Güzellik
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? 13 Çözüm Önerisi 07.05.2019

Gözaltı morlukları hem kalıtsal hem de çevresel etmenlere bağlı olarak gelişebilir. Stresli yaşam tarzı, uykusuzluk, yaşlılık, hastalıklar, kansızlık, alerjik bünyeye sahip olmak, dengesiz beslenmek gibi pek çok neden gözaltı morluğu oluşmasına sebep olabilir. Söz konusu olumsuz durumlar yüzünden gözaltındaki damarlar genişler ve gözle görülecek kadar belirginleşir, gözaltı morluğunu meydana getirir. Sayılan çevresel etmenler haricinde doğuştan göz çevresi koyu bir renge sahip olan kişilere de sıklıkla rastlanır. Bu durumla mücadele etmek için estetik yöntemler, kozmetik ürünler veya bitkisel içeriklerden yararlanılabilir. Ancak gözaltı ve göz çevresindeki deri oldukça ince yapılı ve hassastır. Bu yüzden gözaltı morluğuyla mücadele ederken seçilecek olan yöntemde oldukça dikkatli olunması gerekir. Estetik yöntemler pek çok yan etkiye sahip olması ve yüksek maliyetli olması sebebiyle çoğunluk evde uygulanabilecek doğal yöntemlere başvurmaktadır.


Göz Altı Morlukları İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?


1. Salatalık Suyu

koltuk-alti-kararmasi-4

Salatalık cilt için oldukça yararlı bir doğal içeriktir. Cildi nemlendiren, cilt tonunu eşitleyen özelliklere sahiptir. Salatalık suyu kullanılarak gözaltı morlukları giderilebilir. Bunun için salatalık rendelenerek suyu çıkarılır. Elde edilen salatalık suyu buzdolabında bekletilerek soğutulur. Daha sonra pamuk yardımıyla gözaltına sürülür. Böylece gözaltındaki morluklar hafifletilebilir.


2. Elma

Elma içerisindeki asitler sayesinde gözaltı morluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunun için bir adet elma dilimlenir ve gözaltına koyulur. Bu şekilde 30 dakika bekledikten sonra yüz ılık suyla durulanır.


3. Limon Suyu

Limon suyu C vitamini yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede gözaltındaki morlukların geçirilmesinde tercih edilen bir doğal yöntemdir. Pamuk yardımıyla bir miktar limon suyu gözaltına sürülür. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulamanın günde birkaç defa yapılması oldukça yararlıdır.


4. Zerdeçal

Zerdeçal antioksidan yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca etkili bir enfeksiyon önleyicidir. Gözaltındaki morlukların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunun için bir miktar serdeçal tozu ile ananas suyu karıştırılır ve macun kıvamı elde edilir. Gözaltlarına sürülerek 15 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra ılık suyla durulanır.


5. Patates

goz-alti-morluklari-1

Gözaltlarına dilimler halinde koyulan çiğ patates sayesinde gözaltı morlukları hafifletilir. Patates dilimleri 20 dakika boyunca gözaltında bekletildikten sonra ılık suyla durulanır.


6. Gül Suyu

Tonik olarak da yoğun olarak kullanılan gül suyu gözaltlarına pamuk yardımıyla sürüldüğünde gözaltındaki morlukların geçirilmesine katkı sağlar.


7. Badem Yağı

Gözaltı derisi oldukça ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Badem yağı kullanılarak gözaltının nemlendirilmesi sayesinde morluk oluşumu engellenebilir.


8. Tuz ve Nane Suyu Karışımı

Gözaltı morluklarının hafifletilmesi için bir miktar nane suyu ile tuz karıştırılır. İçerisine zerdeçal da eklenir. Pamuk yardımıyla elde edilen bu karışım gözaltına sürülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama günde birkaç defa yapılırsa gözle görülür bir yarar sağlanır.


9. Buz Kompresi

Özellikle yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak gelişen gözaltı morluklarına karşı etkili çözümler arasında buz kompresi uygulaması yer alır. Belirli aralıklar ve deri yüzeyinde dolaştırmak suretiyle gözaltına buz kompresi yapılır. Bunun için öncelikle buz ince bir mendile sarılır. Buz uygulanan bölgede kan dolaşımı hızlanır, daha canlı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşulur.


10. Çay Poşeti

Demlenmiş olan çay poşetleri ılıklaştıktan sonra göz kapakları üzerine koyularak gözaltı morluklarıyla mücadele edilebilir. Bu amaçla ıslak haldeki çay poşetleri gözlerin üzerine koyulur. Bu şekilde 5 dakika boyunca bekletilir. Poşet çay demlenmezse demlenip soğuyan çaya pamuk batırılır. Çayı emen pamuklar göz kapakları üzerine koyulur. Her iki şekilde de gözaltı morlukları giderilir.


11. Beyaz Peynir

goz-alti-morluklari-2

Beyaz peynir enzim ve mineral yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede gözaltı morlukları hafifletilebilir. Düşük maliyetli olması hemen hemen her evde bulunan bir içerik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Buzdolabında soğutulmuş olan beyaz peynir bir çatal ile ezilir. Ardından tüm göz çevresine ve gözaltına uygulanır. Bu şekilde 20 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra göz çevresi ılık suyla durulanır. Bu yöntem 3 günlük aralıklarla uygulanabilir.


12. Ebegümeci

Ebegümeci gözaltı morluklarını tedavi eden doğal bir şifa kaynağıdır. 100 gram kadar ebegümeci bir kasede iyice ezilir ve püre haline getirilir. Daha sonra içerisine 1 çay bardağı elma suyu eklenir. Macun kıvamı elde edilene kadar karıştırılır. Bu karışımın buzdolabında soğuması sağlanır. Soğuduktan sonra gözaltına sürülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra göz çevresi ılık suyla durulanır. Bu uygulama 3 günlük aralıklarla tekrarlanabilir.


13. Rezene

goz-alti-morluklari-3

Rezene gözaltı morluklarının giderilmesinde ve göz çevresinin sağlıklı, aydınlık bir görünüm kazanmasında yararlı olan bir bitkidir. Bu sebeple pek çok kişi tarafından tercih edilir. Gözaltı morluklarının giderilmesi için 1 çay kaşığı rezene 1 çay bardağı kadar su ile demlenir. Demleme süresi 5 dakikadır. Rezene çayı ılıdıktan sonra pamuk yardımıyla gözaltına sürülür. Bu şekilde 15 dakika bekletilir.


Göz Altı Morluklarının Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

goz-alti-morluklari-4

Gözaltı morluklarının hafiflemesi için uygulanması gereken çözüm önerileri şu şekilde sıralanabilir:  • Sebze, meyve yönünden dengeli ve sağlıklı beslenmek


  • Ne fazla ne de eksik olacak şekilde uyumak


  • Günde 2 litre olacak şekilde bol bol su tüketmek


  • Kaliteli göz makyajı ürünleri kullanmak


  • Göz makyajının temizliğine özen göstermek ve temizlikte kaliteli ürünleri tercih etmek


  • Yüzü soğuk suyla yıkamak


  • Göz çevresine sabah ve akşam masaj yapmak


  • Alkol ve sigara tüketmemek


  • Tuz tüketimini azaltmak

Benzer Yazılar