Spor
Düzenli Spor Yapmak Neden Bu Kadar Zor? 17.04.2019

Vücut dinçliği ve vücut sağlığının korunması için spor ve egzersiz yapmak şart. Herkes vücut formunu korumak ister ve bunun için spor yapmak oldukça önemlidir. Tabi bu formun hayat boyu sürdürülebilirliğini sağlamak için de devamlılık gerekir. Bu noktada  düzenli spor yapmak kaçınılmazdır. Elbette, yoğun hayatlarımızda düzenli spor yapmak ekstra enerji ve zaman gerektirir. İş hayatı, özel hayat, sosyal hayat derken sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için zar zor zamanımızı yetirdiğimiz hayat akışımızda, düzenli spora zaman ayırmak, birçoğumuza bir hayli güç gelebilir. Fakat; belirtmeliyiz ki bunların her biri kendimiz için bulduğumuz birer bahanedir. Peki ama “Düzenli spor yapmak neden bu kadar zor?” diyorsunuz değil mi? Sizin için bu konuyu biraz aydınlatmak istedik.


Düzenli Spor ile Yoğun Hayatı Birlikte Yürütmek Mümkün mü?

duzenli-spor-2

Düzenli spor yapmak ile yoğun hayat tabi ki birlikte yürüyebilir. Hem de mis gibi yürür. Spor düzenimiz ile ilgili kendimizi o kadar çok şartlandırıyoruz ki, bu bizi yıldırıyor. Sporu kendinize zulüm etmek için değil, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sağlığımız ve vücut formumuz için yapıyoruz. Aşırı disiplinli davranışlar ilerleyen süreçte düzenin ve devamlılığın kopmasına sebep oluyor. Büyük bir heves ve full motivasyon ile başlanan spor macerası kısa bir sürede son buluyor. Bahane olarak da yoğun hayat gösteriliyor. Halbuki günde 20-30 dakika kendinizi sıkmadan düzenli spor ile de formunuzu ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yapmanız gerekenler belli. Antrenmanlarınızda kendinize profesyonel bir sporcuymuş gibi yüklenmemelisiniz. Unutmayın, her şeyden önce bunu sağlığınız için yapıyorsunuz. Olimpiyat sporcusu değilsiniz ya da bir fitness antranörü. Kendinize uygun bir programda, uygun egzersizlerle günde 20-30 dakikanızı ayırarak düzenli spor yapabilirsiniz. Bunun için illa bir spor salonuna gitmek zorunda da değilsiniz. Evinizde uygulayabileceğiniz ya da mahallenizin parkında rahatca yapabileceğiniz egzersizler seçebilirsiniz.

duzenli-spor-5

Düzenli spor ile yoğun hayatı bir arada yaşayamayanların genellikle sabırsız bireylerden oluştuğu biliniyor. Çünkü spora hızlı ve ağır bir şekilde başlıyorlar ve kısa sürede sonuç almaya odaklanıyorlar. Fakat bir yarış pistinde değilsiniz unutmayın. Zamanla ve sağlıklı bir şekilde, doğru dozda uygulamalarla istediğiniz forma girebilir aynı zamanda formunuzun devamlılığını sağlayabilirsiniz. Aksi halde vücudunuzu gereksiz derecede yoracaksınız. Bu da spordan sonra kendinizi yorgun, bitkin hissettireceği için spor sonrası zamanınızı verimsiz hale getirecek. Özellikle bu konu birçok kişi tarafından sporun düzenli yapılmasına engel olarak gösteriliyor. Oysaki spor yapmak vücudu güçlendirir ve dinç tutar.

Aynı durum, sporunuz ile birlikte sürdürdüğünüz diyet için de geçerli. Ama diyet değil de sağlıklı beslenme olarak konuyu ele almak daha doğru olacaktır. İlginç diyetlerle kendinize işkence etmek yerine, her şeyi kararında yemek, düzenli spor ve sağlıklı beslenme için çok daha sürdürülebilir bir hal alır. Çocuğunuzun doğum günü partisinde pasta yememek onu üzecektir. Bu anı onunla paylaşmanın değerini es geçmeyin. Ayda bir iki lokma pasta yemek formunuza inanılmaz etki etmeyecektir. Tabi ki de zararlı gördüğünüz besinlerden kaçının fakat asla yememezlik de fazla acımasız olmuyor mu?


Düzenli Spor Yapmak İçin Bilinçli Seçim Yapmak Önemli

duzenli-spor-1

Popüler kültürde her şeyde olduğu gibi sporda da sürekli değişen bir trend var. Her dönem yeni bir spor dalı popülerleşiyor ve insanlar o yöne yönelmeye başlıyor. Bu durum düzenli spor yapmayı da ciddi şekilde etkiliyor. Hangi spor türünü yapacağınıza net bir şekilde karar vermenizi tavsiye ederiz. Öte yandan sürekli trendlerin peşinden koşmanız, odağınızı daimi olarak değiştirdiğiniz için vücudunuzun da afallamasına sebep oluyor. Hangi sporu uygulamaya karar verdiyseniz o spor türü ile devam edin ki vücudunuz daha iyi forma girerek ilerleme göstersin. Aksi durum, hem sizi hem de vücudunuzu yoracak ve devamlılığın önüne geçecektir. Yaptığın spor modaya uygun olmak zorunda değil. Seni motive eden spor türünü bul ve onu yap.

Spor yaparken bir antranörden destek alıyorsanız, bu konuda yapılan en büyük hata sizin için eğlenceli olan antranörü seçmek. Eğlenceli antranörden çok disiplinli bir antranörü tercih etmek zamanla artan tempoda ilerlemeye ve sporda düzenliliğe daha çok etki edecektir.


Düzenli Spor Yapmak İçin Bilinçli Antrenman Şart!

duzenli-spor-4

Düzenli spor yapmayı etkileyen önemli konulardan bir diğeri de bilinçli antrenman yapmayı bilmektir. “Yapmayı bilmek” diyoruz çünkü bunu çoğu kişi teoride biliyor olsa da uygulamada sorun yaşıyor. Spora başlamadan önce planladığınız süre içerisinde hangi bölgeyi hangi harketler ile çalıştıracağınız ve set sayılarınız belli olmalı ki antrenman sırasında bunları düşünerek zaman kaybetmeyin ve sadece spora odaklanın.

Bunun dışında yanlış bilinen bilgiler de düzenli spora engel olan bir diğer faktördür. Özellikle yağ yakımı ile ilgili yanlış bilinen bilgilerden dolayı bilinçli antrenman yapılmadığı bilinen bir gerçektir. Örneğin; karın çalıştığınızda göbek çevrenizdeki yağın eriyeceğini beklemeniz, oldukça yanlıştır. Spor yaparken vücudumuz enerji harcar ve bu enerjiyi yağın en fazla depolandığı yerden temin eder. Bu da vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Vücudunuzda orantılı bir şekilde yağlanma  olmuyorsa, vücudun enerji üretimi için yöneleceği nokta en fazla yağ deposu olan bölge olacaktır. Bu sebeple karın bölgenizde direk bir etki görmeniz düşündüğünüz kadar hızlı olmayabilir.


Düzenli Spor Yapmak İçin Günün Planlanması Önemli!

duzenl-spor-3

Düzenli spor yapmayı en çok etkileyen faktör şüphesiz zaman planlaması. Bir çok kişi bu planlamayı yapamadığı için spor yapmayı bırakıyor. Haftalık olarak hangi günlerde ve hangi saatlerde spor yapacağınız belli olmalı. Ve bu programa elzem bir şey olmadığı sürece uymanız önemli. Çalışan kişiler için iş yerlerine ya da evlerine yakın spor salonlarını seçmelerini tavsiye ediyoruz. İşten çıktığınızda eve değil direk spora gitmeniz devamlılığınızı olumlu yönde etkileyecektir. “Hayır, ben disiplinli biriyim, irademe güveniyorum, salona para vermek istemiyorum!” diyenler için ise evlerinde  planladıkları gün ve saatlerde spor yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Benzer Yazılar