Yaşam ve Stil
Bebekleri Ağlatan Nedenler ve Sakinleştirme Yolları 02.06.2017

Bebeğiniz ağlarken, çoğu insan rahatsızlıklarını hafifletmek ve onları sakinleştirmek için her şeyi yapar, ancak zor olabilir. Bebeğinizi etkili bir şekilde sakinleştirmek istiyorsanız, onları ağlatan şeyin yanı sıra onları yatıştırmak için farklı yöntemleri de anlamalısınız.

Dünyadaki ebeveynler için bebek sesi evrenseldir.  Bir bebek duygularını kelimelerle ifade edemediğinde, açlık, tükenme, acı, yalnızlık ve rahatsızlık gibi duygularını iletmek için ağlarlar. Yetişkinlerin, dünyayla ilgili bilgisi nedeniyle verdikleri şeylerin miktarı şaşırtıcıdır. Fonksiyonel yetişkinler olarak, sıcaklığımızı yönetebilir, kendimizi besleyebilir, giysileri değiştirebilir, rahatça tuvalete giderek dikkatini çekebilir, sosyal temastan kaçınabiliriz. Bununla birlikte bazı şeyleri normal olarak göstermenizi sağlar.  Bir bebek bezi değiştirilmesinden tutun arzuyu ifade etmeye kadar bebekler pek çok farklı nedenle ağlarlar. Bazen gözyaşları bir miktar kolik ya da bir çeşit bağırsak rahatsızlığı sinyali verebilir, bu nedenle kronik ağlama göz ardı edilmemelidir. Ağlayan bir çocuğun ebeveynlik ve bakımına ilişkin pek çok teori ve strateji vardır ki bu tamamen farklı bir makalenin konusudur.

Bununla birlikte, çocuğunuz beslendiğinde, altı ve kıyafetleri düzenli  değiştirildiğinde ve uygun miktarda ilgi ve sevgi verildiğinde, üzgün bir çocuğu sakinleştirmek için etkili bazı stratejilere sahip olmak yardımcı olabilir. Arada bir ağlama uyumu normal olsa da, çocuğunuz sürekli ağlıyor gibi görünüyorsa, bir sorun olabilir ve hemen bir tıp uzmanını görmelisiniz. Ancak durum böyle değilse ve ağlayan bir çocuğu rahatlatmak için bazı yararlı ipuçlarını arıyorsanız, o zaman ağlayan bir bebeği yatıştırmaya yönelik bu çareler , aradığınız şey olabilir.

Bebeğinizi Sakinleştirmenin Yolları

Yatıştırıcı Sesler Dinletme: Herhangi bir çocuk için en yatıştırıcı seslerden biri annelerinin kalp atışlarının sesidir. Bu tekrarlayan uyarı tipleri, bir bebeğin ağladığında sakinleşmesine genellikle yardımcı olabilir. Bebeği göğsünüze karşı doğrudan tutamıyorsanız, , tekrarlayan müzik sıklıkla bebeği daha sakin bir duruma düşürebilir. En iyi seçenek çocuğu, uğultuyu veya şarkıyı dinletmektir , ancak kaydedilen müzik de iyi bir seçimdir

Diş çıkarma: Diş çıkarma , erken çocukluğun öngörülemeyen bir parçasıdır ve üç aydan bir yıla kadar başlayabilir ve çocuğun üçüncü yılına kadar devam edebilir. Bu acı verici deneyim neredeyse sadece bebekler ve küçük çocuklar tarafından ağlamakla ifade edilir; bu nedenle bu gelişim döneminin farkında olmalısınız ve yatıştırıcı stratejilerinizi buna göre ayarlamalısınız. Çocuklar, dişleri emmek ve ağzına nesneleri koymak için diş etlerine rahatlık getirmek isterler. Seçtikleri nesnelerin çiğnemek ve ağızlarına koymak için temiz ve güvenli olduğundan emin olun.

Masaj: Hafif bir sırt masajı veya karın ovması genellikle ağlayan bebekler  için hızlı bir çözüm olabilir. Çocuklar gıdıklanma eğilimindedir ve hoşlarına gitmeye eğilimli olurlar; bu onlara genellikle zevk vermek ve sıkıntı verici duyguların ağlamasına sebep olmasını sağlamak için mükemmel bir yoldur.

Konum Değiştirme: Yetişkinler gibi, bebekler uzun süreler boyunca tek bir konumda tutulduğunda sertleşir. Bu bir bebeği beslerken özellikle yaygındır; çünkü yemek yerken garip bir konumda olabilirler. Bu, aynı zamanda, puset içinde, evde tutulduklarında veya beşiklerinde uyuduklarında da olabilir. Konumda hızlı bir değişiklik genellikle midelerinin içeriğini, çevresindeki perspektiflerini ve ruh halini değiştirebilir. 

Kundaklama: Geceleri uyurken veya başka şeyler yapmakla meşgul olduğunuz gibi bebek tutamıyorsanız, tutulma hissini taklit ederek ağlayan bir çocuğu sakinleştirebilirsiniz. Bir bebeğin kundaklanması, rahat bir battaniye ile dikkatle yapılmalıdır ve bu genellikle bir çocuğu uykuya dalarken yardımcı olabilir.

Parmak: Bir bebek ağlamaya devam ederse, özellikle de diş çıkarıyorlarsa, emmek için daima temiz bir parmak önerebiliriz. Bu, bir bebeğin yaşamında doğal olarak yatıştırıcı bir element olan emziği anımsatır ve aynı zamanda diş çıkarmaya teşvik eder diş çıkarken rahatlama sağlar.

Arabada Gezdirme: Arabaların içinde yetişkinlerde dahil yol boyunca motor sesinin yaydığı dalgalar ve yolun verdiği mayışma hissi , yetişkinlerde dahil bebekler için harika bir çözümdür. Kesin çözüm diyebileceğimiz bir yol olarak uygulayabileceğiniz bir çözümdür.

Bitkisel Çay: Bazı insanlar küçük çocuklarda bitkisel ilaçlar kullanmaktan kaçınmakla birlikte, hafif bitki çayları ağlamayı durdurmayacak üzgün bir çocuğun sakinleştirilmesinde çok etkili olabilir. Hafif bir çay, dişeti üzerine parmak ile vurulabilir ve bu, uykuyu hızlandırabilir ve diş çıkarma ağrısından kurtarabilir.

Vanilya Özü: Bu popüler doğal ilaç, rahatlatıcı ve ısınan özelliklerinden dolayı çalışır, bu nedenle diş çıkarma veya kolik rahatsızlığı olan bir çocuğun diş etlerine uygulandığında, çocuğu hızlı bir şekilde sakinleştirebilir ve ağlamayı ortadan kaldırabilir. Vanilya ekstraktı aynı zamanda bebeğin rahatsızlığının temelini oluşturan bir mide gevşetici olarak da bilinir.

Karanfil: Bir bebeğin yediklerinde çok az miktarda karanfil yağı, diş çıkarma sorunu yaşarsa ve ağlamayı kesmezse kullanılabilir. Karanfil yağı, uyuşukluk özelliklerine ve analjezik etkilere sahiptir ve bu ağrıdan ve bu yaygın rahatsızlıktan kaynaklanan iltihaplanmayı sağlayabilir.

Benzer Yazılar