Diğer
Mor Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? Öncesi ve Sonrası 29.09.2018

Şampuan seçimi saçlarımız için önemli bir karar aşaması fakat gelişen ve değişen üretim modelleri ve kimya sayesinde saçlarımız yararına yeni yeni şampuan çeşitleri ortaya çıkıyor. Mor renkteki şampuanlar saçtaki yansımaları değiştirme sihirbazlığı olarak nitelendirilebilse de bu benzetmenin yanında unutmamamız, dikkate almamız gereken noktalar mevcut yoksa gri ve açık renkli saçlarımızın dostu olan mor renkli şampuanlar düşmanımız olmuş olabilir. Bu çeşitlerden biri olan mor renkteki şampuanları etkili ve doğru kullanabilmek için onları tanıyalım.

 


Mor Renkli Şampuanı Kimler Neden Tercih Etmeli?

 

mor-sampuan-2

Gri ve beyaz saçların kötü sarı yansımalarını yok etmek isteyenler, küllü ve sarı saçlardaki istenmeyen turunculardan kurtulmayı dileyenler bu şampuanları tercih edebilir. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık katan mor şampuanlar istenilen sarı saç tonuna saçlarımızı boyatmamıza rağmen elde edilemeyen tonları bu şampuan sayesinde elde edebilirsiniz. Kokusuyla da sizi cezbedecek olan bu şampuanların kokusunun diğer şampuanlardan daha güzel koktuğu da bu şampuanı kullananlar tarafından aktarılıyor. Ağır kimyasallar kullanmadan, saçınızın doğal yapısını koruyarak sadece bir şampuan ile saçınızda istenilen tonu yakalayabilmeniz de mutluluk vermesi gereken bir durum olarak da öne çıkartılabilecek bir olay. Bu amaçtakilerin ve bu özellikteki saçlara sahip olanların hiç düşünmeden tercih edebileceği bu şampuanlar kendi aralarında da ayrılsa da hemen hemen benzeri özelliklere sahip.

 


Mor Şampuanın Kullanım Şekli ve Özellikleri

 

mor-sampuan-4

Saçlarda görmek istemediğimiz yansımaları ortadan kaldıran, özellikle açık sarı renkli saçları olanların kullandığı mor renkteki şampuanın kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bu saçlarda kontrast etkisi yaratan mor renkli şampuanlar saçtaki çiğ rengi alarak küllü ve yumuşak bir saç görüntüsü verip göze daha hoş gözükmesini sağlıyor. Mor şampuanlar içinde bulunan mor pigmentler sayesinde istenmeyen bütün yansımaları ortadan kaldırarak saçların daha soğuk bir yansımaya kavuşmasına yol açıyor. Saçtaki kızılımsı, turuncumsu tondaki renkleri yok etmek adına kullanabileceğimiz bu şampuanlar isminden ötürü çok daha değişik bir şeymiş gibi algılansa da aslında sanıldığı gibi diğer şampuanlara göre devasa bir farklılığı yok. Her insan tarafından saçınızın rengine göre alınıp tüketilebilecek olan ürün. Böyle olması sebebiyle de kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.

Mor şampuanın diğer şampuanlara göre farkındalık gösteren bir kullanım şekli de yok ama kullanma sıklığı diğer şampuanlara göre farklı. Haftada 2 kereyi aşmamak kaydıyla mor renkli şampuanlarımızı kullanabiliriz ve mor şampuanlarımızın kullanımı da bir o kadar basit. Öncelikli olarak yapmamız gereken şey saçımıza ılık suyla yıkamak. Bu mor şampuanımızın etkisini arttıracaktır. Çünkü ılık su kütiküllerin açılmasını sağlar. Daha sonra uygun mor şampuanımızı saçlarımıza masaj yapıyor gibi şampuanımızı saçlarımızın dibine iyice yedirerek sürmeliyiz. Daha sonra saçlarınızı güzel bir şekilde bol suyla durulayıp saçınızı saç kreminizi uygulamaya hazır hale getirmiş olacaksınız. Bu uygulamanın hemen sonrasında etkisini görebileceğimiz bu şampuanları eğer daha fazla kullanacak olursak koyu ve aşırı küllü saçlara sahip olmamız kaçınılmaz olacak. Son olarak unutmamamız gereken noktalardan biri de saçlarımızdaki bu değişimin geçici olmadığı kalıcı olduğu. Yıkayarak, başka şampuanlar deneyerek bu etkiyi ortadan kaldırmamız mümkün değil.

 


Mor Şampuanın Renkler Savaşı

 

mor-sampuan-5

Her şey aslında renklerin arasındaki ilişkiden ibaret, ekstra olarak bir müdahale söz konusu değil. Mor ve sarının arasında olanlardan buradan geliyor. İki renk de birbiriyle etkileşime girerek nötr gölge oluşturuyor ve mor şampuan saça sürüldüğünde mor pigmentler yardımıyla daha da cırtlak renkleri etkisiz hale getirerek amacına ulaşıyor ki bunu etkileyen bir başka faktör de mor şampuanın sürüldükten sonra saçta kalma süresi. Bu süreye bağlı olarak ton farklılığından söz edebiliriz. Mor şampuanı belirli bölgeler dahilinde kullanıyorsanız ve doğal sarı saçlara sahipseniz 3-4 dakikalık bekleme süresi sizin için yeterli fakat saçınız beyaz ya da gri tonlardan bir renge sahipse yarım saate kadar beklemeniz gerekiyor. Saçınızda gözünüzü rahatsız çok ton varsa da mor şampuanı saçlarınızda bekletme süreniz 10-15 dakika ile sınırlı.

 


Nereden Satın Alabilirim? Hangi Şampuanı Seçmeliyim?

 

mor-sampuan-3

Elseve Color-Vive turunculaşma karşıtı mor şampuan saçlarımızı yıkar yıkamaz saçlarımızın rengini mor pigmentler sayesinde düzenlemeye başlanmasıyla biliniyor. Saç rengini düzenlemesinin yanında saçlarınızın bakımını da yapacak kuruluktan uzak tutacak bir şampuan arıyorsanız mor şampuanlar arasında en meşhuru olarak sayabileceğimiz L'Oréal Professionnel Silver sizin isteğinizi en iyi şekilde karşılayacak şampuan olmasıyla birlikte kokusuyla da diğer mor şampuanlardan diğer mor şampuanlara göre bir tık önde. Matrix So Silver  marka şampuan da  beyaz ve gri renkteki saçlarının sararmasına bir önlem olarak kullanılabilecek bir şampuanken Kérastase Blond Absolu şampuanı da saçlarımızda istemediğimiz yansımaları ortadan kaldırarak onları nötralize edip saçlarımızın parlaklığını arttırmak istediğimizde kullanılabilecekken düşlediğimiz sarı saçlara da ulaşmamızı sağlayacak bir mor şampuan seçeneği.

 


Mor Şampuanın Fiyatları Nedir?

 

İnternet üzerinden sipariş vererek daha uygun fiyata alabileceğiniz bu ürün, kozmetik mağazalardan ve süpermarketlerden temin edilebilir. Fiyatlar da markalara ve satın aldığımız yerlere göre değişebilecek olup ortalama 15-150 lira arasında gidip gelen fiyatlardan bahsedebiliriz. Örneğin Kérastase Blond Absolu marka mor şampuan internet alışverişi kullananlar için 115 ile 130 lira arasında değişirken, Elseve Color-Vive 15 ile 25 arasında değişkenlik gösteren bir fiyat özelliğine sahip olup Matrix So Silver marka şampuanlar da 25 ile 50 lira arasında fiyat özelliklerine sahip. Son olarak bahsedecek olursak da L'Oréal Professionnel  marka şampuan 35 ile 110 lira arasında değişen bir fiyat aralığında. Bunların hepsini göz önünde bulundurduğumuzda saçlarımızın özelliklerine göre isteklerimiz doğrultusunda bütçemize uygun mor şampuanımızı satın atıp istediğimiz görüntüye ulaşmamız mümkün bir durum olarak açıklanabilir.

Benzer Yazılar