Beslenme
C Vitaminli Besinler, Eksiklik Belirtileri Ve Faydaları 15.10.2016

C vitamini iyi bir antioksidan olarak vücudun bağ dokusu sağlığını korumada önemli bir rol oynayan ve suda eriyen bir vitamindir. Vücudunuzu hastalıklardan korumak için C vitamini ve C vitaminli gıdaları günlük olarak tüketmeliyiz.

Meyve ve sebzelerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Vücudumuz kendi başına C vitamini yapamaz. C vitamini; bağışıklık sistemi eksikliklerine, kalp-damar hastalıklarına, doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalığına ve cilt kırışıklıklarına karşı koruma içerir.

100’ den fazla C vitamini ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda C vitamini faydaları üzerine sürekli büyüyen bir liste vardır.

 C Vitamini Eksiklik Belirtileri

Kolay morarma

Şiş diş etleri

Diş eti kanamaları

Yavaş yara iyileşmesi

Diş eti iltihabı

Kuru saç

Kuru cilt kırmızı lekeler

Kaba, kuru ve pullu deri

Burun kanaması

Zayıf bağışıklık sistemi

Sızıntılı bağırsak ve otoimmün hastalığı gibi sindirim bozuklukları

Olası kilo metabolizma yavaşlaması

Şiş ve ağrılı eklem

Yüksek tansiyon

Safra kesesi hastalığı

İnme

Kanser

C vitamini eksikliği ile ilgili sağlık sorunları zamanla daha da kötüye gidebilir ve bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. C Vitamini düşük seviyelerde uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

C Vitamini Gıda Kaynakları:

Günlük C vitamini gıda kaynaklarını 2-3 kez tüketmeye çalışın. Bu besinlerin C vitamini çok yüksek antioksidan içerikleri ve çok sayıda sağlık faydaları nedeniyle tavsiye edilen şifa diyetine dahil optimal düzeyde korumaya yardımcı olacaktır.

1) Guava

(%628 üzerinden DV)1 meyve: 380 mg

2) Siyah Frenk Üzümü

(%338 üzerinden DV)1 kap: 203 mg

3) Kırmızı biber

(%317 üzerinden )1 bardak çiğ: 190 mg

4) Kivi

(273% )1 adet: 164 mg

5) Yeşil biber

1 fincan doğranmış, çiğ: 120 mg (200% )

6) Portakal

(%163 üzerinde )1 büyük: 82 mg

7) Çilek

(149% )1 kap: 89.4 mg

8) Papaya

(%144 üzerinde )1 kap, adet: 86.5 mg

9) Brokoli

1 bardak çiğ: 56 mg (135% )

10) Kale

1 bardak çiğ: 80 mg (134% )

11) Maydanoz

(133%)1 fincan taze: 8 mg

12) Ananas

(131%)1 fincan taze: 78.9 mg

13) Brüksel lahanası

1 bardak çiğ: 74.8 mg (125% )

14) Greyfurt

(120% )1 fincan: 100 mg ise

15) Bezelye

1 bardak çiğ: 58 mg (97% )

16) Karnabahar

1 fincan çiğ, doğranmış: 46.4 mg (%77 üzerinde )

17) Mango

(76% )1 kap: 45.7 mg

C Vitamini Faydaları

1- Sağlıklı Cilt ve Kollajen Oluşumunu Teşvik

Yüksek C vitamini alımı bir cildin kırışık görünümünü ve kuruluk ihtimalini azaltır. Doğal yaşlanmayı yavaşlatmak için yardımcı olabileceği; 40 - 74 yaş arası 4 bin kadının dahil olduğu büyük bir çalışmada ortaya koyulmuştur. C Vitamini, cilt, tendonlar, bağlar ve kan damarları yapmak için kullanılan önemli bir protein oluşumu için kullanılır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

C vitamini cilt kremi kullanarak kırışıklık veya yara izi kaldırma gibi kozmetik cilt prosedürleri, deride kızarıklık miktarını ve süresini azaltabilir.

2- Mineral Emilimini Artırır

Vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyacı olan besinleri almak için, sindirim sistemi ilk olarak, besinleri alır ve bu takviyelerin kan emilimini gerçekleştirir.

Daha sonra hücreler bu vitamin ve besinleri emer, hastalık iltihabı ve gelişimini azaltmak için vücudunuza yardımcı olur. Demir ile beraber C vitamini alınması, demirin vücutta, yetişkin ve çocuklarda, emilimini arttırır.

3- Gut hastalığı Riskini Azaltır

C vitamini Gut hastalığını yani özellikle ayak başparmağı etkileyen, artrit türü bir hastalık olan gut hastalığı riskini düşürücü etkisi vardır. Ayak başparmağı eklem içinde oluşan kristaller için önde gelen aşırı ürik asit bir sonucu sertlik, iltihaplı ve ağrılı hale gelir.

Günde 1000 ila 1499 mg C vitamini almış olan 40 yaş üstü erkekler, uzun vadeli bir çalışmada, gut hastalığı riskini %31 oranında azaltmış olur. Günde 1500 mg C vitamini almış katılımcıların gut riskini neredeyse yarıya düşürür.

4- Serbest Radikal Hasarı

C vitamini, sigara dumanı gibi serbest radikaller gibi toksik kimyasallar ve kirleticiler olarak adlandırılan zararlı moleküllerin neden olduğu zararlara karşı koruyan birçok antioksidanlardan biridir.

Serbest radikaller, vücutta birikmesine ve bu tür kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi sağlık koşulları gelişimine katkıda bulunabilir.

5- Soğuk Algınlığı ve Grip

C vitamini bağışıklık sisteminize yararları, soğuk algınlığı ve virüsleri defetmek için vücudumuzda büyük bir rol oynadığı anlaşılmıştır. Soğuk algınlığı hastalığından korunmak için günde 1000 mg C Vitamini alın.

Ayrıca soğuk algınlığı ve grip için C vitamini alarak daha fazla komplikasyon riski, zatürre ve akciğer iltihabı gibi hastalıkların riskini azaltabilir.

6- Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

C vitamini bağışıklık sistemi, stres nedeniyle zayıflamış olan kişiler için yararlı olduğu görülmüştür… Stres toplumumuzda yaygın bir durum haline geldiğini düşünürsek, C vitamini yeterli alımı, genel sağlık için ideal bir araç olarak hizmet verebilir.

7- Kanser Tedavisinde Yardımcı Olur

C vitamini yüksek doz kemoterapide kullanılan ilaçların etkisi ile mücadele de kullanılır. C vitamini normal hücrelere zarar veren diğer ilaçların aksine bu hücreleri korur.

8- İnme Riskini Azaltır

Kanlarında C vitamini yüksek konsantrasyonlarda insanlar düşük konsantrasyonlarda olanlara oranla %42 daha düşük felç riskine sahip olduklarını Klinik Beslenme American Journal bir çalışmada tespit etti.

9- Fiziksel Performansı Artırır

Diyetin bir parçası olarak daha fazla C vitamini almak. Fiziksel performansı ve kas gücünü artırmak olabilir; yaşlı insanlar için özellikle geçerli. C vitamini takviyeleri egzersiz sırasında oksijen alımını artırabilir ve bazı çalışmalar kan basıncını düşürebilir.

Ağır fiziksel egzersiz öncesi C vitamini kullanarak, egzersiz sırasında üst solunum yolu enfeksiyonları önleyebilir. C vitamini de akciğer ve solunum fonksiyonunu artırabilir.

Önerilen Günlük C Vitamini Alımını

C vitamini için en iyi kaynak ve yerel, organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeye ek olarak, seçtiğiniz takviyeleri uzun vadede size zarar verecek yüksek kaliteli, biyolojik ve katkı maddeleri içermediğine dikkat etmek; dolgu maddeleri ve diğer sentetik maddeler olmadığından emin olmanız gerekir.

Bebekler için:

0 – 6 ay: 40 mg/ gün

7 – 12 ay: 50 mg/gün

Çocuklar için:

1 – 3 yaş: 15 mg/gün

4 – 8 yaş: 25 mg/gün

Ergenler için:

14-18  yaş aralığında Kız 65 mg/gün

Hamile kadınlar: 80 mg/gün

14– 18 yaşında Erkek: 75 mg/gün

Yetişkinler için:

Erkekler 19 yaş ve üstü: 90 mg/gün

Kadın 19 yaş ve üstü: 75 mg/gün

Hamile kadınlar: 85 mg/gün

Emziren kadınlar: 120 mg/gün

Sigara dumanına maruz kalan bireyler 0.35 mg/gün C vitamini günlük miktar olarak artırmak gerekir

C Vitamini Yan Etkileri

C vitamini (aşırı miktarda atılır) vücutta saklı tutulmaz. Bu nedenle aşırı doz da almak önemli değildir. Vücudumuz idrarda aşırı miktarda C vitamini atılımı sağlar. Ayrıca mide rahatsızlığı ve ishal önlemek için 2,000 miligram güvenli üst sınırı aşmamak önemlidir. Yakın tarihli bir çalışmada, C vitamini takviyesi ve böbrek taşları arasında bir bağlantı bulundu.

C vitamini takviyesi alan insanların herhangi bir diyet takviyeleri almayan erkekler olarak böbrek taşı iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Benzer Yazılar