Spor
Spordan Sonra Neler Yapılmalı? 09.02.2018

 

Spordan Sonra yapılacaklar listesinde öncelikle kilo almak ya da kas yapmak mı ? veya zayıflamak , form yakalamak mı istiyorsunuz buna cevap vermelisiniz. 

Zayıflamak Form Yakalamak İstiyorsanız ; 

Protein Tüketin

Spor sırasında boşalan glikojen depolarını doldurmak, kasları beslemek için protein içeren besinler tüketmeniz faydalıdır. Tavuk eti, yoğurt, süt, peynir, haşlanmış yumurta, fasulye gibi protein içeren besinler, uzun süre tok hissetmeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Spordan 15 dakika sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz.

Esneme Hareketleri Yapın

Sporu tamamladıktan sonra kas ağrılarını hafifletmek ve kasları uzatmak için esneme hareketleri yapmanız faydalıdır. Bu sayede, ertesi günün ağrıları azalır, kendinizi daha zinde hissedersiniz. Ayrıca, spordan gerilme ve kasılmaları önlemeye yardımcı olur.

Ilık Duş Alın

Spor sırasında çalışan ve gerilen kasları gevşetmek için mutlaka ılık duş almalısınız. Duş sırasında kese yapmak, ertesi gün kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Zaten, spor sırasında terlediğiniz için duş almak şarttır, gözenekler açılır ve kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Uzanıp Dinlenin

Spor sırasında çalışan metabolizma ve kasların dinlenmeye ihtiyacı vardır. Esneme hareketleri yaptıktan sonra uzanıp 15 dakika dinlenmek, hem kilo vermek hem sağlık açısından faydalıdır. Dinlenme sırasında vücudunuz kalori yakmaya, kaslar çalışmaya devam eder. Eğer akşam spor yapmışsanız, spordan sonra uyumak yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

3 Bardak Su Için

Spor sırasında terleme ve solunum yoluyla vücuttan su kaybedilir. Bu suyun, mutlaka telafi edilmesi gerekir. Spor aralarında ve mutlaka spordan sonra 3 bardak su için. Yarım saatte bir bardak bu su içmek yeterli ve faydalıdır.

Yoğurt Kürü Yapın

Spor sırasında metabolizma uyarılır ve daha hızlı çalışmaya başlar. Bu fırsattan yararlanıp yağ yakımını hızlandırmak için yoğurt kürü yapmanız  tavsiye edilir. Zencefil, zerdeçal ve tarçın içeren yoğurt kürü, hem spor sonrası kasları besler hem de kilo vermeye yardımcı olur. 

Kas Yapmak İstiyorsanız ; 

Gıda Takviyesi 

Yüzlerce kalori yaktığınız bir egzersiz sonrası, vücudun besin ihtiyacı artar. Bu, genelde sporun etkilerini yok ettiği düşünülerek görmezden gelinir. Ancak kaslarınızın onarılması ve kaybettiğiniz enerjiyi yeniden kazanmanız için, ilk 90 dakika içerisinde bir şeyler yemeniz şarttır.
Protein seviyesi yüksek olan ve kompleks karbonhidratlar içeren besinleri tercih edin. Karbonhidratlar enerjinizi yeniden kazanmanızı sağlayacak ve protein kaslarınızı onaracaktır. Böylece kaslarınız bir sonraki egzersiz öncesi dinlenmiş olacaktır.

Esnemek

Antrenman sırasında kasılan kaslarınızı rahatlatmak ve küçülmelerini engellemek, daha güçlü şekilde yeniden yapılanmalarına yardımcı olmak için, egzersiz sonrası esnemeyi ihmal etmemelisiniz. Esnemek, spor sonrası kas ağrılarını ve yorgunluğunu engellemesinin yanı sıra; bağlarınıza ve dokularınıza giden kan akışını da hızlandırarak, rahatlamanızı sağlar.

Su İçmek

Vücudumuz, yoğun egzersiz sırasında olduğu gibi, sonrasında da suya ihtiyaç duyar. Çalışırken vücudun kaybettiği  suyu geri kazanmak ve dehidratasyondan korunabilmek için; su tüketiminizi normale döndürmeden önce, egzersiz sonrası ilk iki saat içerisinde en az 2-3 bardak su içmelisiniz. Bu kuralın kışın da geçerli olduğunu unutmamanızda fayda var.

Antreman Sonrası Önerilen Gıdalar 

Kaslarımız,antremandan sonraki 2 saat içerisinde normal seyrine oranla çok daha hızlı olarak enerji stoklarını tekrar depolar.Bu da demek oluyor ki antreman sonrası kaslarımıza enerji depolamak için kaliteli yiyecekler seçmemiz çok önemlidir. İşte bir kaç seçim  • Pişmiş yulaf ezmesi ve meyve


  • Meyve salatası ve yağsız yoğurt


  • Mercimek ve sebzeli çorba


  • Bir avuç dolusu badem


  • Izgara tavuk veya somonlu sandviç


  • 1 bardak yağsız süt


  • 1 yumurta veya 40g yağsız beyaz peynir

Benzer Yazılar