Spor
Kickboks'a Başlamak için 5 Neden 24.10.2019

 


Kick boks’u bir süredir takip ediyor, yapmak için hevesleniyorsunuz… Ancak başlamak için bir türlü adım atamıyorsunuz. Merak etmeyin bu altı maddeyi okuduktan sonra hemen işe koyulacaksınız!

Kick boks her ne kadar bir dövüş sanatı olsa da son yıllarda fitness salonlarında en çok tercih edilen egzersizlerden biri. Kökeni Uzakdoğu olan bu dövüş ve savunma sanatının çıkış noktası ise Amerika. İyi bir kardiyo egzersizi olmasıyla bilinen kick boks, bunun yanında bedensel ve ruhsal rahatlamanın etkisiyle birçok avantajlı durumu da beraberinde getiriyor. Siz de bu avantajlardan yararlanmak için kick boks’a başlayabilir, yeni bir siz yaratabilirsiniz. Yeteri kadar motivasyonunuz olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin, bu altı madde size rehberlik edecek…

 


KALORİ YAKIMI
En az 10 dakikalık ısınma egzersiziyle başlayan kick boks’ta, temelde yağ ve kalori yakmaya yönelik bir tutum sergileniyor. Kum torbasına vurmadığınız süre içerisinde bile yerinizde zıplayarak kontrol altına aldığınız bedeniniz, kalori ve yağ yakarak forma girmenizi sağlıyor. Bir saatlik kardiyo kick boks egzersizinde kaç kalori harcayabileceğinizi biliyor musunuz? Cevap verelim: 600 kalori! Yaktığınız kalorilerin yanı sıra kalp ve solunum yollarınız da iyileşme gösteriyor. Bir yandan da kas dokunuz kendini yenileyerek dayanıklılığınızı artırıyor.

 


DENGE, KONTROL, SAVUNMA... 
Günlük koşturmacada farkına varmasak da aslında bu üç maddeye çok ihtiyacımız oluyor. Oluşabilecek ufak ya da büyük kazalara kusursuz bir refleksle karşı gelmeyi kick boks çalışarak engelleyebilirsiniz. Ya da kendinizi korumanız gerektirecek tehlikeli durumlarda karşınızdakine meydan okuyabilirsiniz. Korunmanız gereken kişiyi sadece birkaç ufak tüyo ile etkisiz hale getirebilecek noktaları kick boks dersinizde öğrenebilirsiniz.

 


HERKES YAPABİLİ
Kick boks’a başlamak için kusursuz ve fit bir vücuda sahip olmanız gerekmiyor. Amacınız öyle olmak olduğu sürece sıkıntı yok… Kendinize belirlediğiniz hedef doğrultusunda sıkı ve düzenli bir çalışma programı uyguladığınızda zaten iyi bir vücuda kavuşmayı başarabileceksiniz. Motivasyonunuzu her daim en üst seviyede tutmak için kick boks’la forma girmiş ünlülerin görünümlerinden yardım alabilirsiniz. Bu sizi hem kick boks’a karşı sadakatli kılacak hem de hayalini kurduğunuz vücuda kavuşmanız için emek harcamanız gerektiğini hatırlatacak.

 


STRES SAVAR 
Yeteri kadar yoğun, stresli bir işe sahipsiniz ve etrafınızda sizi iyi hissettirecek iyi bir şeyler bulamıyorsunuz. İyi hissetmenizin tek çaresinin de işin getirdiği stresten arınmak olduğunu düşünüyorsunuz. O halde sizi kick boks dersine doğru alalım! Kum torbasına attığınız tekmelerin, yumrukların sizi nasıl rahatlatacağını tahmin bile edemezsiniz. Kafanıza taktığınız şeyleri tam orada, kum torbasına attığınız yumrukta bırakıp, hayatınıza enerjik ve zinde bir şekilde devam edebilirsiniz.

 


TÜM VÜCUT ÇALIŞIYOR 
Kick boks bol hareketli bir yağ yakma egzersizi olduğundan bir tek bacaklarınızı ya da kollarınızı çalıştırmıyor. Karın, bacak, omuz, kol ve sırt… Bütün vücudunuz iş başında oluyor. Böylece bölgesel olarak çalışmanıza da gerek kalmıyor. Siz farkında olmadan vücudunuzun her yeri çalışmış oluyor.

Benzer Yazılar