Sağlıklı Tarifler
Avokado Sevenler İçin Birbirinden Pratik Tarifler 15.05.2019

Avokado son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler hale gelen bir meyvedir. A, B, C, E, K vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca yüksek miktarda protein, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum da içerir. Kalp-damar sağlığı, göz sağlığı ve güçlü bir kemik yapısı için oldukça gerekli bir besin maddesidir. Hem yetişkinlerin hem de çocuk ve bebeklerin tüketimine uygundur. Avokado sade haldeyken biraz tatsız olsa da eklenen baharatlar, yağlar sayesinde oldukça lezzetli bir hale kolayca dönüşebilir. Avokado seçerken siyah renge yakın bir kabuğa sahip olmasına ve aşırı sert olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

 


1. Peynirli Avokado Salatası

 

avokado-1

Peynirli avokado salatası protein ve lif yönünden zengin ve lezzetli bir salatadır. Öğle ve akşam yemeklerinde az kalorili olması nedeniyle rahatlıkla tüketilebilir. Avokadolu peynir salatası hazırlamak için 15 adet cherry domates, 5 dal maydanoz, 1 tane küçük soğan, 100 gram beyaz peynir ve 2 adet de küçük boy salatalığa ihtiyaç bulunur. Öncelikle avokadonun çekirdeği çıkarılır ve küçük küpler halinde doğranır. Soğan ve maydanozlar incecik doğranır. Domates de küçük parçalar halinde kesilir. Peynirler küp küp doğrandıktan tüm salata malzemeleri derin bir kapta karıştırılır. Daha sosun hazırlanmasına geçilir. Salatanın sosu için 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ile tuz ve karabiber küçük bir kapta karıştırılır. Daha sonra salata malzemelerinin üzerine dökülür.

 


2. Avokado Yatağında Köfte

 

 


avokado-2 

 

Avokado sadece salata ve dip sos malzemesi olarak değil köfte gibi ana yemeklere de eşlik edebilen bir lezzete sahiptir. Avokado yatağında köfte yapabilmek için 200 gram kıyma, yarım dilim bayat ekmek, 1 diş sarımsak ve 1 tane orta boy soğan, 2 adet avokado, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı ölçülerinde tuz, karabiber, pul biber, kimyon ve 2 yemek kaşığı kadar ceviz içine ihtiyaç duyulur. Ayrıca köfte için farklı baharatlar da isteğe göre eklenebilir. Köfte yapımı için öncelikle soğan ince ince kıyılır. Bayat ekmek blenderda çekilir. Soğan, sarımsak, kıyma ile baharat bir araya getirilerek derin bir kap içerisinde yoğrulur. Daha sonra ufak büyüklükte toplar halinde köfteler yapılır. Yapılan köfteler buzdolabında 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır. Köftelerin dinlenme süresi tamamlandıktan sonra az yağlı tavada kızartılır. Köfteler piştikten sonra avokadolar çekirdeklerinden ayrılır ve çatal yardımıyla püre haline gelene kadar iyice ezilir. Sosu için 1 diş sarımsak ezilerek yoğurtla karıştırılır. Yoğurda ezilen avokadolar da eklenerek karıştırılır. İçi alınan avokado kabuklarının içerisine yapılan yoğurtlu avokado sosu doldurulur. En son olarak da top köfteler bu sosun üzerine yerleştirilir. Yemeye hazır hale getirilir.

 


3. Avokadolu Dip Sos

 

avokado-3

Kızarmış ekmek, cips ve lavaşla oldukça lezzetli bir şekilde yenmesi için avokadolu dip sos son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir tariftir. Dip sos hazırlamak için 2 adet avokado, 1 yemek kaşığı süzme yoğurt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tutam taze soğan, limon suyu ve tuz ile karabibere ihtiyaç bulunur. Öncelikle avokadonun çekirdekleri alınır. Püre haline gelene kadar avokadolar çatal ile ezilir. Daha sonra soğanlar ince ince kıyılır. Geri kalan tüm malzemeler derin bir kapta iyice karıştırılır. Dip sos yemeye hazır hale getirilir.

 


4. Avokado Püreli Kanepe

 

avokado-4

Kanepe beş çaylarında oldukça lezzetli bir seçenektir. Avokadolu püre yapabilmek için 2 adet avokado, 4 yemek kaşığı krema, dilimlenmiş ekmek, 100 gram somon füme ile tuza ihtiyaç duyulur. Kanepe yapabilmek için öncelikle avokado çekirdeklerinden ayrılır. Daha sonra püre kıvamı elde edilene kadar çatal ile ezilir. Ezilen avokadonun üzerine krema ve tuz da eklenip iyice karıştırılır. Ekmek dilimlerinin üzerine avokadolu sos sürülür. Daha sonra somon füme dilimleri eklenerek yemeye hazır hale getirilir.

 


 5. Guacamole Sos

 

avokado-5

 Guacamole sos içinde avokado bulunan en fazla bilinen tariftir. Guacamole sos hazırlamak için 1 adet avokado, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı, 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 adet yeşil soğan, 1 diş sarımsak ile tuz ve karabiber ihtiyaç vardır. Öncelikle avokadonun çekirdekleri alınır. Püre haline gelene kadar avokadolar çatal ile ezilir. Püre halindeki avokadonun içerisine diğer malzemeler de eklenerek iyice karıştırıldıktan sonra guacamole sos tüketime hazırdır.

 


6. Avokado Puding

 

avokado-6

Avokado çoğunlukla tuzlu tarifler için kullanılan bir meyve iken tatlısı da oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Avokado puding yapabilmek için 3 adet muz, 2 adet avokado, 4 yemek kaşığı kakao, 1 yemek kaşığı bak ve 1 paket vanilyaya ihtiyaç bulunur.  Puding yapmak için öncelikle avokadonun çekirdekleri alınır. Püre haline gelene kadar avokadolar çatal ile ezilir. Daha sonra üzerine kakao, bal, vanilya koyulup iyice karıştırılarak küçük kuplara dökülür. Buzdolabında bekletip soğutulduktan sonra yemeye hazır hale gelir.

 


 7. Avokadolu Ton Balıklı Salata

 

avokado-7

Avokadolu ton balıklı salata protein yönünden zengin ve oldukça besleyici bir salatadır. Salata için 1 adet avokado, 1 orta boy kutuda ton balığı, 1 tane salatalık, 1 tane soğan, yarım demet maydanoz, zeytinyağı, limon suyu ve tuza ihtiyaç duyulur. Öncelikle avokadonun çekirdekleri alınır. Püre haline gelene kadar avokadolar çatal ile ezilir. Daha sonra ton balığı yağı süzülerek konserveden çıkarılır. Salatalık, soğan halka halka olacak şekilde doğranır. Maydanozlar da ince ince kıyıldıktan sonra tüm salata malzemeleri derin bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra sosun hazırlığına geçilir. 6 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, yarım limonun suyu ve tuz ayrı bir kapta karıştırılır. Sos salata malzemelerinin üzerine eklendikten sonra yemeye hazır hale getirilir.

 


8. Avokadolu Humus

 

avokado-8

Humus soldukça besleyici bir mezedir. Orta Doğu mutfağının vazgeçilmezi olan bu lezzet avokado ile oldukça sağlıklı ve değişik bir tada bürünebilir. Protein deposu olarak nitelendirilebilecek bu tarif için yarım kilo haşlanmış nohut, 2 adet avokado, 1 su bardağı tahin, 1 su bardağına yakın ölçüde zeytinyağı, yarım limonun suyu, 3 diş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı kimyona ihtiyaç duyulur.  Haşlanmış olan yarım kilo ölçüsündeki nohut blenderda çekilir. Üzerine 1 su bardağı tahin ve çekirdekleri çıkarılıp dilimlenmiş olan avokado da eklenir. Son olarak sarımsak, zeytinyağı, kimyon, tuz ve limon suyu da eklenerek blender tekrar çalıştırılır. Tüm malzemeler püre kıvamına gelene kadar blenderda çekilmesine devam edilir.

Benzer Yazılar