Yaşam ve Stil
En Güzel Perçem Modelleri 31.05.2019

Perçem pek çok kadın tarafından tercih edilen neredeyse her dönem popülerliğini koruyan bir saç modelidir. Hemen hemen her yüz tipi için farklı çeşitlerde perçem modeli bulunur. Son dönemlerde katlı perçem modayken bazı dönemlerde bir kısa perçem gibi bir modelin moda olduğu da görülmektedir. Yaz aylarında pek kullanışlı olmasa da özellikle soğuk havalarda pek çok kadının kestirmekten çekinmediği bir saç modelidir. Perçem kestirerek havalı, iddialı ve ilginin gözler üzerinde toplandığı çeşitli saç modelleri kolaylıkla uygulanabilir. Perçem kestirmeden önce mutlaka kuaförle birlikte kişinin sahip olduğu yüz şekli belirlenmeli ve ardından yüz şekline en çok uyan modelde kesim yerine getirilmelidir. Aksi halde alın gerektiğinden dar ve yüz olduğundan daha uzun görünebilir. Bu da estetik açıdan kişiyi rahatsız eder. En çok tercih edilen ve hemen hemen her yüz tipine en çok uyan perçem modeli kaş ile kirpik arasındaki hizada kesilen modeldir.


1. Katlı Perçem Modeli

1

Katlı perçem modeli son zamanlarda oldukça popüler hale gelen yeni bir saç modelidir. Diğer perçem görünümlerinden daha farklıdır. Katlı perçemde alından başlayan perçem sağ ve sol olmak üzere iki yana uzayacak şekilde kesilir. Bu sayede de klasik olarak bilinen perçemden daha havalı ve yenilikçi bir görünüme sahiptir. Katlı perçem yüzü sarıp çevreler. Böylece yüze sıra dışı bir görünüm kazandırılır. Salaş ama aynı zamanda havalı görünmek isteyen kişiler katlı perçem modelini tercih edebilir.


2. Uzun Perçem Modeli

2

Yüzünü daha ince ve uzun göstermek isteyen kişiler için uzun perçem oldukça ideal bir saç kesimidir. Yuvarlak bir yüze sahip olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Uzun perçem kullanması bunaltıcı olabilen bir saç modelidir. Bunun nedeni ise uzun perçemlerin bazen gözlere kadar uzanmasıdır. Ancak ara makas atılarak perçemin yoğunluğu azaltılarak uzun perçem daha kullanışlı bir hale getirilebilir. Bu yüzden ince telli saçlara sahip olan kadınlar için uzun perçem ideal bir saç kesimidir.


3. Kısa Perçem Modeli

3

Eski zamanlardan beri en yaygın olarak kullanılan perçem modelidir. Özellikle alın kısmı geniş olan kadınlar için ideal bir tarzdır. Kısa perçem sayesinde alın daha küçük gösterilebilir. Ancak alnı dar olan kişiler için pek uygun değildir. Kısa perçemler düzü daha da daraltabilir. Özelikle sivri çenesi ve keskin hatları olan kişilerin kolaylıkla uygulayabileceği bir saç kesimidir. Kısa perçemler sayesinde kaşlar ve gözler ön plana çıkarılır. Kısa perçem ile topuz ve atkuyruğu da oldukça uyumlu ve hoş bir görünüm kazandıran diğer saç modelleridir. Kısa perçem bir dönem Amelie filmindeki ünlü Fransız aktristi Audrey Tautou ile oldukça popüler olmuştur. Film vizyondayken pek çok kadın tarafından kısa perçemin kesildiğine rastlanmıştır.


4. Yandan Perçem Modeli

4

Yandan perçem uzun saçlı kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Yandan perçemde perçemin yüzün hangi yanına doğru taranacağı istenildiği gibi değiştirilebilir. Özellikle dalgalı saçların daha tarz sahibi ve havalı görünmesini isteyen kişiler yandan perçem kestirmeyi seçebilir. Yandan perçem sayesinde saçlar yüzün bir tarafına ağırlık verecek şekilde taranır. Bu sayede yüzdeki sivilce gibi kusurlar da örtülerek dikkatin dağıtılması sağlanır.


5. Uzun Ve Katlı Perçem Modeli

5

Uzun ve katlı perçem modeli uygulaması en çok zorlayan perçem modelleri arasında yer alır. Bu perçem modeli diğerlerine kıyasla daha fazla bakım gerektirir. Perçemin güzel görünmeye devam etmesi için her ay düzenli olarak kesilmesine ihtiyaç bulunmaz. Bunun nedeni ise katlı kesim sayesinde daha doğal bir görünüme sahip olmasıdır. Uzun ve katlı perçem kesimi sayesinde kişi daha dikkat çekici, doğal ve havalı bir görünüm elde eder. Hem oval hem de yuvarlak yüz tipleri için ideal bir saç modelidir.


6. Seyrek Perçem Modeli

6

Seyrek perçem modeli özellikle yaz aylarında tercih edilir. Perçemdeki saç yoğunluğu fazla olmadığı için yazın fazla bunaltıcı olmaz. Seyrek perçem modeli alnın ufak bir kısmını örter. Bu nedenle geniş alınlı kişiler tarafından pek tercih edilmemesi gereken bir modeldir. Seyrek perçem çoğunlukla jilet kullanılarak kesilir. Bu sayede daha doğal ve makas izi belli olmaksızın bir kesim elde edilebilir. Seyrek perçem isteğe göre ortadan ikiye ayrılacak şekilde taranabilir.


7. Bombeli Perçem Modeli

7

Son zamanlarda oldukça popüler olan bir perçem modelidir. Bombeli perçem sayesinde saça daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Bombeli perçeme her gün fön çekilmesi gerekir. Bu sayede bombe her gün korunmuş olur. Daha sert ve maskülen bir tarzı olan kişilerin tercih ettiği bir perçem çeşididir. Bombeli perçem için kesim yapılırken bombe sebebiyle saç daha kısa görüneceğinden saçın uzun tutularak kesilmesine özen gösterilmesi gerekir. Aksi halde istenen görünüm elde edilemez. Hem düz hem de dalgalı olan saç modellerine oldukça yakışan bir perçem şeklidir. İsteğe göre sağ veya sol tarafa doğru taranarak perçeme şekil verilebilir.


8. Ortası Dolgun Perçem Modeli

8

Geniş alınlı kişiler için uygun olan bir saç modelidir. Saçın ortasında yoğunluk olduğu için alnın daha küçük görünmesi sağlanır. Bu nedenle yüzü oval veya uzun olan kişiler için ideal bir perçem modelidir.  Ortası dolgun perçem için saçlar göz hizasında olacak şekilde kesilir. Bu yönüyle de kakül kesimine oldukça benzer bir görünüme sebep olur. Ortası dolgun perçem toplu saçlar için de oldukça uygundur. Düz fönde abartılı bir görünüme neden olurken dalgalı saçlarla bu perçem modeli uygulandığında oldukça havalı ve doğal bir görünüm kolaylıkla elde edilebilir.

Benzer Yazılar