Diğer
Karpuz Meyve mi, Sebze mi? 28.09.2018

Karpuz Bir Meyve Midir, Yoksa Sebze Mi?

Yaz aylarının vazgeçilmez gıdası olan karpuz meyve mi veya sebze mi? Çoğu insanın cevabı hemen hazırdır, ancak bu durum anlayabildiğinizden biraz daha karmaşıktır.
Bir karpuz düşünürken, muhtemelen tatlı lezzeti, sulu içi ve tarihte hep yaz meyve salatasına dahil olması nedeniyle çoğunluğunuz bunu bir meyve olarak hemen sınıflandırdı bile. Ancak, insanların kavrayamadığı şey, karpuzun kabakgiller ailesine, salatalık, su kabakları ve geleneksel olarak sebze olarak bilinen diğer şeylerin yanı sıra karpuzun da dahil olmasıdır.

Botanik olarak, bir karpuz bir meyvenin tanımına bağlı görünebilir. Çiçeklenme sonrası, yumurtalık tohumlarını içeren meyve gövdesine dönüşür. Bu karpuzlar için doğrudur, ancak bu tanımlama ile domatesler, biberler, salatalıklar ve kabaklar da meyvedir. Tarımsal olarak konuşursak karpuzlar sebzelere daha çok benzemektedir. Mevsimsel olarak ekilen tohumlardan yetiştirilir ve sebze üretim yöntemleriyle yetiştirilir.

Her zaman meyvelerin aslında sebze olması ve hangi sebzelerin teknik olarak meyve olduğu tartışma konusudur. Bu ikisi arasındaki çizgi, botanik verilerden, kültürel geleneklerden ve hatta kişisel tercihlerden etkilenir ve her zaman esnek olmuştur. Bununla birlikte, bilimsel olarak konuşursak karpuzlar, genellikle kabul ettiğimiz meyvelerin geniş tanımına uymaktadır, bu nedenle, şu an için, meyve olarak kabul edilip, yaz aylarının favori meyvesi sorusuna cevap olabilecektir.

Benzer Yazılar