Spor
Bacak İnceltme Egzersizleri 23.05.2019

Herkesin aldığı kilonun vücuttaki dağılımı farklılık gösterir. Bazı kişiler göbek ve bel çevresine yığılacak şekilde kilo alırken bazı kişilerde de kalınlaşan bacak ve baldırlar sorun teşkil eder. Özellikle yaz mevsiminde giyilen kısa boylu elbiseler, şort ve bikiniler nedeniyle kadınlar kilo kaybına ve bacaklarının görünümüne daha çok önem verirler. Alt ve üst bacaktaki orantısız görünüm, selülitler, sarkıklıklar pek çok kişiyi rahatsız eder. Bu sebeple diyet programı uygulanır. Yalnızca diyet yaparak kilo kaybetmek bacaklarda güzel bir görünüm elde etmek için yeterli değildir. Günlük yapılan yürüyüş ve egzersizler sayesinde bacaklar daha ince ve selülitsiz görünebilir.


1. Makas Egzersizi

bacak-inceltme-egzersizleri-1

Makas hareketi sayesinde hem üst bacak hem de iç bacak inceltilebilir. Bu hareketi yapabilmek iin öncelikle sırt üstü yere uzanın. Sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi belinizin altına yerleştirin. Belinizin düz olmasına dikkat edin. Daha sonra bacaklarınızı dümdüz yukarıya doğru uzatın. Uzatılan bacaklarınızı aşağı ve yukarıya doğru hareket ettirin. Bacaklarınızı her hareket ettirişinizde karın kaslarınızı da sıkın. Bu sayede karın kaslarınız da çalışmış olur. Makas hareketi için her bacağa 15 defa tekrar uygulayın. Tüm hareketi 2 set ile tamamlayın.


2. Sandalye Egzersizi

bacak-inceltme-egzersizleri-2

Sandalye egzersizi pek çok kişi tarafından evde kolaylıkla yapılabilecek bir harekettir. Bacakların daha ince ve kaslı görünmesine yardımcı olur. Hem kadın hem de erkeklerde oldukça etkili sonuçlar elde edilebilen bir egzersizdir. Sandalye egzersizinin yapılabilmesi için sandalyeye düz bir şekilde oturun. Daha sonra kollarınızı öne doğru uzatın. Sağ ayağınızı sol dizinizin üzerine yerleştirip sandalyeden yavaşça kalkın. 3 saniye sonra tekrar sandalyeye oturun. Sağ ayak için yaptığınız bu hareketin aynısını sol ayağınız için tekrarlayın. Sandalye hareketini her bacağa 15 defa tekrar ederek uygulayın. Tüm hareketi 2 set ile tamamlayın.


3. Köprü Egzersizi

bacak-inceltme-egzersizleri-3

Hem bacakların hem de basenlerin inceltilmesi için köprü egzersizi en etkili ve en yararlı hareketlerden biridir. Bunun için öncelikle sırt üstü zemine uzanın. Daha sonra avuç içleri yere bakacak şekilde kollarınızı iki yana koyun. Ayaklarınızı yere basacak şekilde ayarlayın. Daha sonra dizlerinizi bükün ve belinizi yukarıya kaldırıp 3 saniye bu şekilde bekleyin. Daha sonra yere indirin. Köprü hareketi yapılırken omuzlarınızı mutlaka zeminde tutun. Köprü hareketini kalçanızı ve karnınızı sıkarak yapmaya özen gösterin. Bu sayede en fazla düzeyde kaslarınız çalışmış olur. Köprü hareketini 15 defa tekrar ederek yapın. Tüm hareketi 2 set yaparak tamamlayın.


4. Bacak Kaldırma Hareketi

bacak-inceltme-egzersizleri-4

Bacak kaldırma hareketi sayesinde iç bacak bölgesi inceltilebilir. Bu hareketi yapabilmek için zemine yan yatın. Üst kısımda kalan bacağınızı yavaş hareketlerle yukarıya ve aşağıya kaldırıp indirin. Hareketi yaparken kalçanızı mutlaka sıkın. Başlangıç seviyesinde olanlar için hareketin bu şekilde yapılması uygundur. Ancak daha yüksek kondisyona sahip olan kişiler üstteki bacağı yukarıya indirip kaldırırken hareketin daha zorlayıcı olması için altta kalan bacağını da zeminden birkaç cm yukarıda tutmalıdır. Bacak kaldırma hareketini 15 dafe tekrar ederek yapın. Tüm hareketi 3 set sonunda tamamlayın.


5. Çapraz Bacak Hareketi

bacak-inceltme-egzersizleri-5

Bu hareket sayesinde özellikle iç bacaklar yoğun olarak çalıştırılmış olur. Çapraz bacak hareketi yapabilmek için öncelikle sırt üstü zemine uzanın. Daha sonra bacaklarınızı kalçanızdan itibaren yukarıya doğru dik açıyla kaldırın. Ayaklarınızı da üst üste gelecek çapraz şekilde yerleştirin. Ayaklarınız çapraz konumdayken dizleriniz de dışarıyı gösterecek şekilde olmalıdır. Ayaklar çapraz ve dizler bükülüyken bacaklarınızı yukarı ve aşağıya indirip kaldırın. Bacakların aşağı ve yukarı hareketleri yapılırken gergin olmaya ve kalçayı sıkmaya özen gösterin. Çapraz bacak hareketini her bir bacak için 10 defa tekrar ederek yapın.


6. Pistol Squat

bacak-inceltme-egzersizleri-6

Pistol squat hareketi sayesinde hem bacaklar ince bir görünüme sahip olur hem de kaslar güçlenir, selülitle etkili bir şekilde mücadele edilir. Pistol squat hareketi yapabilmek için omzunuzu dümdüz tutarak ayakta durun. Ayaklarınız yere basarken kollarınızı yere paralel bir şekilde tutun. Yere paralel olacak şekilde sağ bacağınızı kaldırıp oturun. Kalçanız geriye doğru giderken vücudunuzu indirin. Bu konumda dayanabildiğiniz kadar beklemeye çalışın. Daha sonra tekrar ilk konumunuza dönün.  Sağ bacak için yaptığınız bu hareketin aynısını sol bacak için de yapın.


7. Dummbel Split Jump

bacak-inceltme-egzersizleri-7

Dambıl kullanılarak yapılan bu bacak inceltme hareketi bacak kaslarını kuvvetlendirir. Bacakların daha ince ve uzun görünmesini sağlar. Selülitlerin hafifletilmesine yardım eder. Bu hareketi yapabilmek için elinize birer tane dambıl alın. Kollarınızı gövdenize paralel bir şekilde tutun. Adım atacakmış gibi bir ayağınızı diğer ayağınızın önüne gelecek şekilde yere indirin. Her bir bacak için bu hareketi sırayla tekrar edin.


8. V-Strech Hareketi

bacak-inceltme-egzersizleri-8

İnce ve selülitsiz bir görünüm elde etmek için öncelikle yere oturun. Bacaklarınızı da iki yana doğru iyice açın. Bacaklarınızı esneterek ayaklarınıza doğru eğilin. Her bir bacak için 15 saniye boyunca bacağınızın üzerine kapanır durumda bekleyin. Bekleme süresi boyunca bacağınızın iyice gerildiğini hissedin. 10 kez tekrar ederek hareketi her iki bacağınıza da uygulayın.


9. Yürüyüş Yapmak

bacak-inceltme-egzersizleri-9

Yürüyüş yapmak yalnızca kilo vermek için değil sağlığın korunması için de oldukça etkili bir aktivitedir. Günlük hayatın mutlaka bir parçası haline getirilmelidir. Yürüyüş yapılarak bacaklar ve basenler inceltilerek şekillendirilir. Yürüyüş sayesinde vücuttan toksinlerin atılması sağlanır, metabolizma hızlanır, kilo verme süreci kolaylaştırılır. Kalp ve damar hastalılarının önüne geçilir. Günde 20 dakika yapılan yürüyüş bacakların inceltilmesinde oldukça yararlıdır. Yürüyüş yapmak için düzlükler tercih edilmelidir. Dağ, tepe tırmanma şeklinde yapılacak

Benzer Yazılar