Spor
Kol Yağlarından Kurtulmanın 12 Yolu 28.08.2017

Kol Yağlarından Kurtulmanın 12 Yolu

Vücudun bazı bölümlerini  bilinçsiz olarak inceltilmek zor, bu nedenle birçok insan kol yağını nasıl kaybedeceğini  bilmek istiyor, çünkü bu durum özellikle sinir bozucu bir alan olabilir. Bu görünümler genel anlamda  çirkin ya da utanç verici olabilir, ancak dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı etkilemektedir. Özel genetik yapınıza bağlı olarak, vücudunuz farklı alanlara yağ biriktirmeyi seçecektir. Bazıları için bağırsak, uyluk, boyun veya kalçalar, ancak birçok insanda, yağ hemen kollarına yönlendiriliyor gibi görünüyor. Kol yağıyla kadınlardan erkeklerden daha fazla şikayetçi olması gerçeği doğrudur. Üstelik, kollarınızdaki yağları ortadan kaldırmak gerçekten zor görünen bir durum gibi algılanmıştır.  

Aşırı kilolu veya kilo vermiş olsanız da, zayıf kollarınızdan kurtulamıyormuş gibi görünmesi , sinir bozucu kol yağlarınızın nedenlerini ve olası çözümleri anlamanız önemlidir.

Kol Yağlarının Sebepleri

Zayıf bir diyet, çok fazla rafine edilmiş şeker ve egzersiz eksikliği de dahil olmak üzere, kol yağının pek çok nedeni vardır. Vücudunuzdaki yağın nereye yerleştiğini kontrol edemezsiniz, ancak nereden geldiğini biliyorsanız kaçınmayı kolaylaştırabilirsiniz .

Rafine Şeker: İşlenmiş gıdalar ve rafine şekerler aşırı miktarda yediğiniz zaman, bu gıdaların doğrudan enerjiye dönüştürülmesi zor olabilir. Bunun yerine, aşırı karbonhidratlar yağ olarak depolanır ve bu yağın nereye çökelebileceği konusunda çok az kontrol vardır.

Kalori Kısıtlamaları: Kilo vermenin temelleri, yaktığınızdan daha az kalori  tüketmektir ve bu da kalori açığına neden olacaktır. Ortalama olarak, bir kilo  kaybetmek 3,500 kalorinin bir kalorisine eşdeğerdir. Matematiksel olarak, bu, günde 500 kalorilik bir açığın olması halinde haftada bir kilo  kaybedebileceğiniz anlamına gelir. Kalorilerinizi kesmiyorsanız, yağ birikimi kaçınılmazdır, bu da kol yağını daha da kötüleştirecektir.

Egzersiz Eksikliği: Diyetinizi kısıtlamanın yanı sıra, her türlü yağ kaybı, kas oluşturmak ve yağ yakmak için genellikle egzersiz gerektirir. Diyetinizi   sınırlarsanız, kilo alabilirsiniz, ancak kol yağının giderilmesi için gerekli olan vücudunuzu sabitlemeyeceksiniz.

Hormon Düzeyleri: Hormon düzeylerindeki değişiklikler, vücudunuzun yağ yakma yeteneğinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Testosteron, erkeklerle ilişkili olma eğilimindedir, ancak başta kas kurma becerisi olmak üzere kadın sağlığında önemli bir rol oynayabilir. Hormonal dengesizliklerden muzdarip olursanız, kas büyümenizi önleyebilir ve kol yağına neden olabilir.

Yaşlanma: Yaşlandıkça, kaslar daha hızlı bir oranda parçalanmaya başlar ve uzun süre kullanılmadığında atrofi bile yapabilirler. Kas tonu kaybolmaya başlayınca, kol  biraz daha gevşetmeye "yağ" başlar ve erkekler ve kadınlar için çirkin görünebilir. Dahası, yerçekimi, zamanla kollar üzerinde yavaş ve sabit bir etkiye sahiptir. Bu yağ biraz gevşek olduğundan ve çoğunlukla desteklenmiyorsa (göğüslerin aksine, genellikle bir sutyen ile desteklenir) yer çekiminin doğal etkileri ile giderek aşağı çekilebilir.

Kol Yağını Önleme İpuçları

Kol yağını önlemenin en iyi yollarından bazıları hedefli egzersizleri, yüzmeyi, yağ yakan bir diyet ve ek germe kullanmaktır.

Hedeflenen Egzersizler

Kollarınızı şekillendirmek ve geliştiğinde yağlarınızdan kurtulmak  için özel bir egzersiz rejimi gereklidir. Üst kollarda iki ana kas vardır. ‘’ triseps ve biseps ‘’  bu yüzden düzenli olarak bu kaslar için egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Yağ Yakıcı Diyetler

Sağlıklı beslenme yeterli değildir; Ayrıca yağ yakan gıdalar yemeniz ve aşırı yağ depolamadan vücudunuz enerjiyi daha etkin kullanmasına yardımcı olmanız gerekir. Diyetinize avokado, yeşil çay ve koyu renkli çikolata gibi gıdaları eklemek, metabolizma ile artan pasif yağ yakma ile bağlantılıdır.

Germe

Her günün başında ve sonunda, kaslarınızı ısınmaya ve güne hazırlanmaya bırakarak, gerilmelisiniz. Bu aynı zamanda yaşlandıkça onları atrofik tutmanıza ve belirli kasları (örneğin kolunuz) kullanmamak için uzun süre yağlı kalmasına neden olabilecek suş veya yaralanmaları önleyebilir ve böylece yağ birikiminde aşırı yağ oluşmasına neden olabilir.

Yüzme

Etkisiz olması nedeniyle kol yağını kaybetmenin en iyi egzersizlerinden biri yüzmedir.  Bu, vücudunuzun tamamı ile ilgilidir.  Bacaklarını ve kollarını, sürekli faaliyet içinde olması  sizi korumak için güçlendirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kol Yağlarını Kaybetmeye Yönelik Etkili Egzersizler

Kol yağını kaybetmenin en iyi yolları açıkça vücudun bu alanını egzersiz yaptırmaktır, bu nedenle basmalı kollar, pull-up'lar, dipsolar, tricep antremanları  ve kol çevrimleri gibi alıştırmaları kullanmak diğerleri arasında yararlı olacaktır.

Şınav

Kollarda kas tonusunu artıracak ve kol yağını azaltabilen omuzları, biseps, sırt kasları ve trisepsleri güçlendirmek için mükemmeldir.

Pull-up

Bu egzersizler, aynı zamanda , sırtınızı ve boğazınızı uyarırken ellerinizin üzerinde bulunduğu yöne bağlı olarak biseps ve üç kafa güçlerini artırmak için idealdir.

Tricep Geribildirim

Sol dizinizle birlikte bir egzersiz tezgahında ve sol kolunuz gerilirken, bükük sağ kolunuzu arkanıza doğru bir ağırlık ile uzatın. Ardından sağ kolunuzu düzeltin, ağırlığı sırtınızla düz bir düzlemin içine geri koyun. Triseps kuvveti ve kol yağlarının atılması için bu durum olağanüstü bir egzersizdir.

Dips

Kol yağını kaybetmenin en iyi yollarından biri dips denemektir. Önünde duran ve bir sandalyeden uzaklaşmak, ellerinizi koltuğa koyun ve bacaklarınızı uzatın. Şimdi kendinizi dikkatle yere indirin ve kendinizi kaldırın.

Bicep Curls

5 kiloluk ağırlığı (eğer isterseniz daha ağır) kullanarak, kolunuzu dengeye koymaya ve basit biseps kıvrılmalarına konsantre olun. En iyi sonucu elde etmek için,  sırt veya omuz yerine mümkün olduğunca kol tarafından yapılmasını sağlamaya çalışın.  

Kadınlar Kol Yağlarından Kolaylıkla Nasıl Kurtulur ?

Kol yağlarının kadınlar tarafından ortadan kaldırılması özellikle zordur bu nedenle, yukarıda listelenen egzersizlere ek olarak, diyet değiştirme, kardiyovasküler egzersiz, güçlendirme eğitimi ve daha küçük ve daha sık yemek yeme dahil olmak üzere kol yağını kaybetmek için kapsamlı bir yaklaşım gerekmektedir.

Diyet Değişimi

Hızlı sonuçları görmek ve kol yağını etkili bir şekilde kaybetmek için, metabolizmanın artırılmasına ve kas büyümesinin arttırılmasına yardımcı olabileceğinden, tahıllı gıdalarının yanı sıra taze meyve ve sebzelerin ve yağsız protein alımını arttırmanız gerekir.

Daha Fazla Su İçmelisiniz

Nemlendirme, kaslarınızla iletişim dahil olmak üzere, her vücut sürecinin anahtarıdır; bu da daha sıkı çalışmanıza ve daha fazla yağ yakmanıza olanak tanır.

Yeme Kalıpları

Birçok kadın, günde 5-6 öğün yemek yemenin faydalı olduğunu keşfetti. Çünkü bu, metabolizmayı daha uzun süre meşgul ediyor ve kalori yakma süreçlerini bütün gün devam ettiriyor.

Kardiyovasküler Egzersiz

Hedeflenmiş egzersizlerden başka, koşu veya bisiklet gibi kardiyovasküler egzersiz de ekstra kalorilerin yanı sıra metabolizma ve kas yoğunluğunu artırmaya yardımcı olacaktır. Bu da daha fazla kalori yakmanıza ve kol yağını sıkmanıza yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar