Bitkisel
Avokado Yağı'nın Şaşırtıcı Faydaları 17.09.2018

Avokado Yağı'nın Şaşırtıcı Faydaları

Avokado yağı, kalp sağlığını korumak, besin alımını optimize etmek, büyümeyi teşvik etmek ve onarmak, artrit tedavisi, ağız hijyenini iyileştirmek, inflamasyonu önlemek, kilo verme çabalarına yardımcı olmak, vizyonu korumak, kansere karşı savunmak ve riski azaltmak dahil olmak üzere genel sağlığınıza inanılmaz bir destek sağlayabilir. doğum kusurları. Avokado yağının bazı yan etkileri vardır, ancak sadece yüksek miktarlarda tüketildiğinde veya avokadoya alerjisi varsa. Bu yan etkiler, bulantı ve kusmanın yanı sıra topikal inflamasyon veya gastrointestinal sorunları içerebilir. Ancak, insanların çoğu için, bu yağ aslında günlük veya haftalık alımınıza ekleyebileceğiniz en sağlıklı şeylerden biri olabilir.

Avokado yağı, Avokado meyvesinden türetilmiştir ve bilimsel adı Persea Americana olan, Meksika'ya özgü bir ağaçtan elde edilmiştir. Bu pişirme ve tıbbi yağ, meyveden preslenmekte ve çok çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.  Bir yemeklik yağ olarak, çok yüksek bir duman noktasına sahip olduğu için arıtılmış bir yağdır - rafine edilmemiş yağ için 520 derece F. Bu, birçok kimyasal maddeyi ve besleyiciyi tehlikeye atmak veya nötralize etmek için çok zor olduğu anlamına gelir; Ancak, doğal sağlık uygulamalarının ve kozmetik ürünlerinin bir unsuru olarak, kolesterolün “iyi” formları olan vücuda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar sunar. Ek olarak, avokado yağı ile ilişkili birçok sağlık yararı, diğer antioksidan bileşiklerin yanı sıra yüksek seviyelerde A vitamini, tiamin, folat ve riboflavin'den kaynaklanmaktadır.

Sağlık ve Güzellik için Avokado Yağı Faydaları

İnsanlar, yüksek tansiyon, cilt rahatsızlıkları, kronik hastalık, oksidatif stres, artrit, obezite, yüksek kolesterol, zayıf görme, diş eti iltihabı, iltihaplı sorunlar ve besin yetersizlikleri ve yüksek risk altında olan kişilerde sıklıkla avokado yağı kullanırlar.  

Cilt bakımı

Diğer güçlü antioksidanlarla birlikte yüksek E vitamini seviyeleri, cilt koşullarını temizlemek için avokado yağı idealdir. E vitamininin antioksidan etkileri vardır, yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder, cildi enfeksiyonlara karşı korur, egzama ve rosacea gibi enflamatuar sorunları azaltır ve cildinizin görünümünü ve gençliğini iyileştirir.   

Kanseri Önler

Bu yağda bulunan fitoterol ve karotenoidlerin yanı sıra mono ve çoklu doymamış yağlar, serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.  Bu serbest radikaller vücuttaki doğal yan ürünler hücresel mutasyona neden olabilir ve hatta kansere yol açabilir, ancak çalışmalar avokado yağındaki bazı özlerin tümör oluşumunu bile azaltabileceğini veya önleyebileceğini göstermiştir.

Kardiyovasküler Sağlığı Artırır

Düzenli olarak avokado yağı tüketiyorsanız, kan basıncını düşürerek kalp sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Çalışmalar, avokado yağının kan basıncını düşük tutmaya yardımcı olarak böbreklerdeki hormon yanıtını etkileyebileceğini göstermiştir.   Bu sizi kalp hastalığı da dahil olmak üzere ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler komplikasyonlara karşı koruyabilir.

Vizyonu geliştirir

Avokado yağında bulunan karotenoidler vücutta A vitaminine dönüşecek ve oradan oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve kronik hastalık olasılığını azaltarak antioksidan görevi görecektir.   Özellikle, A vitamini, makula dejenerasyonunu ortadan kaldırmaya ve katarakt gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğinden, görme sağlığına bağlıdır.

Enflamasyonu Azaltır

Tekli doymamış yağlar hakkında en iyi şey vücuttaki anti-inflamatuar kapasiteleridir.  Sadece kolesterol dengesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan damarları, arterler, kaslar, eklemler ve vücudun diğer bölgelerindeki doku inflamasyonunu da rahatlatır. Avokado yağı ile doğrudan ilişkili olarak birkaç çalışma gösterdiği gibi, bu artritten  muzdarip insanlar için özellikle önemlidir.

Kilo Kaybı

Vücuttaki lipit profilini geliştirerek ve çok sayıda “iyi” yağın katılmasıyla, daha az enerji birikimi ve daha az yağ dokusuna yol açan daha az birikim meydana gelir.   Bu, özellikle egzersiz ve kapsamlı bir sağlıklı beslenme ile ortak olunca kilo verme sürecinizi hızlandırabilir.

Sindirim Verimini Artırır

Gıdalarınızdan mümkün olduğunca çok besin almanız çok önemlidir ve avokado yağı söz konusu olduğunda, vücudunuzun sağlığınıza iyi etki eden antioksidanlar olan karotenoidleri absorbe etme yeteneğini önemli ölçüde artırabilir.   Avokado yağının yüksek tekli doymamış yağ içeriği, bu yağda da bulunan bu karotenoidlerin biyoyararlanımını artırır!

Ağız sağlığı

Dişlerinizi, diş etlerinizi ve ağız dokularınızı korumak, avokado yağı ile çok daha kolaydır, çünkü sitokin adı verilen enflamatuar bileşiklerin salınmasını engelleyebilir. Periodontal hastalık durumunda, bu tür enflamasyonun önlenmesi diş ve diş etlerinizi sağlıklı ve güçlü tutabilir.   

Avokado Yağı Besin Değerleri

Avokado yağı, A vitamini, E vitamini ve D vitamini gibi magnezyum, beta-sitosterol, çeşitli tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere etkileyici bir dizi besin ve bileşiğe sahiptir.

Vitaminler ve Mineraller: A, E ve D vitaminlerinin yüksek seviyeleri, bu vitaminler antioksidanlar olarak görev yapabildikleri ve vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip oldukları için avokado yağının birçok faydası olduğu için övgüyle karşılanmaktadır. Magnezyum ayrıca kemik sağlığı ve nörotransmitter seviyelerini dengelemek için mükemmeldir.

Yağ Asitleri: Yağ asitleri, bu yağın gerçek yararının olduğu yerlerdir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar vücudumuzun düzgün çalışması gereken “iyi” anti-inflamatuar yağlardır. Avokado yağı, yüksek seviyelerde oleik asit (omega-9) ve ayrıca orta seviyelerde linoleik ve linolenik asitlere (sırasıyla omega-6 ve omega-3) sahiptir.  Nispeten az miktarda omega-3'lerle bile, bu yağın vücut üzerinde güçlü olumlu etkileri vardır. Beta-sitosterol teknik olarak bir fitosterol bileşiğidir, ancak aynı zamanda, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların genel sağlığı iyileştirmesine yardımcı olan iyi kolesterol formlarına benzer şekilde davranır.

Avokado Yağı Yan Etkileri

Avokado yağının çok az bildirilen yan etkisi vardır, ancak bir reaksiyon meydana geldiğinde, tipik olarak topikal iltihap veya mide-bağırsak sıkıntısı biçimindedir. Ek olarak, eğer avokadoya alerjiniz varsa, yan etkiler pratikte garanti edildiğinden avokado yağı kullanmamalısınız.

Alerjik Reaksiyonlar : Bu nadir olsa da, bazı insanlar özellikle ağızdan tüketildiğinde, avokado yağına karşı alerjik reaksiyonlar yaşamaktadır. Bu, bulantı, kusma, kramp, ishal ve diğer gastrointestinal problemler olarak kendini gösterir. İlk defa avokado yağı tüketirken, belki de bir yemek yağı olarak, vücudunuzun güçlü besleyici ve aktif bileşik karışımına nasıl tepki verdiğini görmek için az miktarda kullanın.

Cilt Tahrişi :  Birçok doğal yağda olduğu gibi, bir alerji olmasa bile topikal olarak kullanıldığında ciltte tahrişe neden olabilir. Cilt kızarıklıklarını, kaşıntı ve kızarıklıklarını önlemek için cildinize  küçük bir miktar uygulayın ve herhangi bir olumsuz reaksiyonun meydana gelip gelmediğini görmek için 3-4 saat bekleyin.

Dozaj : Daha yüksek tüketim seviyelerinde yan etkilerin kötüleştiği görülmemekle birlikte, uzmanların çoğu, her gün 300mg-600mg avokado yağı tüketiminin, tedavi edici etkiler sağlamak için yeterli olduğunu söylemektedir. Bu yağı kullanmadan önce, mevcut tıbbi durumunuz hakkında doktorunuzla konuşun.

Benzer Yazılar