Diğer
Şarabın Faydaları 18.01.2017

Şarap

Son yıllarda kırmızı şarapların bazı sağlık yararları ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Kansere kadar değişen kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde aktif olduğu gösterilmiştir. Kırmızı şarapın bazı diğer avantajları bunamanın önlenmesi, yaşlanmaya karşı mücadele ve hipertansiyonun kontrol edilmesidir.

Kırmızı şarap, safra taşı ve böbrek taşı gelişimi riskini azaltmada da yardımcı olabilir. Alerjenlere karşı genel direnci ve bazı üst düzey kozmetik formüllerin bileşenlerini oluşturan antioksidanları artırmada rol oynamaktadır. Ilımlı miktardaki kırmızı şarabın günlük dozu gerçekten vücut için harikalar yaratabilir.

Kırmızı şarapların sağlığa olan faydaları, diğer pek çok içecekten farklıdır. Diğer alkollerden farklı olarak, şarap kalori miktarını önemli ölçüde artırmaz ve aslında obezite kontrol altında tutulur. Düşük LDL kolestrol tüketim seviyelerinin kalp üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Flavonoidler ve polifenoller, özellikle kanser önlemede aktif bir element olan resveratrol içeren zengin bir antioksidan kaynağı sağlar. Şarabın zengin bir antioksidan kaynağı olduğu ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yönelik güçlü bir madde olduğu ispatlanmıştır.

Şarabın Faydaları

Anti-Kanser Özellikleri

Kırmızı şarap, resveratrol olarak adlandırılan ve antioksidan olarak işlev gören zengin bir polifenol kaynağıdır. Vücudun hücrelerini hasardan korur ve kronik hastalıkları önler. Bu antioksidanlar kolorektal kanser ve akciğer kanseri dahil olmak üzere kanserin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Önler

Son araştırmalar kırmızı şarap ve kırmızı üzümlerde bulunan resveratrolün yaşla ilgili hafıza kaybını önlemede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Hastalıkların Önlenmesi

Nature dergisinin bulgularına göre, kırmızı şarap, ateroskleroza yol açan kan damarlarının duvarlarındaki yağların oluşumundan sorumlu bir protein olan endotelin-1 sentezini engelliyor. Şarap ayrıca, yüksek kardiyovasküler hastalık riskini azaltarak LDL (kötü) kolestrolün oksidasyonunda rol oynayan bir grup fenolün procyanidini içerir.

Anti-İnflamatuar ve Pıhtılaşma Önleyici Özellikler

American Chemical Society, kırmızı şarapta bulunan fenollerin trombosit agregasyonunu önlediğini ve böylece kan damarlarının iç astarını tıkayabilen tromboza karşı koyduğunu keşfetti. Ayrıca kan inceltme özelliği vardır ve bu açıdan aspirin tercihinden daha faydalıdır. Aspirin genellikle kalp krizi için önleyici bir önlem olarak alınır.

Demans ve Alzheimer'in Önlenmesi

Şarabın içindeki Resveratrol, nöro-koruyucu bir rol oynar ve Alzheimer'e neden olabilecek plakların bozulmasını geliştirir. Aynı zamanda, yaşla ilişkili nöron dejenerasyonuna da karşı gelir.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

Harvard Tıp Fakültesi, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için günlük bir doz resveratrol önermektedir.

Şeker Hastalığını Önler

Şarap, şeker hastalığının başlangıcında oksidatif stresin yol açtığı komplikasyonları önler. Bu da, tip 2 diyabet hastalarında kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Kemik Yoğunluğunun Artırılması ve Osteoporozun Önlenmesi

Kırmızı şarapta bulunan yüksek silikon içeriği, gelişmiş kemik yoğunluğunu garanti eder ve menopozda olan kadınlarda bulunan fitoöstrojenler nedeniyle kemik sağlığının korunması için de kullanılabilir. Östrojen menapoz öncesi kadınlar için hormon replasman tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Hipertansiyonu Önler

Bir şarap bileşeni olan provinol, Nitrik Oksit (NO) sentaz eksikliği bulunan hipertansiyonun hafifletilmesinde etkilidir.

Safra Taşları ve Böbrek Taşılarının Azaltılması

Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmalar, düzenli olarak her gün orta düzeyde porsiyon şarap içen insanlarda safranın safra taşı oluşumunu azalttığını gösterir. Şarap, az miktarda tüketildiğinde böbrek taşlarının görülme sıklığını da azaltır.

Alerjileri Azaltır

Kırmızı şarap, bazı insanlardaki alerjileri hafifletir ve alerjenlere karşı direncini arttırdığı ispatlanmıştır.

Diüretik

Diğer alkoller gibi, şarabın diüretik özellikleri vardır ve idrar yaparken vücudun toksinlerini atar.

Diş Bakımı

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı şarap ve üzüm çekirdeği diş boşluklarını önlemeye potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Kozmetik Özellikler

Şarabın içinde bulunan resveratrolün radyasyondan kaynaklanan skar oluşumunu azalttığı gösterilmiştir ve birçok kozmetik ürünün ve uygulamaların bir bileşenidir.

Organik Kırmızı Şarap

Organik kırmızı şarap normal kırmızı şaraptan daha sağlıklı bir içecektir. Tat şarap açısından çok kişisel bir mesele olsada ve herkes kendi tercihine sahip olsa da, şarap tüketenlerin çoğu, kırmızı şarabın birçok açıdan beyaz şaraptan daha iyi olduğu görüşündedir.

Kırmızı şarap doğal olarak beyaz muadillerine göre sağlık faydaları ve tadı bakımından daha zengin olmasına rağmen, antioksidanların önemli bir kısmı organik olarak işlenmezse yok edilir; İçinde bulunan kimyasal gübreler, zirai ilaçlar ve fungisitler vardır. Ve organik değildir, bu içerikler faydalarını daha da çürütüyor. Aynı zamanda çevre dostu organik kaplarda da ambalajlanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, organik kırmızı şarap, normal şarap yerine çok sağlıklı bir tercihtir. Ancak  Şaraplar bağlamında, şişedeki sadece "Organik"  etiketi, bunun% 100 organik olduğunu onaylamaz. Organik kırmızı şaraplar üç kategoride yer alır.

İlk olarak, "% 100 Organik" etiketli olanlar. Adından da anlaşılacağı üzere, bu şaraplarda kullanılan üzümlerin% 100'ü organiktir ve işleme veya koruma için kesinlikle hiçbir kimyasal katkı eklenmemiştir. Sıradaki "Organik" etikete sahip organik kırmızı şaraplar. Birleşik Devletler veya Avrupa Standartlarına göre, üzümlerin en az% 95'i organik olarak yetiştirilmelidir. Bazı izin verilen miktarlarda kimyasal stabilizatörler ve koruyucular (çoğunlukla sülfür bileşikleri) de kullanılabilir. Bu şaraplar 10 mg'a kadar sülfat içerebilir ve organik olarak adlandırılabilir. Etiketleri üzerine "Organik üzümlerden yapılmış" yazılı organik kırmızı şaraplarda vardır. Bunların imalatlarında kullanılan üzümlerin en az % 70'inin organik olması gerektiği anlamına gelir. Bunların mutlaka organik işleme yoluyla yapılması gerekmez. Ayrıca izin verilen miktarlarda sülfitler içerirler.

Kırmızı Şarap Üretim Süreçleri

Organik kırmızı şarap ve organik olmayan kırmızı şarabın üretim prosesleri büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Başlıca farklılıklar ; Organik kırmızı şarap organik olarak yetiştirilen şarap üzümlerinden yapılır, organik olarak işlenir, bu nedenle doğal güzelliğinin çoğu korunur. Organik tekniklerde ahşap preslerin veya benzeri aletlerin kullanımına vurgu yapılır, böylece minimum miktarda metal şarap içine girer. Organik kırmızı şarap da herhangi bir yapay lezzet veya renk kullanmaz.

Benzer Yazılar