Beslenme
Anasonun Faydaları 27.10.2016

Anason bitkisi üç metre boyutlarına kadar ulaşabilir. Ve havuç ailesinin bir üyesidir. İnce, ip şeklinde kökleri ve tüylü loblardan oluşan sapları ve yaprakları vardır. Temmuz ve ağustos aylarında yavaş yavaş tatlı anason kokusu oluşmaya başlar. Küçük beyaz veya sarı çiçek umbels üretir. Eylül için ağustos ayı sonunda, bitki  olarak adlandırılan küçük kahverengi tohumlar sağlar. Bu ise Mısır'a özgü bir bitkidir.

Anason muhtemelen insanlık için tanınan en eski baharattır. Mısır yerli bir bitki, anason Umbelliferous grubunun parçasıdır. Aynı zamanda kimyon, rezene, ve dereotu içerir. Anason her zaman tedavi için aşçılık özellikleri ile birlikte kullanılmıştır. Romalılar yemeklerden sonra yiyecek sindirim geliştirmek için kullanmışlardır. Anason içinde ki  uçucu yağ sindirim fonksiyonuna yardımcı olur, gazı giderir ve rahatsız edici bağırsak kramplarında rahatlama sağlar. Çeşitli kültürler, yemekler ile birlikte tüketilen anason aromalı likör yapmaya yardımcı olur. Büyük bir balgam söktürücü olarak bir antispazmotik, anason çayı , bronş rahatsızlıkları, öksürük ile balgam gibi solunum sistemi tıkanıklığı gibi faydaları vardır. Süt canlandırıcı etkisi nedeniyle, anason ayrıca laktasyon artırmak için emziren anneler tarafından kullanılır.

Anasonun Sağlığa Yararları;

1- Sindirimi geliştirir

Anason bitkisi, sindirim sistemi için son derece tedavi edicidir. Sindirim özelliklerini geliştirir, gerçekten sindirim sorunları için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Her sindirim hastalığı için ek olarak sindirim sistemi için tedavi sunar. Kusma ve gastrit gibi mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, gaz sorunu, spazmodik gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca, iştah uyarıcı olarak çalışır.

2- Katarakt

Katarakt hastaları anason ile tedavi, bir rahatlama sağlayabilir. Bu tedavi için Anason  6 gram olarak,  genellikle her sabah ve akşam olmak üzere kullanılır.

3- Uykusuzluk

Anason çayı uyku bozukluklarının tedavisinde son derece önemli bir sorun çözücüdür.  Yatmadan önce ve yemeklerden sonra kullanılır. Aynı zamanda  anasonda biraz acı tat da olması. Daha doğrusu, tadı ot özelliklerini kaybetmeden daha makul kıvam da kaynatılması tavsiye edilir. Genellikle, karışım çay çabuk soğuduğu için demlenmiş olarak, bal ekleyebilirsiniz.

4- Astım

Anasonun olağanüstü nitelikleri vardır. Öksürük kontrolü için çok önemli bir faktördür. Bu yüzden astım hastalarına önerilir.

5- Kasılmalar

Anason ani gelen nöbetleri önler ve ayrıca kasılmalar elektroşok etkisine neden olsa bile bunların önlenmesinde çok büyük faydası vardır.

6- Mikrobik enfeksiyon ve hastalıkları

Anason özleri normal bakteriye, mantara ek olarak virüs miktarı gelişme olarak dağıtıldığı gözlenmiştir. Gerçekten değerli olan bir bitkidir. Çünkü bunların yanı sıra mikrobiyal enfeksiyonların yönetimi gibi etkisi mevcuttur.

7- Andropoz, menopoz, adet bozuklukları

Anasonda bulunan dianethole ve photoanethole isimli iki kimyasal bitkiye hafif östrojenik kazandırır. Bu nedenle, menopoz semptomlarını kontrol etmek için etkili olabilen anason; aynı zamanda adet başlamasında ve doğumda görülen krampların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

8- Anason, emziren anneler için bir süt kaynağıdır.

Bu bitki aynı zamanda emziren anneler içinde emzirmelerinde sağlıklı şekilde kalmaları için de kullanılabilir. Anason diantheole ve laktasyon artırmak için hafif östrojen etkisi olduğunu photoantheole den oluşur. Ayrıca östrojen etkileri, anason premenstrüel sendrom veya pms belirtileri ile diyete ek olarak, Anne sütü artırmak için kullanılmıştır. Anason harika bir çözüm olsa da bu problem için, emziren anneler hekimlerine kullanmadan önce yardım almaları gerekir. Bu özel bitki hamile olan anne adayları için harika bir seçenektir.

9- Bitlenme

Bitler, akarlar, küçük böcekler gibi zararlılara karşı insektisit olarak kullanılmaktadır.

10- Balgam söktürücü

Anason tohumu solunum sağlığını geliştirmede kullanılır. Bu yüzden sık sık pastiller gibi öksürük karışımlarda kullanılmaktadır orta balgam söktürücü özelliği var. Aynı şekilde, anason yağı akciğer ve boğaz içinde balgam gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca soğuk algınlığı, astım, bronşit, grip, zatürre ve sinüzit hastalıkların da değerlidir.

11- Cilt sağlığı

Anason bitkisi yağı; cilt bozuklukları ile başa çıkmak için ek olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, topikal akne ılımlı türleri ile başa çıkmak için kullanılmıştır. Ayrıca, yıldız anason yağı çok sayıda böcek için zehirlidir ve uyuz gibi bit enfeksiyonları ile başa çıkmak için kullanılmıştır. Ciddi cilt rahatsızlıklarında saf anason yağı kullanmak yardımcı olabilir. Her zaman için seyreltilmiş olarak kullanmaya özen gösterin.

12- Solunum sağlığı

Anason tohumu vücut içinde ideal bir balgam söktürücü işlevi vardır. Boğaz ve akciğerleri içinde balgam gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca astım tedavisi için etkili şifalı bitkisidir. Çeşitli diğer solunum sistemi sorunları tedavisinde faydalıdır. Bronşit, sinüzit, grip ve zatürre de anason tohumu yardımı ile iyileşebilir.

13- Ağız sağlığı

Anason tohumu sağlık avantajlarından biri de ağız sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır. Anti mikrobiyal , anti bakteriyel etkili ağız yıkama da ideal bir bileşen haline dönüşür. Bunun yanı sıra şişme, nefes kokusu sorununa  yardımcı olacaktır. Nefes kokusu sorunlarında genellikle ev yapımı diş macunu tarifleri kullanılmaktadır. Anason tohumu hafif bir infüzyon ile büyük bir yarar sağlar.

14- Bebek sağlığı

Bebekler için anason tohumu kullanmak son derece popülerdir. Bebeklerde şiddetli karın ağrılarında, hıçkırıklarda ve çok sayıda sindirim sistemi sorunlarında tedaviye yardımcı olacaktır. Ayrıca süt üretimi artırmak için emziren annelere de tavsiye edilir.

15- Sara hastalığı

Anason Esansiyel yağı bir narkotik gibi sakinleştirici etki içerdiğinden, kan dolaşımı, solunum ve sinir yanıtı azaltarak epileptiğin yanı sıra rahatlama sağlar. Eğer daha büyük dozlarda verilirse (çok düşük dozda verildiği zaman bile canlandırıcı etkisi kanıtlanmıştır. ‘niteliklere aykırı olmaması durumunda’). Aşırı sinir koşulları, aşırı tepkiler gibi kasılmalar görülebilir. Ancak bu özellik yüksek dozda negatif etkiler de verebilir.

16- Cinsel sağlık

Anason libido artırabilir. Afrodizyak nitelikleri vardır. Her gece ezilmiş tohumları kullanarak demlenmiş bir bardak su tüketirseniz; cinsel dürtünüzü artırabilir.

17- Düzenli adet (regl)

Anason kadın hastalıkların yardımcı hem de sağlıklı üreme sağlığına yardımcı olur. Adet döngüsü yönetir. Stres nedeniyle aylık dönemde gecikme olması durumunda, anason bitkisel çay kullanımı tavsiye edilir. Anason asist avantaja yardım eden bir antispazmotikdir. Doğum gibi, krampları azaltır. (Anason tozu) Shatapushpa churna Artavakshaya (adet bozukluğu)etkin tedavi olarak kabul edilmektedir.

18- Nöbetler

Anason nöbetleri yönetir ve  engeller. Çeşitli araştırmalar da nöbetleri engellemede %70 etkili olduğunu göstermiştir. Bilimsel çalışmalar anason faydalarının arasında nöbetlere büyük yer ayırmıştır.

19- Mikrobik enfeksiyon ve Hastalıkları

Bilimsel araştırmalar Anason özlerinin bakteriler, mantarlar gibi çok sayıda virüs gelişimini engellediğini keşfedilmiş ve değerli olarak kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra mikrobiyal enfeksiyonların yönetiminde de kullanılmıştır.

20- Antioksidan

Anason sağlık avantajlarının yanı sıra antioksidan özellikleri belirli bir kimyasal maddeler içerir. Araştırmalar Antioksidan etkililerine önem vermiştir.

21- Pankreası uyarır

İnsülin bazı hormonların kontrolünde, pankreas çok önemli bir organdır. Anason tohumu pankreası teşvik etmek için yardımcı olur. Sağlık için pankreas diğer hormonal sorunlar ile birlikte diyabette azalma görülür.

22- Ağrılı durumlarda hafifletici

Anason yağı doğal bir ağrı kesici olarak bilinir. Romatizma ile mücadelede bireylerde ağrı azaltmaya yardımcıdır. Eklem ağrısı gibi artrit de anason yağı, kan dolaşımını arttırır. Anason yağının antispazmodik özellikleri kasılmalar nedeniyle ortaya çıkan kas ağrıları ve acılar içinde duyulan ağrının azaltılması için yararlı olabilir.

23- Kalp için faydaları

Anason yağı kan basıncı seviyesini korur. Kalp üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca, kan akışını sağlıklı ve dengeli tutar, kalp sağlığını geliştirir. Anason yağı aynı zamanda kalbe enerji verir ve kalbi canlı tutar. Ancak düşük kan basıncı düzeyine sahip bireylerin kullanması tavsiye edilmez.

24- Metabolizma için yararları

Yağ vücut içinde hormonları teşvik eder. Vücut içinde enzimlerin uyarılması, metabolizma hızını ve sağlıklı kalmasını sağlar. ayrıca vücut içinde zararlı toksinlerden kurtularak metabolizmayı teşvik eder.

Benzer Yazılar