Sağlıklı Tarifler
14 Ferahlatan Soğuk Kahve Tarifi 15.05.2019

Kahve hem yaz hem de kış aylarında tüketilen vazgeçilmez bir içecektir. Filtre kahve, Türk kahvesi, Americano, Frappe ve instant kahve olmak üzere pek çok çeşitte tüketime hazır kahve mevcuttur. Kışın sıcaklık verirken yazın da ferahlama ihtiyacını gidermenin en lezzetli yolu olması sebebiyle pek çok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilir. Kahve zincirlerinde sunulan çeşitler uygulaması kolay ve ekonomik tarifler sayesinde evde de yapılabilir.


1. Klasik Soğuk Kahve

soguk-kahve-1

Kahveyi sevenlerin ortak tükettiği kahve çeşididir. Kışın sıcak olarak içilen kahvenin yazın buz eşliğinde tüketilmesiyle klasik soğuk kahve elde edilebilir. Soğuk kahve yapmak için öncelikle filtre kahve yapılır. Ardından buz kalıplarına dökülerek dondurucuda bekletilir. Kalıptaki kahveler donduktan sonra istenilen miktardaki buz bardağa alınır. Buzların üzerine yeni demlenmiş filtre kahve eklenir. Bu şekildeki içimi sert gelirse yarım ölçü filtre kahve ve yarım ölçü de süt buz küplerinin üzerine eklenebilir.


2. Frappe

soguk-kahve-2

Pek çok kahve zincirinde tüketilen bir kahve çeşididir. Frappe blendar kullanmaya gerek kalmadan evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Bunun için 3 bardağı süt, 4 tatlı kaşığı nescafe ve 2 tatlı kaşığı şeker gereklidir. Tüm malzemeler büyük bir kavanoza eklenerek çalkalanır. Çalkalama işlemine 5 dakika boyunca devam edilir. Böylece köpük kıvamlı bir kahve elde edilir. Yazın serinletmesi için bardağa istenildiği kadar buz ile süt koyulur. Daha sonra da kavanozda köpükleşen kahve ilave edilerek tüketilir.


3. Karamelli Frappuccino

soguk-kahve-3

Kahveye karamel oldukça yakışan bir lezzettir. Pek çok kahve zincirinde tüketilen karamelli frappuccino evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Bunun için gereken malzemeler karamel, süt, filtre kahve, şeker ve buz küpleridir. Öncelikle uzun bir bardağın içerisine 1 yemek kaşığı kadar karamel sürülür. Daha sonra blendera 1 yemek kaşığı şeker, yarım su bardağı soğuk süt, yarım su bardağı soğutulmuş filtre kahve ve 9 adet buz küpü eklenerek blender çalıştırılır. Elde edilen karışım içi karamelli olan bardağa dökülür. Bu şekilde tüketilmek istenmezse kahvenin üzerine krem şanti veya daha fazla karamel de eklenebilir. Kahvenin içerisindeki şeker istenilen ölçüye göre arttırabilir veya azaltılabilir. Filtre kahve demlenmek istenmezse de nescafe de kullanılabilir.


4. Muzlu Buzlu Kahve

soguk-kahve-4

Muzlu kahve yaz aylarında ferahlatan ve lezzetli bir soğuk kahve seçeneğidir. Bunun için gereken malzemeler 1 tane dondurulmuş muz, 2 top dondurma tercihen vanilyalı, 2 yemek kaşığı nescafe ve 2 su bardağı kadar soğuk süttür. Tüm malzemeler blendera eklenerek karışım elde edilir. Daha sonra uzun bir bardağa aktarılarak içime hazır hale getirilir.


5. Nutellalı Soğuk Kahve

soguk-kahve-5

Nutella pek çok kişinin vazgeçemediği bir lezzettir. Kahve ile birleşimi ise oldukça cezp edicidir. Evde bulunan malzemelerle kolaylık Nutellalı soğuk kahve yapılabilir. Bunun için 10 adet buz küpü, 1 su bardağı kadar süt, 1 yemek kaşığı kahve ile 2 yemek kaşığı Nutellaya ihtiyaç duyulur. Tüm malzemeler blendera eklenerek karıştırılır. Daha yoğun bir Nutella tadı isteyen kişiler dilerse kahve bardağının içerisine Nutella sürebilir. Blenderdan geçirilen karışım uzun bir kahve bardağına eklenir. İstenilirse kahvenin üzerine krem şanti de eklenebilir.


6. Tarçınlı Portakallı Soğuk Kahve

soguk-kahve-6

Kış aylarının vazgeçilmezi olan portakal ve tarçın yaz aylarında da soğuk kahve içerisine eklenerek serinletici bir tat elde edilebilir. Tarçınlı portakallı soğuk kahve için öncelikle filtre kahve demlenir ve soğutulur. Uzun bir bardağa istenildiği kadar buz küpleri eklenir. Üzerine çeyrek ölçüdeki portakalın suyu sıkılarak eklenir. Daha yoğun bir portakal tadı isteyenler bardağın içerisine ince bir dilim halinde portakal da ekleyebilirler. Portakal suyunun ardından 1 veya 2 adet çubuk tarçın da bardağa koyulur. Son olarak tüm malzemelerin üzerine demlenen filtre kahve dökülerek tüketime hazır hale getirilir.


7. Buzlu Mocha

soguk-kahve-7

Buzlu mocha yapmak için 5 küp buz, 250 ml kadar soğuk süt, 25 mg kakao ve 60 mg ölçüsünde espresso blendera koyulur. Blenderdan geçirilen bu karışım uzun bir kahve bardağına dökülerek tüketime hazır hale getirilir.


8. Dondurmalı Soğuk Kahve

dondurmalı kahve

Dondurma yaz aylarında en çok sevilen tatlı türüdür. Hem lezzetli hem de serinletici olması sayesinde sıklıkla tercih edilir. Dondurmalı soğuk kahve yapmak için 1 yemek kaşığı nescafe, 1 su bardağı süt, 2 top vanilyalı dondurma ve 2 yemek kaşığı toz şeker blendera eklenir. Blenderdan geçirilen karışım yarıya kadar buz küpüyle dolu olan kahve bardağına dökülür.


9. Coco Brew

soguk-kahve-9

Adından da anlaşılacağı üzere Hindistan cevizi ile kahvenin birleşiminden oldukça lezzetli bir soğuk kahve demlenebilir. Bunun için 1 fincan kadar filtre kahve demlenerek soğutulur. İçerisine yarım fincan kadar Hindistan cevizi suyu eklenir. Uzun bir bardağa istenilen miktarda buz küpleri koyulduktan sonra hazırlanan kahve karışımı dökülerek tüketime hazır hale getirilir.


10.  Bademli ve Makademya Fındıklı Soğuk Latte

Latte yumuşak içimi sayesinde oldukça sevilen bir kahve türüdür. Makademya fındığı ise kahveye çok yakışan bir lezzettir. Bu soğuk kahvenin elde edilebilmesi için badem ile fındıklar bir kaba alınır. Üzerini örtecek kadar su eklenerek 2 saat boyunca bekletilir. 12 saatin ardından blenderdan çekilerek püre halini alması sağlanır. Demlenen sade kahvenin içerisine fındıklı badem püresi ile buz küpleri eklenerek içime hazır hale getirilir.


11. Buzlu Cappuccino

Capuccino lezzetli bir İtalyan kahvesidir. Ülkemizde de yoğun olarak tüketilir. Sıcak hali kadar soğuk içimi de yaz aylarında tercih edilir. Buzlu capuccino için nescafe, şeker, kakaolu süte ihtiyaç vardır. Nescafe sıcak suya eklenerek hazırlanır. Daha sonra içerisine buz küpleri, şeker ve kakolu süt eklenir. Homojen hale gelene kadar karıştırıldıktan sonra içme hazır olur.


12. Kurabiyeli Soğuk Kahve

Hem kahveyi hem de kurabiyeyi sevenler için oldukça güzel bir soğuk kahve çeşididir. Blendera istenildiği kadar buz küpü ile nescafe eklenir. Homojen bir kıvam elde edilene kadar blenderdan geçirilir. Daha sonra kahve bardağına dökülür. Kahvenin üzerine krem şanti ile kurabiye parçacıkları eklenir. Bu şekilde servise hazır hale gelir.


13. Cold Brew

soguk-kahve-13

Cold brew son dönemlerde oldukça popüler olan sert türde bir kahvedir. Soğuk demlenmesi en önemli özelliğidir. Pek çok kahve zincirinde özel makinelerin kullanımıyla cold brew kahve demlenir ancak evdeki malzemelerle de kolaylıkla hazırlanabilir. Bunun için cold brew kahve için özel olarak çekilen kahve bir şişe veya kap içerisine koyulur. Üzerine 100 gram kahve ile 500 gram ölçüsünde olacak şekilde soğuk su eklenir. Daha sonra 1 gün boyunca kahve bu haliyle bırakılır. 24 saatin ardından kahve demlenir. Buz küpleri eklenerek cold brew tüketilebilir.


14. Buzlu Americano

soguk-kahve-14

Americano sert içimli bir kahve çeşididir. Sıcak hali de soğuk hali de yoğun olarak tüketilir. Buzlu americano için öncelikle espresso yapılır ve soğuması için bekletilir. Yapılan espressoya su eklenir ve seyreltilir. Son olarak kahve bardağına eklenen buz küpleri ile buzlu americano hazırlanmış olur.

Benzer Yazılar