Yaşam ve Stil
Sosyal Medyanın Zihnimizde Oluşturduğu Hastalıklar Nelerdir? 18.10.2017

 

Sosyal Medya ve Zihinsel Hastalık
 

Instagram & Facebook İçin  Depresyon ve Narsisizm Öngörülebilir mi?

Instagram ; EPJ Data Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, sosyal medya ve akıl hastalığı birbirine bağlıdır.  Ve bir kişinin Instagram'da paylaştığı görüntüler (ve düzenlenme şekilleri) depresyon belirtileri hakkında fikir verebilir. 

Çalışma, 166 denekten 40.000'den fazla Instagram mesajını inceledi. Araştırmacılar daha önce depresyon tanısı konmuş olan katılımcıları tespit ettiler. Sonra, insanların mesajlarındaki kalıpları saptamak için makine öğrenme araçlarını kullandılar. Anlaşılan, depresyondaki insanlarla depresyonda olmayan insanlar arasındaki farklar vardı.

Depresyona maruz kalanlar, depresyonda bulunanlara nazaran daha az filtre kullanma eğilimindeydiler. Ve filtreleri kullandıklarında, fotoğrafları siyah beyaza dönüştürüyordu. 
 

Sosyal Medya-Zihinsel Hastalık Bağlantısı

Araştırmacılar, sosyal medyanın zihinsel sağlıkta oynadığı rolü ilk defa inceledi. Sosyal medya toplumumuzda  gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya  devam ederken (son bir gününde  Facebook / Instagram / Twitter / Snapchat'tan ne zaman harcadın?) Zihinsel refah içindeki rolü de inceleniyor. Ve bazı bulguların, çok, rahatsız edici olduğu görüldü. 
 

Sosyal Medya ve Depresyon

Sosyal medya depresyon duygularını daha da kötüleştirebilir. Aslında, bir çalışma, insanların aktif olarak daha çok meşgul oldukları toplumsal platformların ne kadar sıkıntılı ve endişeli hissedeceğini inceledi.  iki ya da daha az platform ile sıkışmış insanlar platformlarda harcanan ruh sağlığı hastalığı ve toplam süreye  katkıda bulunabileceğini  diğer konularda kontrol edildikten sonra, yedi ila 11 farklı platformlarla çekicilik kıyasıyla depresyon ve anksiyete riskinde azalma yaşandığı görüldü.

İngiltere'de gençlerle yapılan  küçük bir çalışmada, araştırmacılar Snapchat uygulamasının getirdiği duyguların ;  depresyon, anksiyete, yalnızlık, uyku zorluğu ve zorbalık içeren olumsuz duygular belirledi ve  ilişkili sosyal medya platformu olarak Instagramı belirledi.  Bu platformların her ikisi de yetersizlik duygularını teşvik edebilecek ve insanların  kendilerini başkalarıyla karşılaştırırken düşük benlik saygısını teşvik eden imgeler üzerine yoğunlaşmaktadır.

Ve başka bir araştırma, Facebook'un kullanımının insanları anlık olarak nasıl hissettiğini ve hayatlarıyla ne kadar memnun olduklarını olumsuz etkilediğini buldu. İnsanlar iki haftalık bir sürede Facebook'u daha sık kullandıkça Facebook'u neden kullandıklarına veya Facebook ağlarının ne kadar büyük olmasına bakılmaksızın, yaşam doyum düzeyleri azaldığını farketti.  Çalışmalar sadece iki haftaya bakmış olsa da, biriken yaşam doyum süresinde aylar ve yıllar boyunca ne olacağını görmek ilginç olacaktır.
 

Sosyal Medya ve Yalnızlık

Sosyal medya da dahil olmak üzere insanlarla temas kurmamızın yolları her zamankinden daha fazla olmasına rağmen, özellikle yaşlı insanlarda yalnızlık yükselişte. 45 yaşında ve daha yaşlı bir AARP çalışması, bunların yüzde 35'inin yalnız olduğunu ve yalnız katılımcıların yüzde 13'ünün "İnternet kullanan insanlarla irtibatta kaldıklarından daha az derin bağlantıya sahip olduklarını" söyledi.

Arkadaşlarımızın durumunu beğenmek veya tatil fotoğraflarını kontrol etmek bizim onlara bağlı hissettiğimiz anlamına gelmez; Aslında, bizzat ağ kuran, gönüllü olmak, bir hobi edinmek veya önem verdiğimiz organizasyonlara katılmak gibi faaliyetlerde daha az zaman harcıyor olabiliriz. Aslında, araştırmacılar ona "yalnızlık salgını" diyorlar - prematür ölüm risk faktörünü obez olmak kadar ya da daha fazla arttırıyor. 

Bu sadece etkilenen yetişkinler değil. İyi bilinen bir çalışma da , cinsiyet, yaş ve algılanan sosyal destek gibi faktörleri kontrol ettikten sonra dahi, ergenlerin Facebook ağını ne kadar büyük olursa, daha fazla diürnal kortizol ürettiklerini  tespit etti. Kortizol stres hormonu olarak bilinir ve yüksek düzeyleri, diğer şeylerin yanı sıra kaygı ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Araştırmacılar, Facebook'daki arkadaş sayısının belirli bir noktaya kadar pozitif olduğunu ancak daha sonra stres ve kortizol düzeylerinin yükseldiği azalan geri dönüşlerin bir noktasına geldiğini teorik olarak ortaya koydu.
 

Sosyal Medya ve Narsisizm

Sosyal medya, narsisistler ve narsisistik eğilimleri olan insanlar için bir platform da sağlar. İlginçtir, 2010'dan itibaren yapılan küçük bir araştırmada, benlik saygısı düşük narsistik insanların Facebook'ta daha aktif oldukları bulundu.  Bu, Facebook'a bağımlı olmanın sıklıkla narsistik davranış ve düşük benlik saygısı öngören başka bir çalışmayla uyumludur.   Bu insanlar muhtemelen "ego'yu beslemek" için sosyal medyayı kullanıyor ve çevrimiçi doğrulamayla benlik saygısı düşük hissettiriyor.    
 

Bir Sosyal Medya Sorunu Uyarısı İşaretleri

Açıkçası, sosyal medya kullanan herkes zihinsel sağlık sorununa sahip değildir. Bazı insanlar gerçekten  kedi videolarından veya torunlarının fotoğraflarını görmekten hoşlanırlar. Fakat sosyal medyaya aşırı bağımlılık bazıları için bir problem olabilir ve depresyon ya da kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir. 

Sosyal Medya Sorununuz Olabilir Mi?

İşte Bazı Uyarı İşaretleri:  •  Akıllı telefonunuza bağımlısınız - nomophobia olarak da bilinir. Ve özellikle sosyal medya platformlarını sürekli kontrol etmenizle alakalıdır.


  • Durum güncellemelerini yorumlayarak aile ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olursunuz, ancak telefonda son konuştuğunuz zamanı hatırlayamazsınız . 


  • Sosyal medya platformlarınızı kontrol etmek, gece uyumadan önce yapmanız gereken son şey ve uyanma sonrasında yaptığınız ilk şeydir.


  • Birkaç saat geçtiyse ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmediyseniz, paniğe kapılabilirsiniz.


  • "Anı yakalamak" için en iyi yolu video fotoğraf çekerek yapıyosunuz , böylece onu yayınlayabilirsiniz.


  • Kendinizi çevrimiçi insanlarla sık sık karşılaştırıyorsunuz.


  •  İnsanlar sizin güncellemeleriniz hakkında yorum yapmazlarsa üzülebilir  ve başkalarından önemli tepki almayan yayınları bile kaldırabilirsiniz.


  • Banka hattında, tuvalette veya kırmızı ışıkta kalmış olun, kendinizi nerede olduğunuz ya da ne kadar zamanınız olursa olsun, sosyal medya platformlarında "kontrol"ederken bulabilirsiniz.
     

Sosyal Medya ve Zihinsel Hastalık: Terazi Nasıl Bulunur?

Uyarı işaretlerinde kendinizi görebildiniz mi ? Sosyal medya hayatınızda biraz denge bulmak için zaman olabilir. Özellikle tüm etkileri olumsuz olmadığı için kendimizi sosyal medyadan tamamen keseceğimizi düşünmek gerçek dışıdır. 

Kendi evinizin rahatlığında bakım aramak için lisanslı terapistlerle bağlantı kurabileceğiniz web siteleri bile var.

Ve  araştırmacılara göre, insanların filtre seçimi ile depresyon arasındaki bağlantıyı belirleyen, tüm bunlar için parlak bir taraf olabilir. Yetersiz toplumlarda depresyon insanları hedefe yardımcı olabilir ve daha iyi yardım edebilir. Araştırmacılar, "Bu hesaplama yaklaşımı, yalnızca sosyal medya geçmişlerini paylaşmak için hastaların dijital onaylarının alınmasını gerektiren, şu anda zor ya da imkânsız olan bakım yollarını açabilir" olduğunu söylüyor. 
 

Sosyal Medya İle Daha Sağlıklı Bir İlişki Geliştirmek İçin Atmanız Gereken Bazı Adımlar Şunlardır:

Sosyal medya kullanımınızı ele almanın bir yolu gerçek bir çalar saat kullanmaktır. Çoğumuz telefonlarımızı geceleri kollarının ulaşabileceği yerlerde tutuyor çünkü alarm saati olarak kullanıyoruz. Ancak bu genellikle, gece yarısı yatmadan önce gece boyunca ne olduğunu görmek için gece geçişi ve kontrol anlamına gelir. Telefonunuzu gece boyunca kapatın ve onun yerine bir eski okul alarmı kullanın.

Bunu engellemek için, telefonunuzu uyku modundan en az bir saat önce uçak modunda tutun. Tekrar açmadan önce sabahları ne kadar süre gidebileceğinizi görmek için kendinize meydan okuyun. Alarmınız uçak modunda çalışacak, ancak duyuların sosyal medyada saldırısına uğramayacaksınız.

Arayın ve arkadaşlarınızla buluşun. Arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak "check-in" yapmak güzel, ancak bir süre gerçek bir görüşme yapmadığınız arkadaşlarınız ve aileniz varsa onlarla şahsen görüşmek üzere bir telefon görüşmesi yapın. Birinin durumunu beğenmek, gerçek hayatta bir konuşmanın yerini alamaz. Aynı zamanda, çevrimiçi paylaştıklarınızı küratörlüğünüzde yaptığınız gibi, arkadaşlarınız ve aileniz de vardır. Hiçbir şey bilmeyeceğiniz şeyleri yaşıyor olabilirler, çünkü onlar hakkında halka açık değildirler.

Online olarak gördüğünüz her şeyin gerçek olmadığını unutmayın. Filtreler ve kendi kendine düzenleme ve esprili altyazılar harika görünüyor, ancak tüm hikayeyi anlatmıyorlar. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamak zor olsa da, sosyal medyada gördüğünüz şeyin, yalnızca birinin hayatının küçük bir parçasını ve mümkün olduğunca mükemmel görünmesi için düzenlendiğini unutmayın. 
 

Benzer Yazılar