Güzellik
Gözenek Sıkılaştırıcı Maske ve Tonik Tarifleri 23.05.2019

Cilt yüzeyinde bulunan gözenekler sayesinde cilt nefes alır. Ancak gün içerisinde kirlenen cilt nedeniyle gözenekler tıkanarak hava alamaz hale gelir. Bu durumda gözeneklerde biriken kirler cilt yapısının bozulmasına, sivilcelenmeye ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Tıknan gözenekler nedeniyle cilt nefes alamadıkça gözenekler daha da genişler. Bu da kötü ve sağlıksız bir görüntüye yol açar. Piyasada pek çok gözenek küçültücü maske ve tonik satılmaktadır. Ancak malihyetli olması ve kimyasal içermesi nedeniyle pek çok kişi evdeki malzemelerden kendi maskesini ve toniğini yapmayı tercih etmektedir.


Gözenek Nedir?

Vücudumuzun her yerinde gözenekler bulunur. Gözenekler sayesinde cilt nefes alır. Hava kirliliği, terleme, cildin yağlanması gibi etmenlere bağlı olarak cilt kirlenir ve gözeneklere bu kirler dolar. Kirlenen gözenekler genişler ve estetik olmayan bir görüntüye yol açar. Yağlı yapıdaki ciltte yer alan gözenekler daha genişken kuru ciltteki gözenekler daha küçüktür.


Genişleyen Gözenekler Nasıl Küçültülür?  • Kükürtlü sabun hem sivilce ve siyah nokta oluşumuyla hem de gözenek genişlemesiyle mücadelede etkili bir doğal yöntemdir.


  • Sabah ve akşam yatmadan önce mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır.


  • Yatmadan önce mutlaka makyaj temizlenmelidir.


  • Haftada bir defa peeling yaparak cilt ölü deriden arındırılmalıdır.


  • Mutlaka güneş kremi sürülerek cilt güneşin yıpratıcı etkilerinden korunmalıdır.


  • Buz küpleri gözeneklerin sıkılaşmasında oldukça etkilidir. Yüzde 5 dakika boyunca gezdirilen buz küpleri sayesinde ciltteki kan dolaşımı artar, damarların şişliği giderilir. Gözenekli yapı hafifletilir.


  • Eller pek çok bakteriyi barındırır. Bu yüzden ellerin ciltle temasından kaçınılmalıdır.


Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik Tarifleri Nelerdir?

Cildinde genişlemiş gözenekler bulunan bir kişi her gün mutlaka sıkılaştırıcı tonik uygulamalıdır. Evdeki doğal malzemelerle yapılan tonikler sayesinde sağlıklı bir şekilde genişleyen gözenekler küçültülebilir.


1. Maden Sulu Tonik

gozenek-sikilastirici-1

Maden suyu pek çok vitamin ve doğal minerali bünyesinde barındıran bir içeriktir. Maden suyuyla gözenek sıkılaştırıcı tonik yapabilmek için 1 şişe maden suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı da gül suyuna ihtiyaç duyulur. Tüm malzemeler bir şişe içerisine eklenip karıştırılır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cilde pamuk yardımıyla sürülür.


2. Papatya Yağlı Tonik

oil in a glass bottle on the background of camomile flowers

Hem nemlendiren hem de gözenekleri sıkılaştıran bir tonik yapabilmek için 1 şişe maden suyu, 1 adet yeşil elma, 1 adet misket limonu ve 1 tatlı kaşığı kadar papatya yağına ihtiyaç duyulur. Öncelikle elmalar ufak parçalar halinde doğranır. Daha sonra misket limonunu rendelenir. Bu iki malzeme maden suyu ve papatya yağı ile birlikte karıştırılır. 24 saat bekletildikten sonra süzülerek cilde sürülmeye hazır hale gelir.


3. Taze Naneli Tonik

gozenek-sikilastirici-3

Gözenekleri küçülten bu toniği yapabilmek için 1 demet taze nane, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve yarım su bardağı suya ihtiyaç duyulur. Bir kaseye elma sirkesi dökülerek naneler eklenir. 1 hafta boyunca bu şekilde naneler bekletilir. 1 haftanın ardından üzerine su eklenip iyice karıştırılır. Elde edilen karışım serin bir yerde muhafaza edilir. Bu tonik günde bir defa tüm yüze uygulanmalıdır.


4. Gül Suyu Toniği

gozenek-sikilastirici-4

Gül suyundan tonik yapmak için 7 adet gül ve beyaz sirkeye ihtiyaç duyulur. Güller derin bir kabın içerisine koyulur ve üzeri sirkeyle örtülür. Bu şekilde 1 hafta boyunca oda sıcaklığında beklemesi sağlanır. 1 haftanın ardından süzülen tonik her gece yatmadan önce cilde sürülür. Tonik cilt üzerinde 2 saat bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.


5. Elma Sirkesi Toniği

elma-sirkesi-4

Elma sirkesi ile tonik yapabilmek için 2 yemek kaşığı su ve 2 yemek kaşığı elma sirkesine ihtiyaç duyulur. Tüm malzemeler bir kase içerisinde karıştırılır. Daha sonra pamuk ile yüze uygulanır. Elma sirkeli tonik sayesinde hem gözenekler küçülür hem de cilt tonu eşitlenir.


6. Kekik Çaylı Tonik

gozenek-sikilastirici-5

Kekik oldukça yararlı bir bitkidir. Toniğinin yapılması için 1 bardak gül suyu ve 1 bardak demlenmiş kekik çayı gerekir. Kekik çayı demlenip soğuduktan sonra gül suyuyla karıştırılır. Tüm cilde bir pamuk yardımıyla sürülerek gözenekler küçültülebilir.


Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri Nelerdir?

Evdeki doğal malzemelerle hazırlanan maskeler sayesinde gözenekler sağlıklı bir şekilde küçültülebilir.


1. Şeker Maskesi

gozenek-sikilastirici-7

 Şeker kullanılarak yapılan maskeyle gözeneklerin küçültülmesine yardımcı olunur. Bunun için 2 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla kadar limon suyuna ihtiyaç bulunur. Tüm malzemeler homojen olacak şekilde karıştırılır. Maske cilt yüzeyinde 1 dakika bekletilerek ılık suyla durulanır. Şeker maskesi haftada 3 defa uygulanabilir.


2. Ballı Limon Maskesi

gozenek-sikilastirici-8

Bu maske için 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı limonb suyu gereklidir. Tüm malzemeler karıştırılır. Cilde sürülerek kuruması beklenir. Kuruyunca ılık suyla cilt durulanır.


3. Domatesli Yulaf Ezmesi Maskesi

gozenek-sikilastirici-9

Gözenekleri küçülten bu maske için 1 adet domates ve bir miktarda yulaf ezmesine ihtiyaç duyulur. Öncelikle domates rendelenir. Rendelenmiş domatesin üzerine yeterli olacak şekilde yulaf ezmesi eklenir. İyice karıştırılıp cilde sürülür ve 1 saat boyunca bekletilir. Domatesli maske sayesinde hem gözenekler küçülür hem de cilt daha canlı ve sağlıklı görünür.


4. Bira Mayası Maskesi

Bu maskenin yapılabilmesi için su, limon suyu ve bira mayasına ihtiyaç duyulur. Öncelikle suyla bira mayası karıştırılıp hamur kıvamı elde edilir. Üzerine yarım limonun suyu sıkılarak eklenir. Bu maske tüm yüze sürülür. Kuruyunca ılık suyla durulanıp temizlenir.


5. Ballı Yoğurt Maskesi

gozenek-sikilastirici-10

Bal ve yoğurt hem gözenekleri küçülten hem de cilde sağlıklı bir görünüm veren içeriklerdir. Maske için 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal gerekir. Her iki malzeme homojen hale gelene kadar

Benzer Yazılar