Sağlıklı Tarifler
Şişliğe Ne Sebep Olur? Hangi Gıdalar İyi Gelir? 20.09.2018

 

Mide gazının vücutta doğal bir olay olduğunu ve genellikle gaz sorunlarını dışarı atarak veya farklı gıdalar tüketerek hafifletilebildiğini bilmek sizi rahatlatabilir. Bununla birlikte, mide gazının yanı sıra şişkinlik; mide krampları, sert mide ve bazı insanlarda genellikle aşırı gazla birlikte görülür.  Gaz, yiyecekler bağırsaklarda parçalandığında ortaya çıkan doğal bir işlemden kaynaklanır. Mayo Clinic, en yaygın gaz üreten gıdaların fasulye, mercimek ,  laktoz (pek çok süt ürününde bulunur), fruktoz ve sorbitol (bazı meyveler ve tatlandırıcılarda bulunur) olduğunu söylüyor.
 
Mide gazı ve şişkinlik ayrıca yemek yerken hava yutmakla da meydana gelebilir. Yani, aşırı hava bir geğirti olarak çıkmazsa, diğer uçtan dışarı çıkacaktır. Stres ayrıca sindirim sisteminin işleyişine müdahale edebileceği için gaza ve şişkinliğe neden olabilir.
 
Aşırı gaz ve şişkinlik sorunu irritabl Bağırsak Sendromu (IBS), gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), laktoz intoleransı olan bir sindirim bozukluğunun veya çölyak hastalığının bir işareti olabilir. Çok fazla gaz olması bazı insanlarda şişliğe neden olabilir. Bu rahatsızlık verir ve size nefes alamama hissi yaşatır. Genellikle, gaz çıkarabildiğinizde şişkinlikten kurtulursunuz. 

Şişkinliğe İyi Gelen Gıdalar

Nane Çayı

Nane çayı mideyi yatıştırmak ve gaz ağrılarını hafifletmek için harika bir tercih olabilir. Uçucu yağlar içeren nane antispazmatik etkiye sahip mentol yardımıyla sindirim sistemi kaslarının rahatlamasını sağlar. 

Nane çayları hazır satıldığı gibi nane yapraklarının kaynatılmasıyla da elde edilebilir. Bunun için bir su bardağı suyu kaynatın ve nane çayını içene atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin daha sonra için. Veya nane yapraklarını kaynayan suya atın 3 dakika daha kaynatın, 10 dakika demlemeye bırakın ve için. Böylece etkili ve doğal yollarla hazırlanmış hiçbir yan etkisi olmayan şişkinlik giderici ile sorunu çözmüş olursunuz.

Zencefil 

Eğer mide gribi, hazımsızlık veya bulantı sorunu yaşıyorsanız zencefil yardımcı olabilir. Zencefil aynı zamanda şişkinlik gidereci ve mide terbiyecisi olarak gösterilmektedir. Zencefil mide ve bağırsaklarda olan enfeksiyonları giderdiği gibi gazı gidererek aşırı gaz oluşumunu engeller.

Şişkinliği gidermek için zencefil çayı hazırlamak çok kolay. Rulo halindeki zencefilleri.   3-4 parça olacak şekilde kırın ve kaynayan suyun içerisine atarak 2-3 dakika daha kaynatın. Daha sonra kaynattığınız şeyin ağzını kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin ve yemeklerden önce bir bardak için. Zencefil özü itibari ile biraz acı olabilir, bu durumu gidermek için soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal veya bir miktar limon karıştırarak zencefili çayını tatlandırabilirsiniz.

Kimyon

Kimyon çok eski çağlardan beri şişkinlik problemlerinin üstesinden gelmek için kullanılır. Eğer aşırı miktarda gaz ve şişkinlik sorunu yaşıyorsanız bir miktar kimyon tohumu veya kimyon tüketebilirsiniz. Eğer şişkinlikle birlikte aynı zamanda ağrı da varsa kimyon bunun üstesinden gelecektir. 

Papatya

Gaz giderici olarak naneye benzetilen papatya şişkinlik sorunlarında yaygın kullanılan bitkilerdendir. Papatya şişkinlik giderici özelliğinin yanında mide ekşimesini de ortadan kaldırabilmektedir.
Şişkinlik için papatya hazırlamak gayet kolaydır. Bir fincan suyu iyice kaynatın ve içerisine 5-6 tane papatya atın daha sonra 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Papatyanın tadı biraz acı olduğundan dolayı bal veya limonla tatlandırmak mümkün. Bunun için kurutulmuş papatyayı tercih edin, çiğ papatya yan etkilere neden olabilir. Aynı zamanda papatyanın oranı kişinin yaşı ve kilosuna göre değişebilir. Fazla miktarda tüketmemeye dikkat edin.

Kabak 

Fasulye gibi yüksek lif içeren gıdalar yemek bazen şişkinliğe neden olabilmektedir. Fasulyenin sindirimi zor olduğundan dolayı ince ve kalın bağırsakları etkileyerek geniş bir yelpazede gaza neden olur.

Fasulye gibi besinlerin neden olduğu şişkinlik sorunları için haşlanmış veya kızarmış kabak yemek faydalıdır. Böylece sorunun çözümünü sağlamış olursunuz.

Aktif Kömür

Ülkemizde çok fazla bilinmez ve kullanılmaz. Avrupa ve Rusya’da çok yaygın olarak kullanılır. Activated Charcoal olarak da adlandırılır. Rusça уголь ‘‘Ugol’’ olarak adlandırılır. Sindirim sistemi sorunlarında yaygın olarak kullanılır. Yan etkisi yoktur. Aktif kömür başta ishal olmak üzere, şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerine faydalıdır.

Yiyecekleri İyice Çiğneyin

Şişkinliğe neden olan unsurlardan bazılarının sağlıksız beslenme, hızlı yemek olduğunu söylemiştik. Gıdalar iyice çiğnenmediğinden dolayı bütün bütün sindirim sistemine gönderilir. Bu da şişkinliğe neden olmaktadır. Bundan dolayı şişkinliğe engel olmak için gıdaların iyice çiğnenmesi gerekir.

Limon Suyu

Sabahları bir bardak limon suyu genel sindirim sistemi sağlığına faydalıdır. Limon suyu aynı zamanda şişkinlik giderir, gazdan kaynaklanan ağrıları hafifletir. Limonun içerdiği asitik içerik gıdaların daha hızlı yakılmasını sağlar. Bunun yanında sindirim sistemi yollarını temizler ve boşaltımı kolaylaştırarak şişkinliği giderir.

Rezene Tohumu

Rezene tohumu etkili şişkinlik gidericilerin başında gelir, bunun yanında kabızlığa da faydalıdır. Kabızlık sorunlarını kısa sürede ortadan kaldırır. Boşaltımı kolaylaştırır ve gıdaların yakılmasını sağlar. Böylece şişkinliği giderir. Rezene tohumları paketler halinde aktarlardan alınabilir.
Bir büyük bardak suyu kaynattıktan sonra bir paket rezene tohumunu içine koyarak 5-6 dakika demlenmesini sağlayın ve sonra tüketebilirsiniz.

Melisa Çay

 Melisa çayı da etkili gaz gidericiler arasındadır. Melisa çayından faydalanmak için bir kaşık melisa çayını bir bardak kaynamış suya ekleyin ve 10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra için. Kısa sürede gaz ve şişkinlik sorununu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

Anason Tohumu

 Anason tohumunun gaz giderici özelliği yanında sindirim sisteminin gıdaları yakmasına ve şişkinlikten kaynaklanan ağrı ve krampların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yetişkinler için anason tohumu yemek gaz ve şişkinlik sorunlarının üstesinden gelinmesini sağlar.

Benzer Yazılar