Bitkisel
Aspir Yağının İnanılmaz Faydaları 17.09.2018

Aspir Yağının İnanılmaz Faydaları

Aspir yağının sağlık yararları arasında kolesterol seviyelerini düşürme, kan şekerini yönetme, kilo verme ve saç bakımına yardımcı olma, cilt kalitesini artırma, PMS semptomlarını azaltma, kas kasılmalarını kontrol etme ve bağışıklık sistemini güçlendirebilme yetisi bulunmaktadır.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı,  dışında, birçok dal ve az bilinen kullanımı olan, yıllık, devekuşu benzeri bir bitki olan bitkisinin tohumlarından elde edilir. Geçmişte, aspir tohumu tipik olarak boyalar için kullanılmış, ancak son birkaç yılda bir dizi kullanım alanına sahip olmuştur. Yunanlılara ve Mısırlılara uzanan kültürler için önemli bir bitki olmuştur.

Dünyada bu ürünü yetiştiren yaklaşık 60 ülke var, ancak toplam verim oldukça küçük, dünya çapında yılda sadece 600.000 ton üretilmektedir. Modern tarihte, tohumlardan çıkarılan bitkisel yağ, bitkinin en değerli elementidir ve bu amaçla üretimin büyük bir kısmı kullanılır.   Ancak yağ, yaygın olarak kullanılan diğer daha az sağlıklı bitkisel yağlar için iyi bir alternatiftir, bu nedenle pazar dünya çapında büyümeye devam etmektedir.

Aspir Yağının Sağlık Açısından Faydaları

Bu yağın geleneksel bitkisel yağlara kıyasla sağlık yararları önemlidir ve aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Kalp Sağlığını Korur

Aspir yağı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yararlı bir yağ asidi olan çok yüksek oranda omega-6 yağ asitleri içeriğine sahip olduğu görülmüştür. Linoleik asit olarak bilinir.  Bu asit, vücutta kolesterol düzeylerinin sağlıklı bir dengesini korumaya yardımcı olabilir, bu da ateroskleroz gelişiminin ve kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık durumlarının şansını azaltır.

Diyabet Önler

Omega-6 yağ asidinin de kan şekeri seviyelerini yönetdiği ve böylece diyabetiklerin kan şekerini bile koruduğu gösterilmiştir.  Bu da insanların diyabet geliştirmesini önleyebilir.

Kilo Kaybı

Bu, uzun süre kilo vermek için ellerinden geleni yapan insanlar için iyi bir seçim olarak biliniyor. Aspir yağının zengin olduğu Omega-6 yağ asidi, vücudun saklamak yerine yağ yakmasına yardımcı olur. Bitkisel yağ birçok pişirme preparatında kullanıldığından ve bu da diyetlerinde çok fazla değişiklik yapmak zorunda kalmadan kilo vermek için obezite çeken kişiler tarafından kullanılabilir. 

Saç Bakımı

Aspir yağı da saç derisi ve saç için çok yararlı olan oleik asit açısından zengindir.  Bu vitamin saç derisinde dolaşımı artırır, saçların büyümesini hızlandırır ve folikülleri güçlendirir. Saçlarınızı parlak ve canlı tutmanıza yardımcı olabilir, bu yüzden kozmetik uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda yiyecek olarak tüketildiğinde de aynı şeyi yapar.

Cilt Bakımı

Aspir yağındaki yüksek linoleik asit içeriği, cildinizin kalitesini ve görünümünü arttırmak için idealdir.   Linoleik asit, gözenekleri açmak ve siyah noktaların yanı sıra cildin altında sebum birikmesi sonucu akne oluşumunu azaltmak için sebum ile birleşebilir. Ayrıca, linoleik asit, cildin yüzeyinden skarları ve diğer lekeleri temizlemeye yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin rejenerasyonunu uyarır ve sizi daha genç ve daha çekici bulmanızı sağlar.

PMS Belirtileri Hafifletir

Menstruasyon sırasında, kadınlar genellikle acı ve huzursuzluktan muzdariptir. Aspir yağındaki linoleik asit, vücuttaki prostaglandinleri düzenler, bu da menstruasyon sırasında dramatik hormonal dalgalanmalara ve semptomlara neden olur.  Bu nedenle, aspir yağı PMS semptomlarının şiddetini azaltabilir ve hormonal takviyeler gibi, herhangi bir tehlikeli yan etki olmaksızın menstüral döngüleri düzenleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Prostaglandinlerin işlevini düzenlemelerine rağmen, aspir yağı da prostaglandin oluşturan omega-6 yağ asitlerinin oluşmasına katkıda bulunur. Bunlar, vücudun normal olarak işlev görmesine yardımcı olan, bağışıklık sisteminin süreçleri de dahil olmak üzere hormon benzeri maddelerdir, bu yüzden vücudumuzu daha çok korumalıdır. 

Diğer Faydalar

Kan pıhtılaşmasıyla ilgili bir sorununuz varsa, aspir yağı kullanın, çünkü kan tiner olduğu için kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.


 

Benzer Yazılar