birlikte tüketeceğiniz sebze çok yararlı olacaktır. Mantar ya da doğranmış ve haşlanmış sebzelerle makarnanın aromasını değiştirebilir üstelik besin değeri bakımından daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

4-      Protein ilave edin

Makarna karbonhidrat bakımından zengin bir üründür. Bunu tek başına, sade olarak tüketirseniz kan şekerini yükseltebilir. Aynı zamanda makarna tek tüketildiğinde daha çabuk acıkma hissine neden olabilir. Besleyici değerinin yüksek olması ve tokluk süresinin uzun olması için makarnayı proteinlerle karıştırabilirsiniz. Örneğin et ya da tavuk ile birlikte tüketirseniz çok daha uzun süre tokluk sağlayabilirsiniz. Ton balıklı makarna da iyi bir alternatif olabilir.

5-      Porsiyon miktarına dikkat edin

Diyette makarna tüketilebilir dediysek elbette porsiyon kontrolü daima devrede olmak kaydıyla! Makarnaya çeşitli eklentiler yapılarak besin değeri arttırılabilir ya da tok kalma süresi uzayabilir ancak bu noktada porsiyon miktarı çok önemlidir. Makarnayı mutlaka az miktarda tüketmek gerekir. Aksi halde kalori almak kaçınılmazdır. Makarnayı tercihen öğle öğününde tüketmek idealdir. Haftada 1 kez tüketilebilir. 3-4 kaşık makarna, 1 dilim ekmek olarak düşünülebilir. Gün içerisinde yiyeceğiniz ekmeği düşünüp, öğünlerden birini makarna ile değiştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar