Sağlıklı Tarifler
Vücut Çatlakları İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir? 02.05.2018

Vücut Çatlakları İçin Doğal Yöntemler

Çatlaklar cildin yüzeyinde gözle görülebilen ve doğal renkte olmayan çizgilerdir. Özellikle vücudun dışarıdan görülebilen bölgelerinde estetik görünümü bozan rahatsız edici bir görünüşe sahiptirler. Genellikle karın bölgesinde oluşan cilt çatlakları, kalça, göğüsler, üst kol, but ve uyluklarda da görülebilir.

Hamilelik, karın bölgesindeki cilt çatlaklarının en önemli sebebi iken, ani kilo alma veya ani kilo verme, vücut geliştirme, ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı ilaçların yan etkileri, hızlı boy uzaması, kalıtımsal faktörler ve stres çatlaklara yol açan diğer sebeplerdir.

Çatlaklar İçin Neler Yapılabilir?

Çatlakları yok etmek çok zor olsa da, görünümlerini iyileştirebilmeniz için size birkaç yöntem gösterebiliriz.
Bu toniklerin sonuç verebilmesi için düzenli ve sürekli olarak uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız. Çatlaklar, ciltteki yırtılmalar yüzünden oluşur ve tedavisi zaman alır. 

Şeker

Şeker cilt üzerindeki ölü hücreleri doğal yolla atan bir maddedir. Cilt çatlaklarını tedavi etmek için ilk sırada her zaman çoğu kişi için şeker gelecektir.
Bir yemek kaşığı şeker içine bir kaç damla limon suyu ve bir kaç damla badem yağı ekleyin.
Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra bu karışımla 8-10 dakika boyunca cilt çatlaklarının üzerini iyice ovun.
Ardından duş alarak bu bölgeyi temizleyebilirsiniz.
Bir ay boyunca günlük olarak bu işlemi tekrarlayarak cilt çatlakları ile savaşabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, koyu  lekeler gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra cilt çatlakları için de etkili bir doğal tedavi yöntemidir.
Çatlakların bulunduğu bölgeleri Hint yağı ile 5-10 dakika masaj yapar şekilde ovalayın.
Bölgenin üzerini ince ve pamuklu bir kumaş ile sarın.
Sıcak bir su şişesi veya sıcak havlu ile kumaşın üzerinden 1 saat boyunca sıcak uygulayın.
Olumlu sonuçlar görmek için bu uygulamayı 1 ay boyunca her gün tekrarlayın

Patates Suyu

Patates suyu vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve kendini restore etmesini hızlandırır.
Orta boyutta bir patatesten kalın dilimler kesin.
Bir patates dilimi ile çatlak izlerinin bulunduğu bölgeyi nazikçe bir kaç dakika ovun.
İzlerin derinliğine ve çokluğuna göre bu işlemi 3-15 dakika arasında yapmaya devam edin.
Patates suyu iyice kuruduğunda ılık suyla durulayın.
Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrar ederek en az 1 ay boyunca uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

Aloe Vera

Bir çok kozmetik ürününün reklamında duymaya aşina olduğunuz aloe vera pek çok cilt uygulamasında kullanılır. Aloe veranın yatıştırıcı ve iyileştirici özelliği deri çatlaklarından kurtulmak için de kullanılabilir.
Çatlakların bulunduğu bölgenin üzerini direk olarak aloe vera jeli ile ovalayarak sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.
Etkisini arttırmak için çeyrek kahve fincanı aloe vera jeli ile 10 vitamin E kapsülünden çıkan yağlar ve 5 A vitamini kapsülünden çıkan yağları karıştırın.
Günlük olarak bu karışımla iyice emildiğinden emin olana kadar çatlak bölgelerin üzerini ovalayın. 1 ay boyunca veya istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar devam edebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidanlar ve cildi besleyici unsurlar açısından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde pek çok cilt bozukluklarında zeytinyağından faydalanabilirsiniz.
Sızma zeytinyağını hafiften ısıtın.
Çatlak izlerinin üzerine bu ısınmış zeytinyağını dökerek 3-5 dakika nazikçe ovalayın.
Kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin yenilenmesi ve onarımını hızlandıracaktır.
Bu işlemi, istediğiniz sonuçları alana kadar günlük olarak tekrar edebilirsiniz.

Yumurta Akı

Yumurtanın zengin bir protein kaynağı olduğunu bilmeyen neredeyse yoktur. Amino asit ve protein içeriği ile yumurta beyazı da çatlakların tedavisi için kullanılabilir.
İki yumurtanın akını bir çatal yardımı ile iyice çırpın.
Yumurta akını uygulamadan önce çatlakların olduğu bölgeyi su ile temizleyin.
Bir makyaj fırçasından faydalanarak kalın bir kat yumurta akını çatlakların üzerine sürün.
Yumurta akları iyice kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın.
Cildin nemlenmesi için biraz zeytinyağı sürebilirsiniz.
Bu süreci günlük olarak en azından 2 hafta boyunca tekrar edin.

Limon Suyu

Limon suyunu kolay ve pratik olduğu için çatlakların tedavisinde tercih edebilirsiniz. Ciltteki sıkılaştırıcı etkisi ile limon suyunda bulunan asitler çatlakların izlerinin azalmasını sağlar.
Bir limonun suyunu sıkarak bir bardağa alın.
Bu limon suyuyla oval bir şekilde çatlakların üzerini ovalayın.
Ilık suyla durulayın. Etkisini arttırmak için limon suyuna salatalık suyu ekleyebilirsiniz.
Bu işlemi sabah ve akşam günde 2 kere 1 ay boyunca tekrar edip olumlu sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Kaba Yonca

Kaba yonca yapraklarında bulunan amino asitler cilt sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca cildi besleyen proteinler, E ve K vitaminleri açısından da zengin bir bitkidir.
Bir çay kaşığı kaba yonca tozunu bir kaç damla papatya yağı ile karıştırın.
Çatlakların bulunduğu bölgeye bu karışımla günde 2-3 kere masaj yapın.
Bir kaç hafta buna düzenli bir şekilde devam ettiğinizde elde ettiğiniz muhteşem sonuçları göreceksiniz.

Kakao Yağı

Bulabileceğiniz en muhteşem doğal nemlendiricilerden birisi olan kakao yağı çatlaklar için de en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kırışıklıkları önlemek için de etkilidir.
Günde 2 kere kakao yağı ile çatlakların bulunduğu bölgelere masaj yapın.
İzler iyice azalana kadar 2 ay boyunca bunu devam ettirin.
Alternatif bir yöntem olarak yarım fincan kakao yağına bir yemek kaşığı buğday tohumu yağı, bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, iki çay kaşığı eritilmiş bal mumu ve bir çay kaşığı E vitamini yağı ekleyin.
Bal mumu eriyene kadar karışımı ısıtın. Malzemeyi buzdolabında saklayabilirsiniz.
Günde 2-3 kere bu karışımı çatlaklar bulunan bölgeye sürebilirsiniz. Cildinizin daha pürüzsüz ve daha fazla nemlenmiş olmasını da sağlayacaktır.

Kayısı

Kayısıyı da cilt çatlaklarını tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bol bol kayısı tüketmek de cilt güzelliğinize katkı sağlayacaktır. Büyüklüğüne göre 2 veya 3 tane kayısının çekirdeklerini çıkartın. Yumuşak bir kıvam elde edene kadar öğütün. Elde ettiğiniz ezilmiş kayısıları çatlakların üzerine sürün.  20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.
Günlük veya günaşırı olarak bu uygulamaya 1 ay boyunca devam edin ve olumlu sonuçları gözlemleyin.

E Vitamini

Bu vitamini iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi; eczanelerden E vitamini kapsüllerinden alabilir, kapsülü açıp içindeki yağı çatlak olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Bunu her gün duştan sonra en az bir kez yapmalısınız. 15 dakika sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.

İkinci yöntem ise, E vitamini bakımından zengin yağları cildinize yedirmektir. Bunlardan bazıları; zeytinyağı, bademyağı ve soya yağıdır. Aynı şekilde bu yöntemi de her gün duştan sonra bir kez uygulamalısınız. 15 dakika sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.
Cildin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağladığından, E vitamini bütün cilt problemleri
için birebirdir.

Pancar

Pancar kabuğuyla şeftali kabuğunu karıştırıp öğütün. Kıvamı çok yoğun olursa, bir yemek
kaşığı bademyağı ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı çatlak olan bölgelere uygulayıp 15 dakika bekletin, ardından soğuk suyla temizleyin. Bu detaya dikkat edin çünkü sıcak su cildinizi hassaslaştıracağından çatlakları daha kötü hale getirebilir.

Havuç

Mutfağınızda bulunan ve çatlak sorununa faydalı olabilecek bir diğer sebze ise havuçtur. Yapmanız gereken şey, havuçları buharda pişirip püre haline getirmek ve doğrudan sorunlu bölgeye uygulamak. Cildinizin yanmaması için sıcaklığına çok dikkat edin. Bu kürün etkisini göstermesi biraz daha fazla zaman aldığından, uygulandıktan sonra en az yarım saat bekletilmesi gerekiyor. Daha sonra, soğuk suya batırılmış bir bezle silip çıkarın.

Avokado

Avokadonun birçok faydası vardır. Çeşitli faydaları sayesinde ev yapımı bir ilaç olarak kullanılabildiğini zaten biliyorsunuzdur. Yarım avokadoyu ezip bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırıp bir krem elde edin. Bu karışımı her gün 15 dakika boyunca çatlaklarınızın üzerine daireler şeklinde masaj yaparak sürmeniz gerekiyor. Karışımı daha sıvı hale getirip uygulanmasını kolaylaştırmak için, içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Atkuyruğu

Atkuyruğu (zemberek otu), yaygın olarak tıbbi amaçlarla kullanılan yabani bir bitkidir. Marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Atkuyruğu çok yüksek miktarda; hücrelerin yenilenmesini sağlayan, doğal bir yenileştirici olan silikon elementinden içerir. Losyonunu yapmak için; 100 gram atkuyruğu yaprağını, sekiz damla limon suyu ve bir litre %20 oranındaki alkole batırıp bir ay bekletin. Bir ay geçtiğinde, kullanacağınız kadar karışımın içine bu miktarın yarısı kadar su ekleyip karışımı seyreltin ve sorunlu bölgeye günde iki kez uygulayın.

Benzer Yazılar