Yaşam ve Stil
Düzenli Egzersiz Yapmanın 10 Faydası 11.09.2016

Egzersiz yapmanın vücudumuz için gerekli olduğu, sağlık bilimciler tarafından sürekli dile getirilir. Düzenli olarak yapılan egzersizler, bize sadece kilo vermekten ya da kas yapmaktan çok daha fazlasını kazandırır.

Eğer egzersiz yapmazsak, kaslarımız gevşeyecek ve zayıflayacak, kalp ve akciğerlerimiz verimli çalışmayacak ve eklemlerimiz serleşip kolayca yıpranacaktır. Hareketsizlik, sağlık açısından en az sigara içmek kadar tehlikelidir!

İşte size düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın 10 faydası:

1. Daha Güçlü Bir Hafıza

duzenliegzersizHiç iyi bir egzersiz yaptıktan sonra biraz daha sağlıklı ve düzgün bir şekilde düşünebildiğinizi hissettiniz mi? Sadece beyninize daha fazla oksijen ve enerji gitmez, bu konuda yapılan birçok çalışma, egzersiz yapmanın hafızayı arttırıp daha iyi öğrenmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.  Tabi ki büyük bir sınav öncesinde yapılan yoğun egzersizler, beyninizi yorup sınav performansınızı düşürebilir ancak egzersiz yapmak ve hafızanız arasında kuşkusuz bir bağlantı vardır.

 

 

2. Daha İyi Bir Duruş

dahaiyibirdurusİyi bir duruş önemlidir ve duruşunuzu düzeltmenin en iyi yollarından biri, sizi geride tutan kaslarınıza egzersiz yaptırmaktır. İnsanların sahip oldukları en yaygın duruş sorunlarından bazılarını ve bunları düzeltmek için hangi kasları kullanmanız gerektiğini kontrol edin. Düzenli olarak karin, sırt ve diğer kaslarınıza egzersiz yaptırmak, duruşunuzu otururken ve ayakta dururken önemli ölçüde düzeltebilir.

 

3. Özgüven

ozguvenAçıkçası, egzersiz daha iyi bir fiziksel görünüme sahip olmanızı sağlayabilir, ancak bundan daha fazlası vardır. Egzersiz, daha başarılı ve sosyal hissetmenize yardımcı olabilir ( eğer bir spor salonunda egzersiz yapıyorsanız). Vücudunuz hemen şekillenmese bile, bunun çabası içerisinde olmak daha iyi hissetmenizi sağlar ve kendinize olan güveninizi arttırır.

 

 

 

4. Stresten Uzak Bir Hayat

stresdenuzak

Her insan, yaşantısında belli başlı stresli zamanlar yaşar, kimi zaman zor geçen bir gün kimi zaman da önemli bir sınavdan dolayı stres yaşarız. Kronik bir sorundur. Stres gerçekten zihninizde tahribat yaratabilir, ancak çalışmalar egzersizin bununla mücadele için harika bir yol olduğunu göstermiştir. Egzersiz esnasında salgılanma oranı artan endorfin hormonu, tam olarak doğal bir stres savaşçısıdır, stres yaşamanıza neden olan her turlu şeyden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

 

 

5. Daha İyi bir Uyku

dahaiyibiruykuEğer geceleri uyku problemi yaşıyorsanız, Ulusal Uyku Vakfı (National Sleep Foundation) düzeni yapılan egzersizlerin daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Ancak dikkat edilecek bir husus var, egzersiz yapmak için en iyi zaman yatmadan önce değil, sabahları ya da öğleden sonralarıdır. Eğer yatmadan önce egzersiz yaparsanız, bunun tam tersi bir etkiyle karşı karşıya da kalabilirsiniz. Neyse ki yatağa girmeden önce uykuya hazır olmanın başka iyi yolları da var.

 

 

 

6. Daha Fazla Enerji

dahafazlaenerjiEgzersiz yapmak size belki enerjinizi tüketiyor gibi gelebilir hatta egzersiz yaptıktan sonra daha da yorgun olacağınızı düşünebilirsiniz ancak düzeni yapılan egzersizler, gün boyu daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu konuda yapılan bir araştırma, gün ortasında yapılan egzersizlerin, günün geri kalan kısmında daha enerjik ve üretken hissettirdiğini göstermektedir. Günün her saatinde yürüyüş yapabilirsiniz ancak öğlenden sonra çıkacağınız yürüyüşler, günün geri kalan kısmında daha enerjik olmanız açsından daha iyi bir seçim olabilir.

 

 

7. Daha İyi bir Cinsel Yaşam

dahaiyibircinselyasamÇalışmalar düzeni olarak yapılan egzersizlerin kan dolaşım hızını arttırdığı için, uyarılmayı arttırabileceğini ve erkeklerde sertleşme bozukluğu (erectile dysfunction) yani iktidarsızlık riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

 

 

 

8. Daha Az Hastalık

dahaazhastalikKimse hastalanmayı sevmez ve egzersiz bu konuda da size yardımcı olabilir. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, düzeni olarak egzersiz yapan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma olasılığının yapmayanlara göre %50 daha az olduğunu göstermektedir. Egzersiz yaptıktan sonra buhar odasına girmek bu oranı daha da düşürecektir.

 

 

 

9. Daha Uzun Yaşama

dahauzunyasamaSağlıklı yasamanın sizi daha uzun sure hayatta tutacağı bir sır değildir, ama bu çalışma sonucu sizi biraz şaşırtabilir. Yapılan bir çalışmaya göre düzenli egzersiz yapmak, tıpkı sigara içen bir insanın sigarayı bıraktıktan sonra yasam süresinin uzamaya başlaması gibi daha uzun bir hayat sağlar.

 

 

 

10. Daha Çok Mutluluk

dahacokmutluluk


Bütün bunlar bir araya geldiğinde, daha çok mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz. Egzersiz anında daha çok endorfin hormonu salgılandığından daha önce bahsetmiştik. Bu hormonun diğer adi mutluluk hormonudur. Düzenli egzersizler gerçekten de hayatinizi pek çok yönden geliştirebilir ve daha çok mutlu olmanızı sağlayabilir. Tek yapmanız gereken alışkanlık haline getirmek. Bristol Üniversitesi, insanların egzersiz yaptıkları günlerde, ruh hallerinin önemli ölçüde iyileştiğini keşfetti. Bu nedenle egzersizlerinizi günlük rutine uydurmanın bir yolunu bulun ve mutlu bir yaşam sürün.

Benzer Yazılar