Yaşam ve Stil
Her Yüz Tipine Uygun Kaş Modelleri 31.05.2019

Kaş yüze ifade katan, bakışları anlamlandıran en önemli unsurdur. Kaş şekilleri sayesinde yüzün görünümü, ifadenin sertliği ve bakışların derinliği değişiklik gösterilebilir. Kaş modelleri en net şekilde ifade değişikliğine yol açtığı için ten rengi ve saç rengi ile uyumlu, yüzü daha da güzelleştirecek modellerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kişinin genel havasının olumlu yönde değiştirilmesinde saçlar kadar kaşlar da etkilidir. Kaş modeli kaş ve gözler arasındaki mesafe, göz kapağının düşüklüğü, göz şekli ve ten rengi ile saç rengi gibi pek unsura bağlı olarak belirlenmelidir.

Cilt tonundan daha koyu veya açık renkte kaşlar çirkin bir görünüme yol açar. Yüzün şekline göre kaşın kaş kalemi veya kaş farı ile dolgunlaştırılması gerekir. Son dönemde düz ve kalın kaşlar oldukça popüler olsa da bu model her yüz tipi için uygun değildir. Yüzü en güzel gösterecek kaş modelinin belirlenebilmesi için öncelikli olarak yüz şekli tanınmalı daha sonra cilt tonuna uygun olacak şekilde kaş doldurularak şekillendirilmelidir.


Kaş Modelleri Nelerdir?

1

1. Seyrek Ve İnce Kaşlar: Bazı kişiler gür ve dolgun kaşlara sahipken bazı kişilerin de kaşları oldukça seyrektir. Kaşların arasında boşluklar görülür. Kaşların daha dolgun görünmesi için kaş rengiyle uyumlu olan bir kaş kalemi veya kaş farı kullanılarak kaşın içi doldurulabilir.

2. İnce Kaşlar: İnce olarak nitelendirilen kaşlar esasen seyrek kaşların içi doldurulmuş hali olarak nitelendirilebilir.

3. Yüksek Kavisli Kaşlar: Yüksek kavise sahip olan bir kaş modeli elde edebilmek için kaşın en üst kısmına kaş kalemi veya kaş farı kullanılmak suretiyle doldurma işlemi yapılır. Burada önemli olan kısım kaşın alt kısımlarının değil üst kısımlarının doldurulmasıdır. Yüksek kavisli kaşlar sayesinde gözler daha belirgin ve büyük görünebilir.

4. Düz Kaşlar: Son zamanlarda oldukça popüler olan kaş modelidir. Düz kaşlar sayesinde yüz daha geniş bir görünüm elde eder. Bu yüzden uzun ve dar yüzü olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir kaş modelidir.

5. Kısa Ve Kavisli Kaşlar: Düz kaşın aksine kısa kavise sahip olan kaşlar yüzü olduğundan daha ince ve uzun göstermeyi sağlar.

22

6. Kalın Kaşlar: Düz kaş gibi kalın kaşlar da son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Daha kalın ve gür görünen kaşlar oldukça dikkat çekicidir. Yüzü küçük olanların tercih etmemesi gereken bir kaş modelidir. Kaşlarının daha doğal ve göze çarpan şekilde görünmesini isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.

7. Kavisli Kaşlar: Yüksek kavisli kaşlarda yapıldığı gibi herhangi bir doldurma işlemine gerek duyulmaz. Tamamen kaşın kendi gürlüğü ile elde edilen bir kaş modelidir. Kaş farı veya kaş kalemi ile kaşların kalınlığına müdahale edilmez. Kaş normal kavis çizgisi dahilinde olur ve kavis kaşın sonuna doğru incelir.

8. Uzatılmış İç Kaşlar: Gözleri birbirinden uzak olan kişilerin tercih etmesi gereken bir kaş modelidir. Kaşın başlangıç kısmı yani kavisten önceki yerleri daha dolgun ve kalın görünürse gözler birbirine daha yakın bir izlenim verir. Gözleri birbirine yakın olan kişilerin uzak durması gereken bir kaş modelidir.


Yüz Şekline Uygun Olan Kaş Modelleri Nelerdir?


1. Yuvarlak Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

yuvarlak

Yüzü yuvarlak olan kişilerin elmacık kemikleri oldukça geniştir. Ayrıca yüzün genişliği ile uzunluğu da birbirine yakın ölçülerdedir. Bu sebeple yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler yüzlerini daha ince ve uzun göstermek isterler. Kaşlar da yüze istenilen görüntüyü vermede oldukça etkili bir unsurdur. Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar için en uygun olan kaş modeli keskin kavisli olandır. Kaş yüksek ve keskin bir kavise sahip olmalıdır. Bu sayede yüz daha ince ve uzun görünebilir.


2. Uzun Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

uzun

Yüzü uzun olan kişiler daha geniş bir yüz görünümü elde etmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Kaş da yüze daha geniş ve kısa bir görünüm vermede oldukça etkili bir unsurdur. Yüzü uzun olan kişiler kavisli kaş modellerini kesinlikle tercih etmemelidir. Düz, mümkün olduğu kadar kavissiz ve kalın kaşlar uzun yüz tipine sahip olan kişiler için uygundur.


3. Kare Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

kare

Kare yüz şekline bağlı olarak kişi oldukça keskin yüz hatlarına sahip olur. Bu durumda ifadenin sert görünmesine yol açar. Kare yüz şekline sahip olan kişiler keskin görünen yüz hatlarını yumuşatmayı hedefler. Bu durumda kaşlar kullanılarak istenilen görünüm elde edilebilir. Yuvarlakça kavislendirilmiş, keskin olmayan bir kaş modeli seçilerek yüz hatları daha yumuşak geçişli gösterilebilir.


4. Kalp Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

kalp

Kalp yüz şekli ters üçgen olarak da bilinir. Bu yüze sahip olan kişilerin çeneleri dar, alınları geniştir. Bu sebeple de geniş alın görünümünün dengelenmesi gerekir. Bu işlem için de kaşlar oldukça etkilidir. Kalp yüz şekline sahip olanlar için yay biçimdeki kaşlar uygundur. Kalınlaştırılmış, yumuşak kavisli ve yay görünümlü kaşlar kalp yüz şekli için uygundur.


5. Elmas Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

elmaz

Alnın dar, çenenin küçük ve yanakların geniş olduğu yüz şekline emlak tipi yüz adı verilir. Elmas şeklinde bir yüze sahip olan kişiler için kavislendirilmiş kaşlar uygundur. Bu sayede çenenin küçük ve sivri görünümü yumuşatılabilir. Yumuşak kıvrımlı ve keskin olmayan kaşlar elmas yüz tipi için idealdir.


6. Oval Yüz Şekli İçin Kaş Modeli

oval

Her kaş modelinin kolaylıkla uygulanıp yakıştırıldığı yüz şekli oval olan yüzlerdir. Doğal kalınlığında olan, kalem veya far ile kalınlaştırılmamış kaşlar bu yüz tipi için oldukça uygundur. Ayrıca hafifçe kavislendirilmiş veya son dönemde oldukça moda olan düz kaşlar da oval yüz tipine yakışan kaş modelleri arasında yer alır.

Benzer Yazılar