Sağlıklı Tarifler
Diz ve Dirsek Kararmalası Nasıl Önlenir? 08.02.2018

Dirsek Kararmalarına Doğal Yöntemler

Dirsek kararmaları  aşırı pigmentasyon sorunudur. Özellikle yaz aylarında kısa kollu, askılı veya diğer aylarda kol dirseğini gösteren kıyafetler giydiğimizde dirsekteki esmer lekeler ve kararmalar dikkat çekebilir. Dirsek kararmasının tedavi yollarını açıklamadan evvel, öncelikle dirsek kararmasının neden kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor.

Kışın soğuk havanın etkisiyle çatlayan dirsekler hava değişimleri sonucunda kararmaya başlar ve kötü bir görüntü oluştur. Dirsek kararmasının nedenleri ise sadece hava değişim ile sınırlı değildir.

Dirsek de neme ihtiyaç duyan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle aslında el kremleri kullanırken dirseklere de uygulanması gerekir. Özellikle buğday ve esmer tenli kadınların en sık karşılaştığı sorun olan dirsek kararması farklı nedenlerden dolayı olabiliyor. Eğer dirsekleriniz nemsiz kalıyorsa, fazla güneşe maruz kalıyorsa ya da gün boyunca direseklerinizi masaya dayıyorsanız bunun sonucunda dirsekleriniz kararabilir. Her hangi bir hastalık belirtisi söz konusu değildir fakat güzellik ve görünüm açısından dirsek kararması oldukça çirkin bir görüntü oluşturur. Dirsek kararmasını engellemek için dirseklerinizi sürekli nemli tutmanız gerekir. Bunun için çeşitli kozmetik kremler mevcut. fakat cildinize doğal yollar ile bakım yapmak isterseniz, dirsek kararması için bitkisel çözümler vardır.

Dirsek Kararmalarına Bitkisel Çözüm

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ciltteki kararmaları azaltmak için en etkili çözümlerden biridir. Cildin kurumasını engeller ve ölü deri hücrelerin ciltten arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine yardımcı olan E vitamini de içerir.
Banyodan sonra etkilenen cilt alanlarına 5 dakika kadar Hindistan cevizi yağı ile masaj yapılabilir. Bu masaj kan akışının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler.
Alternatif olarak biraz limon suyu ile hindistan cevizi yağı karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde bir kez düzenli olarak yapılmalıdır.
Biraz ceviz tozu ve hindistan cevizi yağı karıştırılır. Bu karışım kalın bir hamur halinde cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada iki ya da üç kez düzenli olarak yapılabilir.

Dirsek Ve diz Kararmasına Limon Suyu

 Limon suyu da dizlerdeki ve dirseklerdeki kararma için etkilidir. Cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine yardımcı olur. Cilt beyazlatıcı özellikleri vardır. Ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği C vitamini ile cildi besler ve güçlendirir.
Biraz limon suyu dizlere ve dirseklere uygulanır. Bir süre masaj yapılır ve 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Ardından bir nemlendirici uygulanır.
Alternatif olarak 1 yemek kaşığı bal ile biraz limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 20 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
Bu uygulamalar 2 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Cilt Kararmasına Yoğurt

Yoğurt cilt lekeleri gibi cilt sorunlarında kullanılır. Cildin daha yumuşak ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Biraz yoğurt dirsek ve dize uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.
 Alternatif olarak biraz beyaz sirke ile yoğurt karıştırılır. Elde edilen karışım macun kıvamına getirilir. Cilde uygulanır ve bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.
Ayrıca un da kullanılabilir. Biraz un ve yoğurt karıştırıldıktan sonra cilde uygulanır. Bir süre cilt ovulur. Bu şekilde ciltteki ölü deri hücreler ve kir arındırılabilir. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada 2 ya da 3 kez yapılabilir.

Cilt Kararmasına Şeker

Ciltteki ölü deri hücrelerden ve kirden kurtulmak için en etkili çözüm şekerdir. Şeker kirin de arınmasını sağlar.
Biraz şeker ve su karıştırılır. Dizde ve dirsekteki kararan alanlara uygulanır. Bir süre ovulur ve 5 dakika bekletildikten sonra su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.
Alternatif olarak biraz şeker ile zeytinyağı karıştırılır. Elde edilen karışım ile dirsek ve dizlere 5 dakika kadar dairesel hareketler ile masaj yapılır. Ardından sabun ve ılık su ile durulanır.
Uygulama haftada iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Diz ve Dirsek Kararmasına Karbonat:

Karbonat cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildin daha canlı ve aydınlık görünmesini sağlar. Aynı zamanda cildi temizler.
Biraz karbonat ve su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Karbonat ile suyun yerine süt de karıştırılabilir.

Diz Kararmasına Aloe Vera

Aloe vera cildi nemlendirir. Aynı zamanda cilt yapısının güçlü kalmasına yardımcı olur.
Biraz aloe vera jeli cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.
Aloe vera jel cildin hasar görmesini engellerken aynı zamanda cilt lekeleri için de kullanılır. Cildin kendi kendini onarmasını teşvik eder.

Dirsek Kararmasına Badem

Badem de ciltteki kararmalar için etkili bir çözümdür. E vitamini açısından zengin içeriği ile cildi besler ve güçlendirir. Cilt tonunun dengelenmesini sağlar.
Biraz badem yağı etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır. Daha sonra ılık su ile durulanır.
Alternatif olarak birkaç badem ezilir ve toz haline getirilir. Biraz yoğurt ile karıştırıldıktan sonra cilde uygulanır. Dairesel hareketlerle cilde masaj yapılır. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez yapılabilir.

Diz Kararmasına Nane

Nane de cilt kararmaları için etkili çözümlerden biridir. Ferahlık veren etkilerinin yanı sıra koyulukları azaltır.
Bir bardak suyun içerisine biraz nane kaynatılır. Daha sonra içerisine limon suyu eklenir ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Bu uygulama da günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

Dirsek Kararmasına Zerdeçal

Zerdeçal cildin renk tonunun dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle diz ve dirsek kararmalarında önerilir.
Biraz süt kaymağı ile zerdeçal karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım cilde uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.
Alternatif olarak biraz un ve zerdeçal tozu eşit miktarda karıştırılır. Bu karışıma biraz da gül suyu eklendikten sonra cilde uygulanır. 5 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
Uygulamalar her gün düzenli olarak yapılabilir.

Dirsek Kararmasına Salatalık

Salatalık yüksek su içeriği ile cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi aydınlatır.
Biraz salatalık püresi cilde doğrudan uygulanabilir. Yaklaşık 5 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. En iyi sonuçları almak için her gün düzenli olarak yapılması önerilir.
Alternatif olarak biraz salatalık suyu ile limon suyu eşit miktarda karıştırılır. İçerisine biraz da zerdeçal tozu eklenir. Elde edilen karışım cilde macun kıvamında uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Diz ve dirsek kararmalarını önlemek için tüm bu doğal ve bitkisel çözümler düzenli olarak uygulanabilir. Ayrıca kullanılan krem ve losyonlara da dikkat edilmelidir. Bazı kozmetik ürünler içerdikleri kimyasallar nedeni ile cildin yapısının bozulmasına ve kararmasına neden olabilir. Su tüketimini artırılması gerektiği ve cildin güneş ışınlarından korunması gerektiği de unutulmamalıdır
 

Benzer Yazılar