Sağlıklı Tarifler
Soğuk ve Grip İçin Kekik Yağının Faydaları 19.09.2018

 

Bağışıklık sisteminiz  bir virüs ile  grip, solunum yolu enfeksiyonları veya başka hastalıklarla saldırıya maruz kalırsa, kekik yağı en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bu balgam söktürücü, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik ve antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunun ötesinde kekik yağı, hem semptomları hem de rahatsız edici semptomlara neden olan altta yatan enfeksiyonu tedavi eder. Oregano yağının, mide rahatsızlığı, topikal irritasyon, alerjik reaksiyonlar ve gebelikle ilgili komplikasyonlar da dahil olmak üzere bazı yan etkileri vardır. Soğuk algınlığı ve grip belirtileri için kekik yağı kullanmadan önce, olası riskler hakkında bir doktora başvurun.

Kekik Yağı Nedir?

Bu güçlü yağ, en yaygın çeşitliliği Origanum vulgare olarak bilinen kekik bitkisinin kurutulmuş yapraklarından damıtılır. Kekik çok çeşitli lezzetli yemeklere eklendiğinde sağlıklı bir yumurtayı besleyen lezzetli bir bitki olarak bilinirken, bu bitkinin konsantre yağları dünyanın bazı bölgelerinde daha da çok beğenilmektedir. Akdeniz bölgesine özgü, kekik yağı geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yağ koyu sarı renklidir ve çok güçlü bir aromaya sahiptir, bu nedenle bazı insanlar mutfak uygulamalarında kullanmayı tercih ederler. Bununla birlikte, terapötik bir yağ olarak, kekik yağı topikal olarak uygulanabilir, dil altı kullanılır, ağızdan veya solunarak tüketilebilir, bunların hepsi etkileyici bir yarar listesi sunabilir.  Soğuk ve grip için kekik yağının bu sağlıklı etkileri antioksidan fenolik bileşiklerin yanı sıra rosmarinik asit, çeşitli terpenler, çinko, kalsiyum, potasyum, A vitamini ve vitamin olan yüksek miktarda timol ve karvakrol düzeylerine atfedilebilir. 

Soğuk Algınlığı  ve Grip İçin Kekik Yağının Faydaları

Bağışıklık sisteminizin özellikle soğuk mevsimde sürekli olarak saldırıya maruz kaldığını düşünürseniz, bağışıklık sistemini güçlendirecek çeşitli bileşikler içerdiği için soğuk ve grip semptomları için kekik yağı kullanmaya başlamalısınız.

karvakrol

Kekik yağındaki en güçlü bileşik karvakrol ve aynı zamanda bu yağdaki en yüksek konsantrasyon ile birlikte gelir. Çok sayıda antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu aktif madde, bu yağın soğuk algınlığı ve grip semptomlarını ortadan kaldırmak için neden bu kadar ünlü olmasının ana sebebidir.  Aslında, karvakrolün, vücudun bağışıklık sistemi tarafından nötralize edilmesine izin veren, bakterilerin dış hücre zarını kırdığı bilinmektedir.

C Vitamini

Küresel olarak bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak bilinen C vitamini, soğuk kanlı bir virüsün veya bakteriyel enfeksiyonun yayılmasına karşı beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilen kekik yağında orta miktarda bulunur. C vitamini de iltihabı rahatlatır ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir antioksidan görevi görür.  Son olarak, uzun bir soğuk algınlığı veya grip sonrası dokuları kurtarmak ve iyileştirmek için gerekli olan kolajen sentezinde rol oynar.

Timol

Soğuk algınlığı semptomları için kekik yağı kullanılması, bu doğal ilaçta ikincil etken madde olan timolun oldukça yüksek olmasına bağlıdır. Timol, solunum yollarınızı detoksize etmeye ve temizlemeye yardımcı olan anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahiptir.  Ayrıca, solunum yollarının dokularını şiddetli öksürükten kaynaklanan hasarlardan korumak ve korumak için de bilinir.

E Vitamini

Kekik yağı, vücudun ilk savunma hattını soğuk algınlığı ve gripten korumak için de kullanılabilir.  Antiseptik, anti-parazitik ve anti-fungal özellikleriyle, E vitamininin antioksidan etkilerine ek olarak, kekik yağı, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının hiç tutulmamasını sağlayarak önlenmesine yardımcı olabilir!

Rosmarinic Asit

Kekik yağının bu elementi, iyileşme sürecinde bir dizi benzersiz rol oynar. Bir antioksidandan antihistamine kadar, bu uçucu asit vücudun bağışıklık tepkisini düzenleyebilir ve aşırı oksidatif stresi önleyebilir ve doğal savunma sisteminizin soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı daha düzgün bir şekilde işlev görmesini sağlayabilir. 

Çözüm 1 

Bu yağın 4-5 damlasını sabah kahvesi portakal suyuna karıştırın veya hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Bu kekik yağı tadı oldukça güçlü olduğu gibi, lezzet sulandırmak için yapılır. Hindistan cevizi yağını dilinizin altına yerleştirebilir veya normal olarak portakal suyunu içebilirsiniz. Soğuk algınlığı ortadan kalkıncaya kadar bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Çözüm 2

5-6 damla kekik yağını su buharı tenceresine dökün ve daha sonra buharı soluyun (başını bir havluyla kaplayarak). Bu, kekik yağının aromatik bileşiklerini bağışıklık sisteminize hızlı bir şekilde dağıtırken, aynı zamanda sinüslerinizi de temizleyerek basıncı azaltır.

Öksürük için Kekik Yağı

Bir öksürüğü hafifletmek , kekik yağı ile  balgam ve mukustan kesilir, solunum yollarındaki iltihabı azaltır, öksürüğe neden olan virüs veya bakterileri yok eder ve bölgedeki dokuların iyileşmesini uyarır. Vücut, atılması gereken bir atık birikmesi tespit ettiğinde, öksürük, atıklar veya toksinlerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için en iyi yöntemlerden biridir. Bununla birlikte, öksürük, solunum yolları ve göğüs için acı verici, rahatsız edici bir davranış olabilir.

Öksürme tipik olarak akut veya kroniktir, birincisi solunum yolu enfeksiyonunun sonucudur ve ikincisi bronşit veya amfizem gibi daha uzun süreli bir solunum bozukluğundan kaynaklanır. Kekik yağı, bu semptomları hafifletmek için sıklıkla tavsiye edilen ilaçlara mükemmel bir alternatif olabilir. Öksürük ve diğer ilaçlar öksürme ve rahatlama ihtiyacını maskeleyebilirken, çoğu zaman kök nedenini ele almazlar. Kekik yağında bulunan antioksidanlar, antibakteriyel bileşikler, mineraller ve vitaminler, altta yatan patojene saldırırken, aynı zamanda boğazda hasarlı dokuları iyileştirir, göğüste iltihabı giderir ve basınç ve rahatsızlığı azaltmak için herhangi bir tıkanıklığı keser.

Çözüm 1

Geceleri yastığınıza birkaç damla keklik yağı ekleyin ya da uyumadan önce birkaç damla seyreltilmiş yağ (1 kısım kekik yağı: 3 parça taşıyıcı yağ) sürün. Kekik yağındaki aromatik bileşikler, göğüs basıncını ve tahrişini rahatlatmaya yardımcı olur ve sizi sabahları öksürükten uzak tutar.

Çözüm 2

Bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 4-5 damla kekik yağı karıştırın ve bu güçlü karışımı günde 2-3 kez için. Bu, bağışıklık sisteminize antiviral ve antibakteriyel bileşiklerin sürekli artmasını sağlarken aynı zamanda tüm gün öksürükten rahatlama sağlar.

Benzer Yazılar