Sağlıklı Tarifler
Dismenore İçin Evde Yapılabilecek İlaçlar Hangileridir? 17.09.2018

Dismenore İçin Evde Yapılabilecek İlaçlar 

Dismenore, günlük aktiviteleri engelleyecek düzeyde ağrılı adet görme olarak tanımlanan jinekolojik bir hastalıktır. Genellikle aşırı menstrüel ağrı olarak tanımlanır.
Ağrı; aralıklı, kramp tarzı, suprapubik bölgede yoğunlaşmış, zaman zaman bulantı, kusma ve ishalle birlikte görülür. Ağrılar genellikle 48 saat sürmektedir.
Dismenore ağrısı, kramp gibi batıcı, şiddetli bir ağrı olup, en şiddetli görüldüğü yer kasıklardır. Bu ağrı bele ve bacaklara da yayılma eğilimi gösterir. Aslında dismenore terimi, yalnız ağrılı adet görmeyi tanımlamaz bunun yanında görülen bazı sistemik belirtilerin tümünü de içerir. Ağrılı adet gören kadınların yaklaşık olarak yarısında, bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karında gaz hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik, ateş basması ve bazen bayılmalara kadar varan belirtilerin biri ya da birkaçı birlikte görülmektedir. Ağrı genellikle, adet kanamasından birkaç saat önce ya da kanamayla birlikte başlar, kanamanın başlamasından sonraki ilk 12 saat içinde en şiddetli düzeyine ulaşır ve gittikçe azalarak birkaç saat içinde kaybolur. Bazen birkaç gün de sürebilir.
Dismenore, primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır:
Primer Dismenore: altta yatan bir organik neden bulunmamaktadır, ağrı endometriyal prostoglandin salınımı ile ilgilidir. Ağrının şiddeti kişinin ağrı eşiğine bağlıdır.
Sekonder Dismenore: endometriyozis , leiomyoma , servikal darlık , adenomyozis , over kisti , pelvik yapışıklıllar, RİA  kullanımı, pelvik enfeksiyonlar gibi altta yatan organik bir neden vardır.

Dismenore için ev ilaçları düzenli egzersiz, yoga ve nane, zencefil, maydanoz, fesleğen, tarçın, asafetida ve Aloe Vera tüketimini içerir. Proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren düzenli bir beslenmenin yapılması da iyi bir ev ilacıdır. Bu ev ilaçları dismenore üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahiptir ve olumsuz yan etkileri olmaksızın nedenleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Dismenore İçin Ev İlaçları

Dismenore için Ana Telafiler aşağıdaki gibidir:

Nane

Mint, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Nane çayı tüketimi, dismenore ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil, geleneksel olarak artrit, kolik, ishal ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Zencefil, dismenore rahatlamak için günde en az 3 kez suda kaynatarak ve su içerek tüketilebilir. İran'dan Ozgoli, Goli ve Moattar'ın yürüttüğü araştırma ve klinik denemeler, zencefilin mefenamik asit veya ibuprofen gibi ağrıyı öldürmede aynı etkiye sahip olduğunu, bu nedenle dismenore için ev ilaçlarından biri olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Maydanoz

Maydanozun adet döngüsü düzenleyici özellikleri ve ağrı giderici özellikleri vardır. Maydanoz iyi sonuçlar için havuç, pancar, salatalık ve domates gibi çeşitli sebzelerle karıştırılmış bir meyve suyu olarak tüketilebilir. Popović, Kaurinović, Jakovljević, Mimica-Dukic ve Bursać tarafından yürütülen araştırmalar maydonozun dismenore için tıbbi kullanımlarına ışık tutuyor.

Kutsal Fesleğen

Tulasi olarak da bilinen kutsal fesleğen, Hindistan'da Ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılan geleneksel bir harikadır. Hemen hemen tüm Hintli hanelerde bulunur ve bir o  kadar popülerdir. Araştırmalar , kutsal fesleğenin, ağrı kesici olarak görev yapan yüksek miktarda öjenol içerdiğini göstermektedir.  Bu nedenle, kutsal fesleğen dismenore için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Angelica Sinensis

Angelica sinesis geleneksel olarak Çin tıbbında çeşitli adet sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır, dismenore bunlardan birisidir. Angelica sinesis üzerinde yapılan son çalışmalar dismenore kontrolünde önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Kişniş

Kişnişin kullanımı geleneksel olarak Hindistan'daki Ayurveda uygulamaları tarafından dismenore için bir çaredir. Sudaki taze kişnişin birkaç gövdesinin kaynatılmasıyla tüketilebilir. Bu dismenore azaltmak için kullanıldığı bilinir.

Pancar Kökü

Pancar kökü, geleneksel olarak adet bozukluklarını düzeltmek için tüketilmiştir. Pancara sahip olmak dismenore için önerilen bir ilaçtır. Her gün bir bardak pancar suyu dismenore sorunlarını kontrol edebilir.

Tarçın

Tarçın, insan için bilinen en eski baharatlardan biridir. Bu baharat ayrıca, LDL kolesterol, kan şekeri seviyeleri, kalp hastalığı ve kanserle savaşma özelliklerinin azaltılması gibi diğer ilaçlar dışında, adet krampları sırasında ağrıyı hafifletmeyi içeren tıbbi özelliklere de sahiptir.

Asafetida

Asafetida, Hintli hanelerde yaygın olarak bulunur. Pişirmede hafif miktarlarda kullanılan bir baharattır. Asafetida'nın menstruasyona yardımcı olan kadın hormonu progesteronunun üretimini artırabileceğine inanılmaktadır.

Aloe Vera

Aloe Vera da dismenore için ev ilaçlarından biridir. Bu menstruasyon kramplarında kullanılır. Aloe Vera, Mitra ve ark. Tarafından yapılan araştırmaya göre, sterilite ve rahatsızlık verici menstrual aktiviteyi teşvik etmede etkili olduğu bulunan bileşiklere  sahiptir.   

Susam Taneleri

Susam tohumu geleneksel olarak menstruasyon problemleri, özellikle dismenore için tavsiye edilmiştir.   Susam tohumları aynı zamanda Hint kültüründe gıda ve ilaçtan maneviyata kadar geniş bir yelpazede kullanılan geleneksel yerli Hint tohumlarıdır.

Pratik Yoga

Yoga, vücut ve ruhun gençleştirilmesi için eski bir Hint sistemidir. Dismenore için yogada reçete birçok ilaç vardır. Tonini tarafından yürütülen araştırma, yoga'nın en iyi ev ilaçlarından biri olduğunu ortaya çıkartır.   Rakhshaee tarafından yürütülen daha ileri araştırmalar, spesifik yogi duruşların Dysmenorrhea tedavisi için etkili olduğu sonucuna varmıştır.   Rakshaee'nin belirttiği gibi, kobra postürü, kedi postürü, balık postürü, geniş bodur duruş, güvercin postürü, deve postürü ve pelvik postür gibi yoga postürleri  primer dismenoreyi kontrol etmede etkiliydi.

Sıcak Sıvı Tüketimi

Sıcak sıvı tüketmek dismenore gibi durumlarda olumlu bir etkiye sahiptir. Sıcak sıvılar kan dolaşımını iyileştirir ve adet kramplarının ve ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Ancak, çay veya kahve uzak durun. Kafein, menstrüel ağrıyı daha da yoğunlaştırabilen bağırsaklarda tahrişe neden olur.

Benzer Yazılar