Güzellik
19 Adımda Yapılabilecek ve Her Daim İşinize Yarayacak Güzellik Önerileri 27.08.2018

Herkesin önem verdiği bir kavram olan güzellik her geçen gün daha da büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Piyasada yer alan pek çok güzellik ürünü bulunur. Bu ürünlere her gün daha da yenileri eklenmektedir. Güzellik malzemeleri kullanılarak ve uygulanacak olan pratik ipuçları sayesinde kolayca güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olunabilir.

 


1. Nemlendirici kullanımı ihmal edilmemeli

 

guzellik-onerileri-1

Cildin nem dengesinin korunması sağlıklı, genç ve canlı bir görünüme sahip olmada oldukça önemli bir yere sahiptir. Kuruyan cilt daha yaşlı görünür, mimik çizgileri daha da derinleşir ve kırışıklık süreci daha hızlı ilerler. Bu sebeple her gün cildin nemlenmesi için tüm yüze ve boyna nemlendirici uygulanmalıdır. Nemlendirici cilt tipine ve yaşa uygun olaral seçilmelidir. Aşırı yağlı ciltler hafif yapılı ve su bazlı nemlendiricileri tercih ederken, kuru cilt tipleri için daha yoğun yapılı nemlendiriciler uygundur.

 


2. Fondöten yerine ‘bb’ veya ‘cc’ kremler kullanımı tercih edilmeli

 

guzellik-onerileri-2

Fondoten oldukça ağır yapılı bir güzellik ürünüdür. Cildin tüm yüzeyini örterek derinin nefes almasına engel olur. Kalın yapılı fondötenlerin sürekli kullanılması bir süre sonra cilt sorunlarına yol açar. Bu durumda daha ince yapılı olan bb veya cc kremlerin kullanılması tercih edilmelidir.

 


3. Gece yatmadan önce mutlaka makyaj temizlenmeli

 

guzellik-onerileri-3

Gün boyu cildin yüzeyini örten makyaj nedeniyle cilt nefes alamaz ve gözenekler tıkanır. Bu sebeple gece yatmadan önce mutlaka cilt makyajdan arındırılmalıdır. Aksi halde gece boyunca cildin kendisini yenilemesi engellenir, cildin sağlıklı dengesi zarar görür.

 


4. Günde en az 2.5 litre su içilmeli

 

zayiflama-yontemleri-1

Su hem cilt hem de vücut fonksiyonları için oldukça hayati öneme sahiptir. Su sayesinde cilt kuruluğu önlenir. Cilt daha parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşabilir. Bu yüzden her gün 2.5 litre su mutlaka tüketilmelidir.

 


5. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı

 

guzellik-onerileri-5

Alkol ve sigara kullanımı tüm vücuda zarar verdiği gibi cilt ve dişler için de oldukça zararlıdır. Sigara hem ağız kokusuna hem de dişlerde sarı bir görünüme yol açar. Alkol ise pek çok rahatsızlığa yol açarak kişinin daha soluk ve sağlıksız görünmesine neden olur.

 


6. Ayda bir defa cilt bakımı yapılmalı

 

guzellik-onerileri-6

Evde yapılan peeling ve maskeler cilt temizliği için her zaman yeterli olmayabilir. Profesyoneller tarafından uygulanan yöntemler cilt bakımı yapılarak cilt derinlemesine temizlenir, nemlendirilir ve sıkılaşması sağlanır. Cilt bakımıyla siyah noktalar ve sivilceler tedavi edilebilir. Bu yüzden düzenli cilt bakımı çok yararlıdır.

 


7. Dudakların pürüzsüz gözükmesi için peeling yapılmalı

 

guzellik-onerileri-7

Esmer şeker, bal ve zeytinyağından elde edilen karışımla evdeki malzemeler kullanılarak dudak peelingi yapılabilir. Dudak peelingi sayesinde dudak ölü derilerden arındırılıp daha pürüzsüz görünür.

 


8. Kaşlardaki boşluk kaş rengine uygun kaş kalemi ile doldurulmalı

 

guzellik-onerileri-8

Kaşlar yüze ifade veren en önemli ayrıntıdır. Bu nedenle araları boşluk kalan kaşlar eksik bir ifadeye yol açabilir. Kaşların aralarının doldurulması için uygun tondaki bir kaş kalemi kullanılmalıdır.

 


9. Yeşil çay her gün tüketilmeli

 

zayiflama-yontemleri-4

Yeşil çay hem kafein hem de antioksidan içeren vücut ve cilt güzelliği için oldukça yararlı olan bir bitkidir. Yeşil çay sayesinde hem kilo verilir, vücuttan ödem atılır hem de cilt canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Günde 2 fincan tüketilen yeşil çay oldukça faydalıdır.

 


10. Saçlara ayda bir kez elma sirkesi uygulanmalı

 

elma-sirkesi-3

Elma sirkesi ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen sıvı ayda bir defa olmak üzere tüm saça uygulanmalıdır. Bu sayede saçlara canlı ve parlak bir görünüm kazandırılır.

 


11. Parfümlerin kalıcı olması için vazelin kullanılmalı

 

guzellik-onerileri-11

Sıkılan parfümün daha uzun süre kalıcı olması için bilek içlerine ve boyna öncelikle bir miktar vazelin sürülür. Daha sonra vazelinin üzerine parfüm sıkılarak kalıcı olması sağlanır.

 


12. Dudakların daha dolgun görünmesi için nane yağı kullanılmalı

 

guzellik-onerileri-12

Nane yağı dudak dolgunlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Bunun için dudak parlatıcısının içine birkaç damla nane yağı damlatılıp karıştırılır. Böylece dudaklar daha dolgun görünebilir.

 


13. Kirpiklerin uzun görünmesi için saç jölesi kullanılmalı

 

guzellik-onerileri-13

Bazı kişiler kirpiklerinin kısalığından yakınır. Daha uzun görünen kirpikler için öncelikle maskaranın fırçası iyice yıkanıp temizlenir. Daha sonra fırçaya bir miktar saç jölesi sürülür ve kirpiklere uygulanır. Bunun ardından maskara sürülür. Böylece kirpikler hem daha dolgun hem de uzun görünür.

 


14. Pürüzsüz bir ten için bebek pudrası kullanılmalı

 

guzellik-onerileri-14

Yağlı ve kızaran bir cilde sahip olan kişiler bebek pudrası kullanmalıdır. Cilde fondöten sürüldükten sonra fondötenin üzerine pudra sürülmemelidir. Bunun yerine bebek pudrası tercih edilmelidir.

 


15. Güçsüz tırnaklara karşı bol bol su içilmeli

 

zayiflama-1

Yetersiz içilen su nedeniyle tırnaklar güçsüzleşerek incelir ve kırılır. Bu nedenle günde 2.5 litre su içilmesi gerekir.

 


16. Sarı tırnaklar karbonat ile beyazlatılabilir

 

guzellik-onerileri-16

Uzun süre boyunca tırnak üzerinde oje kaldığında tırnaklar çoğunlukla sararır. Bu sararma da hemen geçmez. Sarılığın geçmesi için tırnak üzerine oje sürülmemelidir. Bir miktar suyla seyreltilen karbonat tırnaklara sürülür. Böylece sarılık giderilebilir.

 


17. Yüzün parlak görünmesi için highlighter kullanılmalı

 

yuz-bakimi

Highlighter yani aydınlatıcı cildin canlı ve ışıltılı görünmesini sağlar. Işıltının tüm yüze yayılması için fondöten ile highlighter karıştırılarak cilde sürülmelidir.

 


18. Fırçaya saç spreyi sıkarak saçların elektriklenmesi giderilebilir

 

guzellik-onerileri-18

Saçlar kurutulduktan sonra elektriklenmiş bir görünüm oluşabilir. Bunun giderilmesi için fırçaya saç spreyi sıkılır ve saçlar taranır. Bu sayede hem saçlar hacimli hem de parlak görünebilir.

 


19. Bebek yağı ile nemlendirici karıştırılmalı

 

guzellik-onerileri-19

Özellikle kış aylarında bacaklar kurur ve deri pul pul görünür. Bunun giderilmesi için nemlendirici içerisine eklenen bebek yağı sayesinde bacaklar daha pürüzsüz ve nemli bir görünüme sahip olabilir.

Benzer Yazılar