Beslenme
B3 Vitamini Açısından En Zengin Besinler (Niyasin) 18.08.2015

B3VİTAMİNİ AÇISINDAN EN ZENGİN BESİNLERB3 vitamini olarak da bilinen Niyasin, enerji metabolizmasına yardımcı koenzimin bir parçası olan suda çözünen bir vitamindir. Bir niyasin eksikliği ishal ile karakterize ölümcül bir hastalığa demans, dermatit, unutkanlık, anksiyete ve depresyona yol açacaktır. 1970’lerde yeni dünyada buğday ve Avrupa’da karbonhidrat birincil besin kaynağı haline geldiğinde vitamin eksikliği (pellegra) ortaya çıktı. Vitamin eksikliği hala yetersiz beslenen ve yoksul toplumlarda görülür.

Alkolikler gelişen niyasin eksikliğinin yanı sıra HIV /AIDS için de risk altındadır.

Muhtemelen bir B3 vitamini Niyasin eksikliği riski çoğunlukla işlenmiş gıdaları tüketenlerde en yüksektir. Şekerli gıdalar, işlenmiş tahıllar, beyaz ekmek, beyaz un, buğday ürünleri ve mısır şurubu yetersiz Niyasin seviyelerine neden olabilir.

Niyasin için erkeklerde günlük ihtiyaç 16mg ve kadınlarda günlük ihtiyaç 14 mg’dir. Günlük değer 20 mg’dir.

Eğer bir Niyasin eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, günlük alınan bu besinlere dikkat ediniz.

Niyasin Açısından En Zengin 10 Yiyecek;

1) Hindi: 1 Göğüs: 101 mg (100% GD)

2) Tavuk göğsü: 3 oz: 8.9 mg (% 44 GD)

3) Yerfıstığı: 1 cup: 21.9 mg (100% GD)

4) Mantar: 1 cup: 7.6 mg (% 34 GD)

5) Ciğer: 1 dilim: 11.9 mg (% 60 GD)

6) Tuna: 3 oz: 11.3 mg (% 56 GD)

7) Yeşil Bezelye: 1 cup: 3 mg (% 15 GD)

8) Çimle beslenen sığır: 3oz: 7.6 mg (% 36 GD)

9) Ayçiçeği Tohumları: 1 cup: 3.8 mg (% 19 GD)

10) Avokado: 1 tüm meyve: 3.5 (% 17 GD)

B3 Vitamininin (Niyasin) Sağlığa Yararları

Sağlıklı Cilt

Dermatit veya tahriş olmuş, lapa lapa cilt Niyasin eksikliğinin bir belirtisidir. Niyasinin cilt kanserini önlediğine dair ve hatta kırışıklık görünümünü iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar da vardır. Etkilenen bölgeye lokal olarak uygulandığında Niyasin etkilerinin çoğu görülmüştür. Ama, yeterli Niyasini besinden almak da tahriş oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kalp-Damar Hastalığı

Niyasinin yüksek dozu statinleri tolere edemeyen kişilerde kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Niyasin %35’e kadar kolestrolin [HDR (yüksek yoğunluklu lipoprotein)] yükselmesine yardımcı olabilir. Niyasinin aynı zamanda doğal olarak daha düşük kan basıncı, kalp krizi ve felç riskini azalttığı gösterilmiştir.

Artrit Ağrısını Rahatlatma

Niyasin belirli bölgelere kan akışını arttırmada rol oynar ve ağrılı bölgelere de kan akışını teşvik ederek Artrit ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Eklem esnekliği artırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu da görülür. Bu etki için amaç Niyasin açısından zengin besinleri tüketmektir, ancak doktorunuz tarafından önerilen sürece vitamini yüksek dozda yapmayız.

Niyasin Kızarıklığı

Yüksek dozda alındığında, cilt üzerinde kızarıklıklara sebep olup bazı insanlar için acı verici olabilir. Bir doktor gözetiminde değilseniz niyasin yüksek dozda alınmamalıdır çünkü aşırı niyasin, karaciğer hasarı ve sindirim sorunlarına yol açabilir.

Benzer Yazılar