Sağlıklı Tarifler
Organik Pamuklu Kıyafetlerin Faydaları Nelerdir? 18.11.2017

Organik Pamuklu Kıyafetlerin Faydaları

Organik pamuklu giysilerin faydalarından bazıları, tüketiciler ve çiftçilere daha iyi sağlık, çevre koruması ve çiftçilere maliyet tasarrufları sağlar. Bu faydalar son birkaç yıldır organik pamuklu giysi endüstrisinde bir patlama yarattı. Ebeveynler organik pamuklu bebek kıyafetleri, bezler ve bebek battaniyeleri alıyor.

Hem genç hem de eski tüketiciler, erkekler ve kadınlar, kot, pijama, gömlek, t-shirt, havlu, yatak takımları, şilteler, yastıklar, battaniyeler, çarşaflar, yorgan örtüleri, çoraplar gibi organik pamuktan yapılan çeşitli ürünlere geçiyorlar , banyo elbiseleri, iç çamaşırı, sütyen, çanta ve organik pamuklu kumaş ve iplikten yapılmış diğer kıyafetler de bunlara dahildir.

 

Organik Pamuklu Giysilerin Faydaları Arasında aAağıdakiler Bulunur:

Tüketici İçin Faydalar

Organik giyim imalatçıları, özellikle bebekler için organik pamuklu giysilerin daha iyi giyileceğini bildirirler. Birçok tüketici ve ebeveyn de buna katılıyor. Organik pamuk bekeler için mükemmel, bebeğin cildini geliştiriyor. Organik pamuklu giysilerin geleneksel pamuklu giysilerden daha yumuşak olduğuna inanılıyor.

Dahası, organik pamuk üretimi kimyasalların kullanılmasını gerektirmediğinden alerjilere daha az neden olur. Organik pamuklu giysiler de solunum problemlerini azaltır ve hoş kokular yayar. Organik pamuğun bu faydalarının algılanan inançlar olduğuna ve onları desteklemek için güçlü bilimsel kanıtları olmadığını lütfen unutmayın. Organik Gerçekler organik gıda ve organik yaşamanın güçlü bir savunucusudur; Bununla birlikte, okuyuculara doğru bilgiyi sağlamak gerekiyor. Daha fazla ayrıntı için organik gıda yararlarını okuyun.

Çevresel Faydalar

Geleneksel pamuğun toplam ekili alanın yalnızca % 3'ünde yetişmesine rağmen, insektisitlerin yaklaşık % 25'ini ve dünya genelinde kullanılan pestisitlerin % 10'unu oluşturduğunu bilmek şaşırtıcı olabilir.      

Geleneksel pamuk üretiminde kimyasalların aşırı kullanımı çevre kirliliğine yol açtı. Organik pamuk, kimyasal gübreler, zirai ilaçlar ve insektisitler kullanmadan organik yollarla yetiştirilir, bu nedenle arazinin kalitesini yükseltmeye, su kirliliğini önlemeye ve biyoçeşitliliği koruma altına yardımcı oluyor

Çiftçiler İçin Geliştirilmiş Sağlık

Konvansiyonel kahve üretimi gibi geleneksel pamuk üretimi de zehirlenmeye neden olmakta ve pamuk çiftçileri için çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kimyasal böcek öldürücü ilaçlar ve zirai ilaçlar nedeniyle zehirlenme sorunu öylesine şiddetli ki gelişmekte olan ülkelerdeki binlerce yoksul çiftçi hayatlarını kaybediyor. Organik pamuk üretimi ise çiftçiler ve aileleri için sağlıklı bir yaşam sürüyor.

Çiftçiler İçin Maliyet Tasarrufu

Andhra Pradesh, Hindistan'daki Sürdürülebilir Tarım Merkezi tarafından yapılan araştırmalar, büyüyen organik pamuğun, Tarım Pamuğunu büyütmekten daha ucuz olduğunu göstermiştir; çünkü bu Pamuk üretimi, zararlı saldırılara daha yatkındır.

İntiharların Önlenmesi

Kimyasal pamuk üretiminde başarısız bitkiler, çoğu zaman, girdi maliyetleri çok yüksek olduğu için, çiftçilerin aşırı borçlanmalara neden olur. Son birkaç yıldır, özellikle Maharashtra ve Andra Pradeş eyaletlerinde Hindistan'daki çok sayıda çiftçi sorun çok ciddi olduğunda aşırı intihar girişiminde bulundu. Organik pamuk üretimi için girdi maliyetleri, zamanla azalmaktadır, bu da çiftçilerin bir ürün arızasından sonra bile borçsuz kalmalarını sağlayarak, herkesin sert önlemlere başvurmasını engelliyor.

Benzer Yazılar