Güzellik
Kırışıkları azaltan Egzersizler 08.06.2018

Kırışıkları azaltan Egzersizler

Yaş ilerledikçe  insan vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Bu değişim ilk olarak cilt yüzeyinde ortaya çıkar. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan değişimi önlemek ya da ertelemek için bazı kozmetik ürünleri bulunur. Ancak bir süreden sonra kozmetik ürünleri de iyice belirgin hale gelen cilt kusurları kapatmada ya da onarmada yetersiz kalır. Cilt yüzeyinde ilerleyen zamana ya da farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen yaşlanma belirtilerini gidermek için bazı yüz egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Yüz egzersizlerinin yanı sıra aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı, bol su içme, alkol ve sigaradan uzak durma, yeteri kadar uyku ile de cildinizi sağlıklı olmasını destekleyebilirsiniz.

Göz Kapaklarını Güçlendiren Egzersiz

İnsanların yüz kısmında en çok dikkat çeken gözler. Gözler bakışları yansıttığı için çok önemli bir duyu organımız. Göz kapaklarında belirli bir yaştan sonra kırışıklık ve sarkma gibi cilt sorunları ortaya çıkar. Bunları engellemek için göz kapaklarınızı güçlendiren egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizde ilk olarak bakabildiğiniz kadar yukarı bakmaya çalışın. Daha sonra sağa ve sola doğru bakın. Bu egzersizde her seferinde 20 tekrar şeklinde, 3 set yapın. Her set arasında da mutlaka 2 dakika boyunca dinlenin. Göz kapaklarını güçlendiren egzersizi her gün yapmaya çalışın.

Yanaklarınızı Canlandıran Egzersiz

Yaşlanma belirtileri ilk olarak göz çevresinde başlar ve yanaklarla devam eder. Yanaklarda meydana gelen kırışıklığı ve sarkmayı önlemek için basit egzersizler yapabilirsiniz. Yanaklarınızı canlandırmak için ilk olarak ağzınızı sıkı bir şekilde kapatın ve şişirin. Ağzınızın içinin havayla dolması gerekir. Bu egzersizi yaparken dilinizi sağa ve sola doğru hareket ettirmeyi de ihmal etmeyin. Yanakları canlandırmak için yapmanız gereken egzersizi, her gün düzenli bir şekilde 15 ya da 20 tekrar, 3 set yapabilirsiniz.

 Dudak Kenarlarını Canlandıran Egzersiz

Kırışıklığın belirgin bir şekilde oluştuğu alanlardan biri de dudak kenarı. Dudak kenarında bulunan derinin yapısı ince olduğu için erken kırışmaya başlar. Dudak kenarında meydana gelen kırışıklığı gidermek için ilk olarak ağzınızı tamamen açın ve dişlerinizi dudaklarınızla sıkıca kapatın. Bu harekette kalın ve ona kadar sayın. Daha sonra ağzınızı yavaş bir şekilde kapatmaya başlayın. Aynı hareketi tekrar yapmadan önce kaslarınızı gevşetmeyi unutmayın. Dudak kenarında meydana gelen kırışıklığı önlemek için, egzersizi 15 tekrar ve 3 set şeklinde her gün yapın.

Kazayağı Bölgesini Onaran Egzersiz

Göz kenarının biraz alt kısmı olan kazayağı bölgesinde yapısal ya da yaşa bağlı olarak kırışıklık meydana gelir. Bu kısımda ortaya çıkan kırışıklığı önlemek için parmak uçlarınızla kırışıklığı aşağı ve yukarı hareketlerle sıkıştırın, bastırın. Egzersizi günde 20 tekrar olacak şekilde, 3 set olarak her gün uygulayın.

Gözaltını Canlandıran Egzersiz

Gözaltı ve göz çevresi ince bir deriye sahip olduğu için çok çabuk kırışır. Bu alanda meydana gelen kırışıklık daha çabuk belirginleşir. Gözaltında meydana gelen kırışıklığı önlemek için göz kapaklarınızı yukarı ve aşağı olacak şekilde 10 saniye boyunca hareket ettirin. Bu egzersiz sayesinde gözaltı kırışıklığının belirginliği azalır. Gözleriniz daha canlı bir görünüme kavuşur. Gözaltı kısmını canlandırmak için bu egzersizi her gün 3 set şeklinde yapabilirsiniz.

Göz Kenarını Canlandıran Egzersiz

Göz kenarı ince bir yapıya sahip olduğu için her yaşta kırışıklık görülebilir. Göz kenarında meydana gelen kırışıklığı onarmak ve belirginliğini azaltmak için basit egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizde ilk olarak işaret parmağınızı kaşlarınızın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Baş parmağınızı ise göz kenarına koyun. Gözlerinizi sıkı bir şekilde kapatın. Baş parmağınızı hafif bir şekilde bastırarak, dışarıya doğru olacak şekilde hareket ettirin. Göz çevresindeki kasları üst parmaklarınızla yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirmeye başlayın. Bu egzersizi 40 saniye boyunca 3 set halinde göz kenarına uygulayın.

 Alın Çizgisini Onaran Egzersiz

Alın çizgisinde genel olarak yüz ifadesi ve mimiklerin kullanım oranına göre, kırışıklık meydana gelir. Mimiklerini çok kullanan bir kişinin alın çizgisi de belirgin olur. Alın çizgisinde meydana gelen kırışıklığı basit egzersizler yardımıyla giderebilirsiniz. Bunun için ilk olarak baş parmağınızı kulaklarınızın yanına kıvırarak, koyun. Diğer dört parmağınızı kaşlarınızda tutun. Bu sırada kaşlarınızı yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Bir yandan da parmaklarınızla alnınızı aşağı doğru hareket ettirin. Yaklaşık olarak bu şekilde 30 saniye kadar bekleyin. Eğer alın çizgisi çok belirgin değilse bu egzersizi her gün 2 kere olacak şekilde tekrar edin. Alın çizgisi çok belirgin ise günde 3 kere tekrar edebilirsiniz. Düzenli olarak tekrarladığınız zaman alın çizgisinde meydana gelen kırışıklık yavaş yavaş azalır.
 

Benzer Yazılar